بازسازی ساختمان ( مراحل و نکاتی اساسی )

فهرست مطالب

برای بازسازی ساختمان تعریف‌های مختلفی وجود دارد، اما در حالت کلی می‌توان گفت: بازسازی ساختمان‌، یک کار سنگین است که نیاز به زمان طولانی، افراد متخصص و مهم‌تر از همه بودجه کافی دارد. در اولین گام بازسازی باید مشخص شود که ساختمان نیازمند چه تغییراتی است و سپس با انتخاب پیمانکار حرفه‌ای و بودجه کافی طبق برنامه‌ریزی پیش بروید.

اولین دلیلی که بسیاری از مالکان ساختمان تصمیم می‌گیرند ساختمان خود را بازسازی کنند، ایجاد تغییرات اساسی و جدید در ساختمان است، این تغییرات می‌تواند در قسمت داخل و بیرون ساختمان باشد.

تفاوت بازسازی و نوسازی ساختمان در چیست؟

بازسازی و نوسازی ساختمان می‌تواند در هر ساختمان تجاری و مسکونی انجام شود. اگرچه این دو اصطلاح شباهت‌هایی باهم دارند، اما تفاوت‌های کلیدی بین بازسازی و نوسازی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم‌.

بازسازی به معنی عوض کردن بخش‌های آسیب‌دیده ساختمان یا اضافه کردن یک مورد جدید در ساختمان است. ممکن است بازسازی یک ارتقا جزئی یا عمده در ساختمان باشد، به‌عنوان مثال، اضافه کردن یک طبقه دیگر یا فقط تعویض کف یک اتاق باشد. بهتر است بدانید ساختار موجود ساختمان در حین بازسازی تخریب نمی‌شود. اما در مقابل، نوسازی شامل یک تغییرات جزئی در ساختمان است که مدت زیادی طول نمی‌کشد، همچنین بر خلاف بازسازی، نوسازی نیاز به مجوز شهرداری ندارد.

بازسازی خانه و بازسازی داخلی منزل از 0 تا 100

تفاوت بازسازی ساختمان و بازسازی خانه چیست ؟

ساختمان به هر بنایی که توسط بشر ساخته شده باشد گفته می شود برای مثال ساختمان ها انواع مختلفی دارند مثل ساختمان تجاری ، ساختمان اداری ، ساختمان برج و ساختمان مسکونی، خانه نیز نوعی ساختمان است.

تفاوت بازسازی خانه و ساختمان در این است که در بازسازی خانه ما به بخش های داخلی یک منزل مسکونی توجه ویژه ای داریم و ولی در بازسازی ساختمان ما انواع مختلف ساختمان از نظر کاربری در نظر می گیرم و مورد بررسی قرار می دهیم.

در بازسازی ساختمان بخش های کلی و اساسی یک سازه مورد بررسی و بازسازی قرار میگیرند مانند پارکینگ ، راه پله ، پشت بام و غیر… ولی در بازسازی خانه به اجزایی داخلی یک منزل توجه می شود که شامل آشپزخانه ، پذیرایی و اتاق نشیمن ،حمام و سروس بهداشتی است .

بازسازی ساختمان

فاکتورهای مهم در بازسازی ساختمان کدامند؟

قبل از بازسازی ساختمان خود باید چند فاکتور مهم را در نظر داشته باشید، در ادامه با فاکتورهای مهم در بازسازی ساختمان بیشتر آشنا خواهید شد.

 • دلایل بازسازی

علت بازسازی ساختمان شما چیست؟ آیا قصد تعمیر یک فضای آسیب‌دیده را دارید یا می‌خواهید تغییرات اساسی را ایجاد کنید. علت این تصمیم شما در بودجه لازم، زمان مورد‌نیاز و عملکرد تیم اجرایی بازسازی تاثیر دارد.

 • بودجه

باید به‌طور دقیق، یک برآورد کلی از بودجه مورد‌نیاز بازسازی ساختمان خود داشته باشید. چنانچه بودجه شما کافی نیست تا زمان تامین بودجه صبر کنید و بازسازی را به تعویق بیندازید.

 • سبک بازسازی

باید قبل از شروع بازسازی، یک تصویر دقیق از چیزی که قصد دارید در این پروسه بازسازی انجام شود داشته باشید. این کار می‌تواند تصویر دقیقی از پایان کار به معماران و تیم اجرایی بدهد و در نتیجه باعث رضایت شما بشود.

 • ارزش ساختمان

بعضی از افراد تصمیم دارند بعد از پایان بازسازی، ساختمان را بفروشند. اگر هدف شما برای بازسازی این است پیشنهاد می‌شود بررسی کنید که آیا ساختمان شما از نظر موقعیت مکانی شرایط خوبی دارد، در این صورت بهتر می‌توانید بررسی کنید که امکان فروش ساختمان شما وجود دارد.

 • پیمان‌کار پروژه

مهارت و تجربه پیمانکار ساختمان اهمیت زیادی دارد، بنابراین پیشنهاد می‌شود که از پیمان‌کارهایی که مجوز فعالیت داشته و از شهرت کافی برخوردارند کمک بگیرید. برای بررسی مهارت و تجربه پیمان‌کار می‌توانید عوامل زیر را بررسی کنید:

 1. داشتن وب‌سایت حرفه‌ای
 2. ارتباط با ‌فروشندگان برای تأمین مصالح ساختمان
 3. ارائه نمونه‌کار قابل‌بازدید
 4. برخورداری از تیم و کارگران حرفه‌ای
 5. ارائه ضمانت جبران خسارت احتمالی
 6. ارائه برنامه‌ریزی زمانی و مالی حساب‌شده
 • مجوز قانونی

عدم‌توجه به گرفتن مجوز قانونی در حین بازسازی ساختمان می‌تواند باعث هزینه‌های بیشتر و خسارت به ساختمان شود، بنابراین با مشورت با پیمان‌کار خود می‌توانید اقدامات لازم را انجام دهید. برای بازسازی بخش‌های زیر ساختمان‌ نیاز به مجوز فعالیت بازسازی دارید؛

 1. بازسازی نما
 2. بازسازی پشت‌بام
 3. بازسازی تراس
 4. بازسازی راه‌پله

بازسازی ساختمان مسکونی

معرفی انواع بازسازی ساختمان

بعد از آشنایی با مفهوم بازسازی و فاکتورهای مهم در آن، بهتر است با انواع بازسازی ساختمان آشنا شوید و با توجه به نیاز ساختمان و نظر متخصص یکی از بهترین روش‌های بازسازی را انتخاب کنید:

 1. روش بازسازی مرمت علمی
 2. روش بازسازی مرمت هنری
 3. روش بازسازی حفاظتی خانه
 4. بازسازی سبکی
 5. بازسازی تکمیلی

در ادامه مطلب هر یک از انواع بازسازی را به اختصار توضیح می‌دهیم:

 • در بازسازی مرمت علمی که زیر متخصص حرفه‌ای انجام می‌شود باید وضعیت ساختمان به‌طور دقیق بررسی شود و به مواردی مانند حفاری پی ساختمان و سفت کاری و دیگر موارد پرداخته می‌شود.
 • در روش بازسازی دوم مرمت هنری، فرد متخصص با توجه به نظر و سلیقه صاحب ملک کار بازسازی را انجام می‌دهد. این روش بازسازی برای ساختمان‌هایی که امید زیادی به دوام آن‌ها نیست استفاده می‌شود.
 • روش بازسازی حفاظتی بیشتر برای ساختمان‌های قدیمی استفاده می‌شود و بیشتر برای مقاوم سازی ساختمان کاربرد دارد و بیشتر دیوار، تیر و ستون‌های ساختمان محکم می‌شود.
 • در روش بازسازی سبکی که نام دیگر آن آناستیلوز است تغییری در ظاهر ساختمان ایجاد نمی‌شود و فقط قسمت‌های فرسوده به‌طور مشابه جایگزین می‌شود. این روش برای بناهای تاریخی کاربرد دارد.
 • روش بازسازی تکمیلی برای خانه‌های قدیمی استفاده می‌شود و بیشتر قسمت‌های فرسوده ساختمان تعمیر و بازسازی می‌شود تا عمر ساختمان بیشتر شود.

بازسازی آشپزخانه

فاکتورهای مهم در حین بازسازی

پس از انتخاب پیمانکار مورد‌نظر و برنامه‌ریزی لازم بازسازی ساختمان شروع می‌شود، در حین بازسازی باید فاکتورهای مهم زیرا در نظر گرفته شود:

 • ایمنی ساختمان

حفظ امنیت همه افرادی که در بازسازی ساختمان مشغول هستند اهمیت زیادی دارد و باید استفاده از کلاه و لباس ایمنی فراموش نشود. همچنین، باید از ورود افراد غیر از تیم اجرایی به محل بازسازی جلوگیری شود. در ادامه چند مورد از اقدامات لازم برای افزایش ایمنی را بررسی می‌کنیم؛

 1. محافظت پنجره‌ و شیشه‌های آن در برابر ضربه
 2. حصارکشی ارتفاعات
 3. مهار کردن سیم‌های برقی
 4. وجود جعبه کمک‌های اولیه
 5. کنترل پروژه
 • انعطاف‌پذیری

حتی در بازسازی ساختمان نیز ممکن است نتوانید طبق برنامه از پیش‌تعیین شده اقدام کنید. این عوامل ممکن است مربوط به کمبود مصالح یا تغییرات ساختاری باشد‌. پیشنهاد می‌شود در برابر این وقایع انعطاف لازم را داشته باشید و در تعیین بودجه، مقداری را برای عوامل از پیش تعیین‌نشده در نظر بگیرید.

 • بودجه‌بندی بازسازی ساختمان

بودجه‌بندی، یکی از مراحل مهم در بازسازی است‌. در هنگام تعیین بودجه، باید همه عوامل را در نظر داشته باشید. کار برآورد هزینه ساختمان باید به دست افراد کارشناس و متخصص انجام شود. در ادامه همه فاکتورهای مهم در تعیین بودجه بازسازی ساختمان را بررسی می‌کنیم:

 1. مساحت و ابعاد ساختمان
 2. تعیین میزان بازسازی مورد‌نیاز ساختمان
 3. مصالح و ابزار مورد‌نیاز
 4. متریال اولیه و کیفیت مصالح در بازسازی
 5. شرایط فضای بازسازی
 6. دستمزد نیروی کار
 7. طرح و نقشه‌
 8. کیفیت انجام کار
 9. میزان سختی کار
 10. مدت زمان پروژه

بازسازی ساختمان ۱۴۰۲

نحوه برآورد هزینه در بازسازی ساختمان به چه صورت انجام می شود ؟

بدون‌شک، مهم‌ترین چیزی که باید قبل بازسازی آن را به‌صورت کامل بررسی کنیم برآورد هزینه مورد‌نیاز برای بازسازی در ساختمان است‌. برای محاسبه هزینه بازسازی باید عوامل زیر را در نظر بگیرید؛

 • مشخص کردن بخش‌های مهم منزل برای بازسازی
 • هدف از بخش بازسازی شده
 • تعیین سبک‌ مورد‌نظر
 • اندازه و تعیین نوع مصالح موردنیاز
 • کیفیت مصالح ساختمانی
 • تعیین بازسازی نمای بیرونی ساختمان

اولویت‌های مهم در بازسازی ساختمان کدامند؟

همان‌طور که اشاره شد هدف از بازسازی ساختمان، به‌خاطر  خرید و فروش ساختمان‌، ایجاد موقعیت شغلی بهتر و برای استفاده شخصی است. شما می‌توانید با توجه به هدف خود از بازسازی، الویت خود را در بازسازی تعیین کنید.

 1. بازسازی تاسیسات ساختمان: این بخش مربوط به تاسیسات برقی و مکانیکی بوده، عمر مفید تاسیسات برقی مانند تلفن و روشنایی بیشتر از تاسیسات مکانیکی است. اما تاسیسات مکانیکی مربوط به سیستم آب و فاضلاب و سبستم سرمایش و گرمایش ساختمان بوده که عمر مفید آن تا ده سال است و در صورت بازسازی نکردن، حتما برایتان مشکل ایجاد خواهد کرد.
 2. رعایت ایمنی: حفظ ایمنی ساختمان باید در بازسازی لحاظ شود. یکی از موارد مهم در افزایش ایمنی ساختمان استفاده از درب ضدسرقت است. نصب درهای ضدسرقت به‌جای درهای قدیمی که هیچگونه امنیتی ندارند بسیار مهم است.
 3. عایق کردن صدا و گرما: اولویت بعدی در بازسازی ساختمان، عایق کردن ساختمان از صدا و گرما است. متاسفانه در زمان بازسازی نمی‌توان کار زیادی برای عایق کردن صدا انجام داد، اما استفاده از پنجره‌های دوجداره برای عایق کردن گرما بسیار مهم است. این کار هم برای عایق کردن صدا و گرما مناسب بوده و هم ظاهر زیبایی به منزل شما می‌دهد.  با این اقدام، محیط منزل در تابستان خنک و در زمستان کمی گرمتر است.

انواع بازسازی ساختمان از نظر کاربری

در ادامه چند مورد از ساختمان از نظر کاربری را بررسی می‌کنیم:

 • بازسازی منزل مسکونی

یکی از متداول‌ترین انواع بازسازی مربوط به بازسازی منزل مسکونی است که نسبت به گذشته با تغییرات گسترده‌ای انجام می‌شود‌، امروزه افراد از تغییر دکوراسیون داخلی منزل خود برای ایجاد تنوع و تغییر منازل خود استفاده می‌کنند.

 • بازسازی دکوراسیون اداری

بعد از بازسازی منازل مسکونی، بازسازی دکوراسیون اداری رایج است. بازسازی نتایج بزرگی در بالا بردن کیفیت کار کارمندان دارد و تغییر در بخش فرسوده محل کار می‌تواند باعث شود که کارمندان با روحیه بهتری کار کنند و در نتیجه بازدهی بهتری داشته باشند. ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد، مانند؛ رنگ آمیزی مجدد دیوارها، ارتقاء سیستم الکتریکی، بازسازی کف باشد.

 • بازسازی محوطه ساختمان

پارکینگ و انباری جزو مشاعات ساختمان‌ها محسوب می‌شود و بازسازی این بخش‌های منازل باعث تغییر بزرگی می‌شود و تاثیر مهمی در محیط خواهد داشت.

 • بازسازی ساختمان تجاری

با تغییر ویترین و دکوراسیون داخلی فروشگاه یا محل کار خود می‌توانید مشتری بیشتری جذب کرده و در نتیجه در کار خود موفق شوید، اگر شما هم اهداف بزرگی در سر دارید با ایجاد بازسازی مدرن و اصولی در محل ساختمان تجاری گام بزرگی برای رشد کاری خود برداشتید.

 • بازسازی روف گاردن (پشت بام)

این نوع بازسازی که به تازگی رواج زیادی پیدا کرده به معنی بازسازی روی پشت بام است‌. در این روش بازسازی ساختمان پشت‌بام منزل با رعایت اصول و قوانین لازم تبدیل به یک باغ یا مزرعه می‌شود‌. بازسازی روف گاردن یکی دیگر از انواع بازسازی ساختمان بوده که امروزه رواج زیادی داشته و افراد بسیاری در تمام دنیا خواهان این روش بازسازی در ساختمان‌ها هستند.

نحوه انتخاب یک پیمانکار خوب برای بازسازی ساختمان

از آنجایی که پروژه‌های بازسازی کار پیچیده و حساسی هستند انتخاب یک پیمانکار خوب اهمیت زیادی دارد. اولین موردی که در انتخاب پیمانکار باید لحاظ شود داشتن تجربه کافی و بررسی نمونه کارهای قبلی او است. با انتخاب پیمانکار حرفه‌ای، پروژه بازسازی به بهترین شکل ممکن پیش می‌رود. در ادامه چند مورد از ویژگی‌های پیمانکار خوب را بررسی می‌کنیم:

 • بررسی نمونه کارهای قبلی
 • محاسبه شفاف و دقیق هزینه‌ها
 • انعطاف‌پذیری بالا و ارتباط قوی
 • تجربه و مهارت کافی

مزایای بازسازی ساختمان

مالکین ساختمان‌ها با بازسازی آن، علاوه بر زیبایی ظاهری و ایجاد تغییرات از مزایای دیگر آن هم بهره‌مند می‌شوند؛

 1. بهره‌وری انرژی یکی از مزایای بازسازی ساختمان می‌باشد که بهتر است با نوسازی سقف شروع شود
 2. ایجاد فضای زندگی جدید
 3. افزایش زیبایی ساختمان
 4. سرمایه‌گذاری و افزایش ارزش ملک

چند نکته برای کاهش هزینه بازسازی ساختمان

بدون‌شک، در اختیار نداشتن بودجه کافی می‌تواند شما را از بازسازی خانه تان منصرف کند. اگر شما هم قصد بازسازی منزل خود را دارید و هزینه بالای آن برایتان نگران‌کننده است، می‌توانید راهکارهایی را برای کاهش بودجه لازم انجام دهید.

 1. افزایش کارایی ساختمان
 2. استفاده از نور طبیعی به جای پنجره در صورت امکان
 3. استفاده از مصالح بازیافتی سالم
 4. خرید از فروشگاه‌های معتبر و ارزان‌
 5. ایجاد یک برنامه مالی
 6. تعیین زمان بازسازی
 7. بررسی نیاز به مجوز

اشتباه‌هات رایج در بازسازی ساختمان چیست؟

اگر می‌خواهید که بازسازی ساختمان به بهترین صورت باشد باید از انجام بعضی از اشتباهات خودداری کنید. در ادامه مطلب شما را مهم‌ترین اشتباهات بازسازی ساختمان آشنا خواهیم کرد:

 • خرید مصالح ارزان باعث کیفیت پایین بازسازی خواهد شد، بنابراین پیشنهاد می‌شود در هنگام بازسازی ساختمان از بهترین مصالح استاندارد استفاده کرده و در صورت نداشتن بودجه کافی، مقداری صبر کنید.
 • اشتباه در محاسبات، از دیگر اشتباهات رایج بازسازی است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که افراد کاربلد و باتجربه کار محاسبات ساختمان را با ابزار دقیق انجام دهند
 • عدم‌توجه به نورپردازی ساختمان می‌تواند غیر قابل جبران باشد و کل بازسازی ساختمان را تحت تاثیر قرار دهد.
 • پنجره‌های ارزان و بی‌کیفیت در بازسازی ساختمان باعث ورود سر و صدا و گرما و سرما به داخل ساختمان می‌شود.

مدیریت پروژه بازسازی ساختمان چیست؟

وظیفه مدیر پروژه بازسازی ساختمان، نظارت بر بودجه، کنترل وظایف، کنترل کیفیت و هماهنگی در حین پروژه بازسازی است. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین چالش‌های مدیریت پروژه بازسازی ساختمان را بررسی می‌کنیم؛

 • مدیریت کیفیت بازسازی: مهم‌ترین وظیفه مدیریت پروژه بازسازی کنترل کیفیت هر کدام از کارهای بازسازی است
 • مدیریت هزینه: مدیریت بازسازی ساختمان باید برای شرایط از پیش تعیین نشده آماده باشد و با کمی تغییر هزینه‌های لازم را مدیریت کند
 • کنترل امنیت: مدیریت پروژه بازسازی باید به حفظ ایمنی در حین کار توجه کند و خطرات احتمالی را از محیط حذف کند.

چگونه یک شرکت بازسازی ساختمان خوب پیدا کنیم؟

امروزه تعداد زیادی شرکت دکوراسیون داخلی و شرکت بازسازی ساختمان در کشور وجود دارد که همگی ادعا دارند بهترین خدمات را دارند. بازسازی ساختمان، یک کار کاملا تخصصی است که نیاز به دانش و تخصص زیادی دارد، بنابراین در هنگام انتخاب شرکت بازسازی به دانش و تجربه شرکت بازسازی توجه کرده و میزان تجربه آن را بررسی کنید.

حتما قبل از شروع کار، نمونه کارهای قبلی شرکت را بررسی کنید و آن را با سلیقه خود بسنجید و از شرکت بخواهید با توجه به تجربه خود یک برآورد کلی از هزینه بازسازی به شما بدهد و مدت زمان کافی برای اتمام پروژه را نیز اعلام کند.

راهکارهای صرفه‌جویی در هزینه بازسازی ساختمان چیست؟

آشنایی با روش‌های صرفه‌جویی در هزینه بازسازی ساختمان، چیزی نیست که به راحتی از کنار آن رد شوید. در ادامه چند مورد از راهکارهای کاهش هزینه بازسازی خانه را بررسی می‌کنیم:

 1. استفاده از نور طبیعی: با گذاشتن پنجره در مکان‌هایی که بیشترین نور وارد ساختمان می‌شود از ایجاد پنجره‌های اضافی خودداری کرده و در هزینه خود صرفه‌جویی کنید.
 2. روش دیگر این است که از مصالح بازیافتی ساختمان که سالم هستند دوباره استفاده کنید.
 3. در هنگام خرید مصالح ساختمانی به چند مغازه مختلف سر بزنید تا ارزان‌ترین محل را برای خرید مصالح پیدا کنید.
 4. قبل از هر خرید و اقدامی در بازسازی ساختمان، برنامه مالی خود را در نظر داشته باشید.
 5. یک طرح اولیه از ساختمان را به معمار ارائه دهید.
 6. در صورت کم بودن بودجه، بین بخش‌های مختلف ساختمان اولویت‌بندی لازم را انجام دهید و ابتدا مهم‌ترین بخش خانه را بازسازی کنید.

مفهوم مجوزهای مورد‌نیاز برای بازسازی ساختمان چیست؟

ابتدا باید بدانیم که برای دریافت مجوز بازسازی ساختمان باید به کجا مراجعه کنیم؟ برای دریافت مجوز باید به ساختمان شهرداری خود مراجعه کنید، البته بعضی از شهرداری‌ها، مراحل دریافت مجوز بازسازی ساختمان را به دفاتر الکترونیکی واگذار کردند. در صورت مجوز نداشتن در فعالیت بازسازی، جریمه خواهید شد که مبلغ آن برای هر ساختمان متفاوت خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز بازسازی ساختمان چیست؟

برای دریافت مجوز موردنیاز، لازم است تا مدارکی را به دفاتر شهرداری ارائه دهید، مدارک مورد‌نیاز شامل موارد زیر است؛

 • فرم مجوز تعمیرات
 • سند اصلی مالکیت و کپی آن
 • جوابیه آتش‌نشانی
 • جوابیه بیمه
 • کپی شناسنامه یا کارت ملی مالک

جمع‌بندی

در انتهای مطلب باید گفت: با بازسازی ساختمان خود می‌توانید تغییرات زیادی در محل زندگی خود ایجاد کنید و با مطالبی که در اینجا گفته شد می‌توانید بهترین بازسازی ممکن را با حداقل هزینه و کمترین زمان داشته باشید. بهتر است در حین‌کار، کاملا در راستای برنامه‌ریزی خود پیش بروید و هر جا که لازم شد می‌توانید در برنامه‌ریزی خود تغییراتی ایجاد کنید.

از زمانی که به خودم آمدم، خودم را یک ساختمانچی دیدم. از دوران نوجوانی دست در دست پدربزرگ به کارگاه‌های ساختمانی سر می‌زدم و در حالی که کفش‌هایم غرق در خاک بود، گوش به حرف‌های اولین و معتبرترین معمار رویاهای نوجوانی‌ام می‌دادم. پدربزرگ همیشه به من می‌گفت: "تو باید یک مهندس باشی تا به مردم خدمت کنی." به همین دلیل تا کنکور فقط به مهندس‌شدن فکر می‌کردم. بعد از امتحانات ترم اول دانشگاه، کارآموز شدم. بعد از سه ماه حقوق گرفتم. ساختن به عشقم تبدیل شده‌بود. و الان بعد از گذشت بیش از یک دهه همچنان با عشقم زندگی می‌کنم. خوشحالم که بعد از کلی تجربه در پروژه‌ها و حضور در دوره‌های حرفه‌ای مهندسی، ساختمانچی‌بودن را در تهران‌ایده نفس می‌کشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *