هزینه بازسازی خانه در سال 1402

هزینه بازسازی خانه
فهرست مطالب

کار بازسازی منزل و ساختمان از اجزا و بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. یک سری از بخش‌ها به ایده‌پردازی و چیدمان پلان مربوط می‌شوند؛ درصورتی که برخی دیگر به انجام کارهای عملیاتی از جمله نصب سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مربوط است.

تمامی کارهایی که در بالا ذکر کردیم با نرخ مربوط به خود همراه است. از آنجا که هزینه‌ها در طول زمان دچار تغییر می‌شوند و هر مجموعه نرخ خودش را تعیین می‌کند، ما این مقاله را آماده کرده‌ایم تا در آن به صورت کامل درمورد هزینه بازسازی خانه صحبت کنیم و میانگین قیمت را عنوان کنیم. با آگاهی از میانگین قیمت، مجموعه‌ها را بهتر ارزیابی می‌کنید و کار بازسازی ساختمان یا خانه بهتر پیش می‌رود. با ما در تهران ایده همراه باشید.

هزینه بازسازی خانه بر اساس هر قسمت خانه به چه صورت است ؟

در ادامه قصد داریم تا لیست قیمت و میانگین هزینه لازم برای انجام بازسازی بخش‌های مختلف خانه را عنوان کنیم. این قیمت‌ها مربوط به سال 1402 است.

 جدول هزینه بازسازی اتاق خواب

بخش قابل بازسازی

قیمت بازسازی (سال 1402)

کف اتاق (کف‌پوش)

100 تا 800 هزار تومان (هر متر)

دیوارها

90 هزار تومان به بالا (هر متر)

سقف

200 تا 700 هزار تومان (هر متر)

چوب کمد دیواری

2 میلیون تومان به بالا (هر متر)

برای بازسازی اتاق خواب باید به عوامل زیر توجه داشت:

 • کف‌پوش: کف‌پوش اتاق خواب اهمیت بسیار بالا و جلوه خاصی دارد؛ به‌طوری که برخی از کارفرماها می‌خواهند تا کف‌پوش اتاق خواب بالاترین کیفیت ممکن را داشته باشد و حتی با کف‌پوش سایر قسمت‌های خانه متفاوت باشد.
 • دیوار و سقف: دیوارهای اتاق خواب در صورت قدیمی یا ترک‌دار بودن به طور کامل تخریب می‌شوند؛ در غیر این صورت، هزینه رنگ دوباره یا چسباندن کاغذ دیواری لحاظ می‌شود. این شرایط برای سقف نیز صدق می‌کند.
 • کمدهای اتاق (کمد دیواری): نصب کمد دیواری یا شیشه‌ای در اتاق خواب از جمله عوامل تأثیرگذار در زیبایی است و برای بازسازی لحاظ می‌شود.

 اتاق خواب مینیمال نوزاد

 

جدول هزینه بازسازی آشپزخانه

بخش قابل بازسازی

قیمت بازسازی (سال 1402)

کف آشپزخانه (کف‌پوش)

300 تا یک میلیون تومان (هر متر)

دیوارها

200 تا 700 هزار تومان (هر متر)

سقف

150 تا 700 هزار تومان (هر متر)

نصب تجهیزات 

5 میلیون تومان به بالا

انجام دکوراسیون حرفه‌ای

10 میلیون تومان به بالا

نصب کابینت

25 میلیون تومان به بالا

 

 • کف آشپزخانه (کف‌پوش): در بازسازی ساختمان یا خانه برای کف آشپزخانه معمولاً از کاشی یا سرامیک استفاده می‌شود. توجه به ضد آب بودن کف برای آشپزخانه اهمیت بالایی دارد.
 • دیوارها: در صورت تخریب یا ایجاد تغییر در دیوارهای آشپزخانه (به دلیل تغییر پلان یا زیبایی) هزینه دریافت می‌شود.
 • سقف: میزان هزینه دریافتی برای بازسازی سقف متفاوت است؛ در صورت پرداخت هزینه، این امکان وجود دارد تا در سقف منزل از پنل‌های شیشه‌ای و لوکس استفاده شود تا در کنار جذابیت، نوردهی به حداکثر برسد.
 • نصب تجهیزات: نصب تجهیزات از جمله سینک ظرف‌شویی، ماشین لباسشویی و ماشین ظرف‌شویی با هزینه و دستمزد همراه است.
 • انجام دکوراسیون حرفه‌ای: طراحان در قسمت آشپزخانه مانور بسیار زیادی دارند و این قابلیت وجود دارد تا انواع ایده‌های طراحی را در این بخش پیاده کرد. سبک و المان‌های طراحی آشپزخانه بر اساس فی پرداختی متفاوت است.
 • نصب کابینت: هزینه نصب کابینت بر اساس تعداد بخش، جنس کابینت و پیچیدگی نصب کاملاً متفاوت است. 

 جدول هزینه بازسازی سرویس بهداشتی و حمام

بخش قابل بازسازی

قیمت بازسازی (سال 1402)

کف سرویس بهداشتی و حمام (کاشی)

50 تا 80 هزار تومان (هر متر)

سرامیک و کاشی برای دیوار

150هزار تا یک میلیون تومان (هر متر)

سقف کاذب

150 تا 700 هزار تومان (هر پانل)

نصب سنگ دستشویی (ایرانی) 

400 هزاز تا 1 میلیون تومان

نصب توالت فرنگی

2 تا 25میلیون تومان

نصب دوش حمام

400 هزار تا 20 میلیون تومان

 • کف سرویس بهداشتی و حمام: برای بازسازی سرویس بهداشتی و حمام معمولاً از کاشی سفید ساده یا طرح‌دار استفاده می‌شود تا یک رنگ روشن را القا کند.
 • سرامیک و کاشی برای دیوار: برای بازسازی دیوارهای حمام یا سرویس بهداشتی از سرامیک یا کاشی استفاده می‌شود. رنگ این قسمت بر اساس تم رنگی خانه متفاوت و اغلب سفید یا خاکستری است.
 • سقف کاذب: بر اساس اندازه و ابعاد حمام و سرویس بهداشتی، از یک یا چند پنل کاذب یا سقف pvc استفاده می‌شود.
 • نصب سنگ دستشویی ایرانی / توالت فرنگی: سنگ سرویس بهداشتی ایرانی یا فرنگی به واسطه چسب مخصوص (فرنگی) یا به واسطه سیمان (ایرانی) نصب می‌شود و بر اساس دستمزد و مراحل اجرایی، هزینه متفاوتی دارد.
 • نصب دوش حمام: بعد از انتخاب مدل و سبک دوش، انجام فرایند نصب با هزینه همراه است.

 جدول هزینه بازسازی هال و پذیرایی

بخش قابل بازسازی

قیمت بازسازی (سال 1402)

تعویض کف پذیرایی و هال

200 تا یک میلیون و پانصد هزار تومان

انجام دکوراسیون داخلی

500 هزار تومان به بالا (هر متر مربع)

تعویض یا بازسازی سقف

150 تا 600 هزار تومان (هر متر مربع)

بازسازی دیوارها

50 تا 300 هزار تومان (متر مربع)

 • تعویض کف پذیرایی و هال: معمولاً برای هال و پذیرایی از لمینت یا سرامیک استفاده می‌شود. مجموعه تلاش می‌کند تا سرامیک یا لمینت استفاده شده را در سایر قسمت‌های خانه نیز مورد استفاده قرار دهد.
 • انجام دکوراسیون داخلی: انجام دکوراسیون داخلی برای هال و پذیرایی اهمیت بالایی دارد و هزینه مختص به خود را دارد؛ زیرا این قسمت‌ها نسبت به آشپزخانه و اتاق‌ها بزرگ‌تر هستند و بیشتر در معرض دید قرار می‌گیرند.
 • بازسازی دیوارها: دیوارها بر اساس خواست کارفرما رنگ می‌شوند یا کاغذ دیواری آن‌ها را می‌پوشاند.

هزینه بازسازی خانه بر اساس متراژ

یک نرخ مشخص برای انجام بازسازی در قسمت‌های مختلف منزل وجود دارد که در ادامه آن‌ها را عنوان می‌کنیم.

 

بخش قابل بازسازی

قیمت بازسازی (سال 1402)

اتاق خواب

1 میلیون تومان تا 5 میلیون تومان (یک متر مربع)

آشپزخانه

5 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان (یک متر مربع)

سرویس بهداشتی و حمام

2 تا 20 میلیون تومان (یک متر مربع)

هال و پذیرایی

1 میلیون تومان تا 15 میلیون تومان (یک متر مربع)

نحوه محاسبه هزینه بازسازی خانه 

   روش‌های متفاوت و متعددی برای محاسبه هزینه بازسازی یک واحد مسکونی یا فروشگاهی وجود دارد. که در ادامه رایج‌ترین روش‌هایی که شرکت بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی از آن استفاده میکنند را عنوان میکنیم.

 

 • محاسبه هزینه بر اساس متراژ بازسازی: در این روش، بازسازی بر اساس میزان متراژ انجام می‌شود و کارفرما باید پرداخت را انجام دهد. توجه داشته باشید که هزینه متراژ بر اساس قسمت‌های مختلف خانه کاملاً متفاوت است؛ برای مثال هزینه‌ای که برای بازسازی یک متر مربع از آشپزخانه گرفته می‌شود با نرخ مربوط به نشیمن‌گاه متفاوت است.
 • محاسبه هزینه بر اساس اقدامات انجامی (دستمزد+تجهیزات): در این روش، مجموعه انتخابی اقدامات قابل انجام را به کارفرما نشان می‌دهد و بر اساس میزان دستمزد و تجهیزات، نمونه فاکتور را در اختیار کارفرما قرار می‌دهد. برای مثال تمام تجهیزاتی که برای بازسازی اتاق خواب نیاز است لیست می‌شوند و به همراه دستمزد به دست کارفرما می‌رسد.
 • محاسبه هزینه بر اساس دستمزد مجموعه: در این روش، کارفرما به صورت شخصی خرید تجهیزات را انجام می‌دهد و هزینه را به طور شخصی پرداخت می‌کند؛ تنها فی باقی‌مانده، دستمزد اجرایی کردن کارها است که به صورت لیست قیمت مشخص و طبق نمونه فاکتور به کارفرما تحویل داده می‌شود.

عوامل تأثیرگذار در هزینه بازسازی منزل چه چیزهایی است ؟

قیمت‌ و نرخ‌ مربوط به بازسازی یک واحد یا ملک ثابت نیست و در زمان‌های مختلف دستخوش تغییر می‌شود. در ادامه قصد داریم تا درمورد عواملی صحبت کنیم که در هزینه بازسازی تأثیر می‌گذارند.

حجم و ابعاد پروژه

حجم پروژه و فضای واحد به صورت مستقیم در فی نهایی اثر می‌گذارد. در برخی از واحدها تنها کافی است تا یک دیوار بازسازی شود؛ در صورتی که در برخی دیگر لازم است تا تمامی نکات مربوط به بازسازی از جمله تغییر پلان، تخریب دیوارهای قدیمی، تعویض تأسیسات و… انجام شود و تک‌تک این کارها در هزینه تأثیرگذار است.

توجه: پیچیدگی طراحی و اجرایی سازی پروژه نیز در هزینه نهایی تأثیر می‌گذارد.

جنس و کیفیت متریال

جنس و کیفیت متریال و تجهیزات نصبی روی هزینه تأثیرگذار است؛ طبیعتاً هرچقدر از متریال بهتر و باکیفیت‌تری استفاده شود هزینه بالاتر می‌رود.

مجموعه انتخابی برای بازسازی

هر مجموعه هزینه‌های مربوط به خود را دارد و بر اساس تجربه و نمونه کار، قیمت مشخصی را برای کار خود در نظر گرفته است. دستمزد دریافتی توسط هر مجموعه متفاوت است و در هزینه نهایی تأثیر می‌گذارد.

نوع قرارداد بازسازی

انواع مختلی از قرارداد وجود دارد که هرکدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و قیمت نهایی با بستن هرکدام متفاوت می‌شود؛ برای مثال در یک نوع قرارداد خرید تجهیزات با خودتان است و تنها هزینه پرداختی مربوط به دستمزد می‌شود. در برخی دیگر پیمانکار هزینه خرید تجهیزات را به همراه دستمزد و دریافت مجوزها به صورت کامل دریافت می‌کند.

فصل انجام بازسازی

فصل و آب‌وهوایی که بازسازی در آن انجام می‌شود در نرخ دستمزد‌ها و هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد. هزینه دریافتی در شرایط سخت آب‌وهوایی مانند گرما یا سرمای زیاد بیشتر است.

منطقه بازسازی

نرخ انجام بازسازی منازل در مناطق مختلف متفاوت است؛ برای مثال نرخ بازسازی خانه قدیمی در یک منطقه فرسوده با سایر مناطق متفاوت است. به این دلیل که فرایند کار پیچیده‌تر است و بازسازی منزل باید با دقت بیشتری انجام بگیرد.

تهران ایده بهترین مجموعه برای انجام بازسازی منزل

مجموعه متخصص tehranidea با افراد حرفه‌ای و متخصص در زمینه‌های معماری، برق‌کاری و… کار می‌کند و قوی‌ترین تیم بازسازی کشور را تشکیل داده است! تفاوتی نمی‌کند که پروژه بازسازی خانه قدیمی است یا بازسازی ساختمان؛ تهران ایده از پس آن برمی‌آید. این مجموعه تابه‌حال بیش از 100 پروژه موفق را به انجام رسانده است.

تیم ما در کار خود به صورت جدی و حرفه‌ای رفتار می‌کند. ما تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا کارفرما از نتیجه کار کاملاً راضی باشد. داشتن ارتباطات قدرتمند به ما اجازه داده است تا متریال و مواد اولیه بازسازی را به صورت دسته اول و بدون واسطه تهیه کنیم؛ در نتیجه هیچ مشکلی از بابت کیفیت متریال یا قیمت بالا وجود نخواهد داشت. در مجموعه تهران ایده، دو اصل زیر اهمیت بالایی دارد و تماماً بر این پایه‌ها پیش می‌رویم:

 • آرامش
 • زیبایی

انجام کار بازسازی ملک شما فقط با یک تلفن انجام می‌شود! اگر قصد دارید تا این کار را انجام دهید، کافی است تا با مشاورین مجموعه تهران ایده تماس برقرار کنید. بعد از گرفتن مشاوره و رزرو وقت، از ملک شما به صورت حضوری دیدن می‌شود و مجموعه کار خود را به بهترین شکل شروع می‌کند. 

سخن پایانی

در این مقاله به صورت کامل درمورد لیست قیمت، ریزقیمت و هزینه‌های مربوط به بازسازی صحبت کردیم و جزئیات مربوط به آن را ارائه دادیم. در نظر داشته باشید که هزینه‌های مربوط به بازسازی ساختمان یا بازسازی منزل به جنس و کیفیت متریال بستگی دارد و می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. انواع مختلفی از چوب، سنگ لمینت و… وجود دارد که باید به کمک متخصص و بودجه شخصی، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

از آنجا که هزینه‌ها متغیر هستند و بر اساس معیارهای متفاوتی تعیین می‌شوند، پیشنهاد ما این است که قبل از محاسبه قیمت به صورت شخصی با مشاورین تهران ایده تماس برقرار کنید. مجموعه ما با بازدید از واحد شما، پکیج‌های قیمتی را بر اساس بودجه شما ارائه می‌دهد و بهترین گزینه را برایتان در نظر می‌گیرد. منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این شماره تلفن ضروری شرکته

021-66956304

در ساعات غیر اداری میتونید تماس بگیرید

اطلاعات تماس بذارید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود