بازسازی آشپزخانه از صفر تا صد

بازسازی آشپزخانه

فهرست مطالب

بازسازی آشپزخانه به عنوان یکی از قسمت‌های مهم بازسازی منزل، اهمیت بالایی دارد و باید به آن توجه داشته باشید. آشپزخانه به نوعی مانند یک متصل کننده عمل می‌کند و این قابلیت را دارد تا هال و پذیرایی را به اتاق‌ها وصل کند؛ از طرفی دیگر به چیدمان پلان منزل کمک بسیار زیادی می‌کند و از قسمت‌های مهم در دکوراسیون داخلی است. در این مقاله به صورت کامل در مورد نکات مربوط به بازسازی آشپزخانه صحبت می‌کنیم و انواع سبک‌های انجام آن‌ را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

جهت اجرای بازسازی آشپزخانه خانه خود به یک شرکت بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی معتبر مراجعه کنید تا در هزینه هایتان صرفه جویی شود.

بازسازی آشپزخانه شامل چه کارهایی است؟

برای این که بازسازی به صورت کامل و اصولی انجام شود، باید به پنج مورد توجه داشته باشید. در ادامه تمام این موارد که در نوسازی آشپزخانه انجام می‌شود را لیست کرده‌ایم و توضیحات مربوط به هرکدام را ارائه داده‌ایم.

 • مصنوعات چوبی و کابینت

در گام اول باید به بخش‌های چوبی آشپزخانه توجه شود و پروسه نصب کابینت جدید طی شود. جنس کابینت بر اساس سلیقه مشتری و میزان بودجه تعیین می‌شود.

عکس قبل و بعد آشپزخانه و کابینت خانه بازسازی شده

 • صفحه روی کابینت / فضای بین کابینت

  فضای بین کابینت با اجزایی مانند کاشی، شیشه، چوب یا سرامیک پر می‌شود؛ همچنین این امکان وجود دارد تا از همان جنس صفحه روی کابینت برای تکمیل فضای بین کابینت استفاده شود.

 

عکس قبل و بعد اشپزخانه با سینک و اجاق گاز خانه بازسازی شده

 • کف آشپزخانه

  کف آشپزخانه بر اساس خواست مخاطب با سرامیک یا کاشی پر می‌شود. رنگ کف بسیار مهم است و در حس و حال آشپزخانه تأثیر می‌گذارد.

عکس قبل و بعد آشپزخانه و کابینت و کانتر خانه بازسازی شده

 • طراحی سقف و نورپردازی

  بر اساس تم و قالب معماری، سقف آشپزخانه طراحی می‌شود و تغییرات لازم روی آن بوجود می‌آید. نورپردازی در آشپزخانه به شدت مهم است و فرد طراح باید صلاحیت کافی را داشته باشد و اطلاعات مربوط به منطق نوری را کسب کند.

عکس قبل و بعد آشپزخانه و کابینت و کانتر بازسازی شده

 

لوازم تکمیلی آشپزخانه

بعد از طراحی سقف و نورپردازی، نوبت جای دهی لوازم مربوط به آشپزخانه از جمله یخچال، فر، گاز، هود و مایکروویو و سینک است.

عکس قبل و بعد آشپزخانه و کابینت و اپن خانه بازسازی شده

بازسازی و تغییر دکوراسیون آشپزخانه دقیقاً چیست؟

یک مسئله و مشکل خیلی رایج که بین افراد وجود دارد، این است که بازسازی آشپزخانه را با تعویض کابینت‌ها یکی می‌دانند! باید توجه داشته باشید تعویض کابینت‌ها از سخت‌ترین و طولانی‌ترین کارها است و علی‌رغم اینکه در فرایند و ظاهر اثرگذار است، برای بازسازی کافی نیست.

بازسازی و تغییر دکوراسیون آشپزخانه به این معناست که تمام تجهیزات و لوازم مربوط به آن محیط نو شود و به کمک معماری و طراحی دوباره، اجزا و قسمت‌های مختلف از جمله سینک به شکلی قرار بگیرند که از فضا بیشترین استفاده را ببریم و در عین حال اصول و منطق معماری را رعایت کنیم.قانون مثلث طلایی

 

قانون مثلث طلایی در آشپزخانه چیست ؟

آشپزخانه‌های دارای معماری جدید و حاکم بر خانه‌های ایرانی، به طور کلی سه حالت زیر را دارند:

 • تک ضلع: در حالت تک ضلع، روی یک طرف از آشپزخانه کابینت قرار می‌گیرد و جایگاه قرار دهی جزیره (کانتر) آشپزخانه در جلوی آن است.
 • دو ضلع: در این حالت از طراحی، دو طرف آشپزخانه کابینت قرار می‌گیرد و ساختار L مانند به وجود می‌آید.
 • سه ضلع: در این حالت، سه طرف آشپزخانه کابینت قرار می‌گیرد.

معمولاً در حالت‌هایی که آشپزخانه سه ضلع دارد، قانون مثلث طلایی شکل می‌گیرد؛ به این صورت که یخچال در یک ضلع، گاز در یک ضلع و ظرف‌شویی در ضلع دیگر قرار می‌گیرد و یک مثلث را تشکیل می‌دهد. این ساختار طرف‌داران خود را دارد و در بیشتر خانه‌ها با پلان استاندارد، قابل اجرایی است.

هزینه بازسازی آشپزخانه به چه عواملی بستگی دارد ؟

هزینه بازسازی خانه  یا دکوراسیون داخلی آشپزخانه کاملاً به جنس و کیفیت متریال استفاده شده برای بازسازی بستگی دارد و هیچ عدد مقطوعی برای آن وجود ندارد. هیچ محدودیتی برای انجام بازسازی در آشپزخانه وجود ندارد و بسته بر تجهیزات استفاده شده، کاملاً متغیر است.

انواع سبک ها در بازسازی آشپزخانه های قدیمی به چه شکل صورت میگیرد؟

سبک‌های مختلفی برای انجام بازسازی آشپزخانه وجود دارد. هرکدام ویژگی‌های مختص خودشان را دارند و سلیقه افراد متفاوت را جلب می‌کنند. در ادامه انواع سبک‌های بازسازی مربوط به آشپزخانه را بیان می‌کنیم.

 • سبک مدرن در بازسازی آشپزخانه چیست ؟

سبک‌های مدرن بسیار ساده هستند. تمام تلاش بر این است تا در سبک‌ مدرن از رنگ‌های خنثی استفاده شود. شلوغ بودن محیط آشپزخانه در این سبک جایی ندارد و همه چیز ساده به نظر می‌رسد.

 • سبک کلاسیک در بازسازی آشپزخانه چیست ؟

اگر در بازسازی و طراحی دکوراسیون آشپزخانه از لوازم بسیار شیک و معمولاً طلایی رنگ استفاده شود، طراحی به سبک کلاسیک است. تمام متریال استفاده شده در این سبک باید لاکچری و سلطنتی باشد و احساس لوکس بودن را القا کند. شلوغ بودن دکور آشپزخانه در سبک کلاسیک بسیار مهم است.

 • سبک نئوکلاسیک در بازسازی آشپزخانه چیست ؟

بازسازی به سبک نئوکلاسیک، چیزی بین سبک مدرن و کلاسیک است. متریال و دکور انجام شده در این سبک چیزی بین ساده و سلطنتی است. در سبک نئوکلاسیک، تلاش بر این است تا تعادل بین دو نوع متریال حفظ شود؛ همچنین محیط و شکل دکور باید شلوغ باشد.

اندازه ابعاد و ارتفاع استاندارد جزیزه آشپزخانه چقدر است ؟

انواع پلان های بازسازی آشپزخانه

 

پلان ها در بازسازی آشپزخانه های قدیمی به چه شکل بوده است ؟

پلان‌های آشپزخانه بر اساس ساختار و معماری منزل انتخاب می‌شوند. در ادامه انواع مختلف پلن که قابل استفاده هستند را به همراه توضیحات عنوان می‌کنیم.

تفاوت اپن، کانتر و جزیره در آشپزخانه

پلان شکل L در بازسازی آشپزخانه چه شکلی است ؟

در پلان L شکل، آشپزخانه دو ضلع دارد و هر دو قسمت با کابینت پوشانده شده‌اند. این نوع پلان، شکل ساده و کاربردی دارد و برای خانه‌های دو خوابه بسیار مناسب است. 

نکته: این امکان وجود دارد تا در قسمت L آشپزخانه، به جز کابینت سایر وسایل را قرار دهید و چیدمان را متفاوت انجام دهید؛ البته برای انجام این کار حتماً با یک معمار صحبت کنید.

پلان L شکل در آشپزخانه

 

پلان باز در بازسازی آشپزخانه به چه شکل است ؟   

در پلان باز، هیچ حاشیه و دیواری بین آشپزخانه و سایر قسمت‌های خانه وجود ندارد. آشپزخانه مانند بخشی از هال یا پذیرا‌یی است و لوازمی مانند گاز و سینک در آن بخش قرار می‌گیرند. این نوع پلان برای خانه‌های کوچک و با محیط بسته بسیار مناسب است.

پلان U شکل/ G شکل در بازسازی آشپزخانه 

در پلان شکل U، لوازم آشپزخانه در سه ضلع متقابل قرار می‌گیرند. استفاده از کابینت‌های سه تکه برای پلان U بسیار مناسب است. این پلان زمانی اجرایی است که خانه بزرگ باشد. اگر به وسط پلان U جزیره یا همان کانتر را اضافه کنید، پلان G شکل تشکیل می‌شود که طرف‌داران بسیار زیادی دارد. در خانه‌های ویلایی از این پلان استفاده می‌کنند.

 

پلان u شکل در آشپزخانه پلان Gشکل در آشپزخانه

پلان کریدور برای چه خانه هایی مناسب است ؟

پلان آشپزخانه کریدور برای خانه‌های کوچک کاملاً مناسب است.در این پلان، دو دیوار موازی با یک راهروی باریک وجود دارد که هر دو با لوازم آشپزخانه پر شده‌اند. برای مثال در یک طرف مایکروویو، سینک و کابینت‌ها قرار گرفته‌اند و در طرف دیگر، یخچال، گاز و هود قرار داده می‌شود.

پلان کریدور در آشپزخانه

پلان مثلث ، پلانی جمع و جور در طراحی و بازسازی آشپزخانه

در پلان مثلث، هر ضلع و گوشه از آشپزخانه یک سری از وسایل را پوشش می‌دهد. وسایلی از جمله اجاق گاز، فر، یخچال و… بین هر ضلع تقسیم می‌شوند و به نوعی قرار می‌گیرند تا از فضای موجود بیشترین استفاده ممکن برده شود. کابینت‌ نیز در دو یا سه ضلع و در بالای وسایل نصب می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد تمام نکات مربوط به نوسازی آشپزخانه صحبت کردیم و انواع پلان‌ها و سبک‌های موجود برای بازسازی را عنوان کردیم. حتماً به این مسئله توجه داشته باشید که همکاری با مجموعه حرفه‌ای و معتبر به شما این اجازه را می‌دهد تا بازسازی را با خیال راحت انجام دهید و از نتایج حاصل شده راضی باشید.

اگر به دنبال یک مجموعه معتبر هستید تا کار بازسازی آشپزخانه خود را به آن بسپارید، با مشاورین شرکت تهران ایده تماس حاصل کنید. دفتر معماری تهران ایده به صورت تخصصی و حرفه‌ای در زمینه طراحی و بازسازی ویلا و بخش‌های مختلف منزل از جمله آشپزخانه فعالیت می‌کند و از 0 تا 100 این مسیر همراه شماست.

از زمانی که به خودم آمدم، خودم را یک ساختمانچی دیدم. از دوران نوجوانی دست در دست پدربزرگ به کارگاه‌های ساختمانی سر می‌زدم و در حالی که کفش‌هایم غرق در خاک بود، گوش به حرف‌های اولین و معتبرترین معمار رویاهای نوجوانی‌ام می‌دادم. پدربزرگ همیشه به من می‌گفت: "تو باید یک مهندس باشی تا به مردم خدمت کنی." به همین دلیل تا کنکور فقط به مهندس‌شدن فکر می‌کردم. بعد از امتحانات ترم اول دانشگاه، کارآموز شدم. بعد از سه ماه حقوق گرفتم. ساختن به عشقم تبدیل شده‌بود. و الان بعد از گذشت بیش از یک دهه همچنان با عشقم زندگی می‌کنم. خوشحالم که بعد از کلی تجربه در پروژه‌ها و حضور در دوره‌های حرفه‌ای مهندسی، ساختمانچی‌بودن را در تهران‌ایده نفس می‌کشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *