طراحی دکوراسیون داخلی راهنمای جامع ۲۰۲۴

طراحی دکوراسیون داخلی

ارزش بازار جهانی خدمات طراحی داخلی در سال 2024 به 137.93 میلیارد دلار رسیده است. پیش‌بینی می‌شود که ارزش این بازار تا سال 2029 به 177.13 میلیارد دلار برسد. در واقع ارزش بازار جهانی خدمات دکوراسیون داخلی، هر سال به طور میانگین 5.13 درصد افزایش می‌یابد. این آمار و ارقام به‌خوبی نشان می‌دهد که در سال‌های آتی شاهد رشد و توسعه صنعت طراحی دکوراسیون داخلی در ایران و جهان خواهیم بود. اهمیت این صنعت و علاقه فراوان مردم به آن، ما را بر آن داشت که مقاله‌ای آماده کنیم و در آن، به ابعاد مختلف این صنعت بپردازیم.

در صورتی که شما هم به صنعت طراحی دکوراسیون داخلی علاقه‌مند هستید و تمایل دارید که اطلاعات خود را در مورد این حوزه پیشرو افزایش دهید، پیشنهاد می‌شود که تا انتهای این مقاله جامع با ما همراه شوید.

مروری بر سرفصل‌های راهنمای جامع طراحی دکوراسیون داخلی

در این مقاله، به مباحث مختلفی در مورد طراحی دکوراسیون داخلی می‌پردازیم و می‌کوشیم که موضوعات متنوعی را در این زمینه مطرح کنیم. در این بخش تلاش کرده‌ایم که سرفصل‌ها و رئوس مطالب این مقاله را بیان کنیم تا در صورت تمایل بتوانید فوراً به بخش مورد نظر خود مراجعه و مطالب آن را مطالعه کنید:

 • تعریف طراحی دکوراسیون داخلی
 • اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی و مزایای آن
 • انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی (مدرن، مینیمال، کلاسیک، رومی، گوتیک، صنعتی و غیره)
 • برای انتخاب سبک دکوراسیون داخلی برای فضاهای مختلف به چه عواملی توجه کنیم؟
 • بررسی عوامل موثر در طراحی دکوراسیون داخلی
 • اصول طراحی دکوراسیون داخلی
 • نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی مثل مصالح، نورپردازی، انتخاب رنگ، اکسسوری و غیره
 • ترفندهای مختلف طراحی دکوراسیون داخلی
 • عناصر اصلی طراحی دکوراسیون داخلی
 • مراحل طراحی دکوراسیون داخلی
 • طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف مثل اتاق نشیمن، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، فضاهای تجاری، اداری، درمانی و غیره

طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟ تعریف طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی (Interior design)، دانش و هنر بهبود فضای داخلی ساختمان و تبدیل آن به محیطی سالم‌تر، زیباتر و کارآمدتر برای افرادی است که از این فضا استفاده می‌کند. در واقع یک طراح داخلی یا شرکت دکوراسیون داخلی باید دانش لازم برای افزایش سلامت، کارایی و کارآمدی یک فضا را داشته باشد. از طرفی باید این هنر را داشته باشد که فضا را به فضایی زیباتر تبدیل کند.

دانش و هنر طراحی دکوراسیون داخلی، چند هدف اصلی و اساسی را دنبال می‌کند. این اهداف اساسی عبارتند از:

 • افزایش زیبایی بصری و جذابیت فضا
 • طراحی فضا به گونه‌ای که حس آسودگی، راحتی و آرامش را به افراد حاضر در محیط منتقل کند
 • افزایش میزان کارآمدی محیط و کاربردی بودن آن برای حاضران
 • طراحی فضا به گونه‌ای که انعکاسی از شخصیت و سلایق ساکنین باشد

مزایای طراحی دکوراسیون داخلی؛ چرا دکوراسیون داخلی مهم است؟

وقتی صحبت از طراحی دکوراسیون داخلی به میان می‌آید، بسیاری از افراد دوست دارند بدانند که این دانش و هنر چه مزایا و فوایدی به همراه دارد و اصلاً چرا اینقدر مهم است. در ادامه این بخش از مقاله تصمیم داریم به مهم‌ترین مزایا و فواید طراحی دکوراسیون داخلی بپردازیم:

 • زیبایی و جذابیت:

بی‌تردید مهم‌ترین و اصلی‌ترین رسالت طراحی دکوراسیون داخلی، زیباسازی فضاست. طراحان داخلی بیش از هر چیز دنبال این هستند که فضای مورد نظر را زیبا و دلپسند جلوه دهند و کاری کنند که بینندگان با تماشای فضا، از زیبایی حاکم، سراسر شور و لذت شوند.

 • افزایش کارآمدی فضا و میزان مفید بودن آن:

زیبایی، وجه و مزیت مهمی برای طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود؛ ولی فضای زیبای ناکارآمد، به هیچ عنوان مناسب و مطلوب نیست. در نتیجه متخصصان طراحی داخلی باید همگام با زیبا کردن فضا، کاری کنند که بخش‌های مختلف خانه، شرکت یا فروشگاه، کارآمد و مفید باشد. کارآمدی، دقیقاً همان عاملی است که باعث می‌شود طراحی دکوراسیون داخلی به یک دانش و تخصص تبدیل شود و نقش تجربه در آن پررنگ جلوه کند.

 • آسودگی و راحتی حاضران و ساکنان:

یکی دیگر از دلایل اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی، افزایش راحتی و آسودگی ساکنان و حاضران در فضاست. در واقع این دانش و هنر در پی آن است که انسان‌ها، در هر محیطی به احساس آرامش برسند و تا حد امکان از اضطراب‌های ناشی از فعالیت‌های روزمره، جدا شوند. خدمتی که طراحان داخلی به انسان‌ها کردند و نقشی که در افزایش آرامش هم‌نوعان خود ایفا کردند، ستودنی است.

 • افزایش سلامتی و شادابی انسان‌ها:

وقتی یک طراح داخلی به منزل شما می‌آید تا طراحی دکوراسیون داخلی را انجام دهد، در کلیه انتخاب‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود سلامتی و شادابی حاضران را هم در نظر می‌گیرد؛ چون می‌داند که وجود نور طبیعی و گیاهان در خانه، چقدر روی روان و جسم افراد تأثیرگذار است. این ماجرا در هنگام طراحی داخلی دفاتر کار و شرکت‌ها هم وجود دارد.

 • افزایش تمرکز و خلاقیت کودکان و بزرگسالان:

تاکنون پژوهش‌های دانشگاهی متنوعی در مورد تأثیر طراحی دکوراسیون داخلی بر میزان تمرکز و خلاقیت افراد انجام شده است. کلیه این مطالعات نشان می‌دهد که ‌طراحی داخلی درست و هوشمندانه، نقش به‌سزایی روی تمرکز و خلاقیت کودکان و بزرگسالان دارد.

 • افزایش ارزش ملک از نظر اقتصادی:

طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر افزایش زیبایی، کارآمدی و راحتی فضا، در پی افزایش ارزش اقتصادی ملک نیز هست. قطعاً وقتی مشتریان برای خرید یک ملک می‌آیند و نگاهی خریدارانه به ملک می‌اندازند، اگر زیبایی و کارآمدی را ببینند، مجاب می‌شوند که منابع مالی بیشتری برای خرید آن هزینه کنند و به همین سبب با طراحی داخلی هوشمندانه و حرفه‌ای، ارزش مالی ملک افزایش می‌یابد.

 • کاهش هزینه‌ها با استفاده هوشمندانه از فضا:

طراحی هوشمندانه دکوراسیون داخلی، باعث کاهش هزینه‌های ملک در زمینه انرژی می‌شود؛ چون در خانه‌های دارای دکوراسیون حرفه‌ای، نیاز کمتری به نور مصنوعی و گرما احساس می‌شود. این موضوع برای فروشگاه‌ها، شرکت‌ها و دفاتر کار نیز صادق است.

 • افزایش بهره‌وری و خشنودی کارکنان در شرکت‌ها:

پژوهش‌های دانشگاهی نشان می‌دهد که طراحی درست دکوراسیون داخلی دفتر کار، فروشگاه و شرکت، تأثیر چشمگیری بر بهره‌وری و خشنودی کارکنان دارد. در صورتی که شما هم خواهان افزایش بهره‌وری شرکت یا کسب و کار خود هستید، پیشنهاد می‌شود که نقش طراحی داخلی حرفه‌ای را جدی بگیرید.

 • افزایش میزان فروش فروشگاه‌ها:

وقتی طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه شما، مدرن و باب میل مخاطبان هدف و مشتریان‌تان باشد، قطعاً مشتریان بیشتری به فروشگاه شما مراجعه می‌کنند و در این حالت میزان فروش محصولات فروشگاه‌تان افزایش می‌یابد.

معرفی مهم‌ترین و متداول‌ترین انواع سبک های دکوراسیون داخلی

در حال حاضر سبک‌های مختلف و متنوعی برای طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد. در این بخش از مقاله تصمیم داریم این سبک‌ها را به صورت مختصر و مفید معرفی کنیم.

1. دکوراسیون داخلی سبک مدرن؛ یکی از محبوب‌ترین سبک های دکوراسیون داخلی در دنیای امروز

در این سبک، نوعی بی‌نظمی و عدم تقارن عمدی به چشم می‌خورد. البته عدم تقارن در این سبک به معنای شلوغ بودن آن نیست؛ چون این سبک، شلوغی و اختلافات زیادی ندارد و همین مسئله باعث می‌شود که شخص با دیدن این سبک، به حس آرامش برسد.

مبلمان استیل مدرن در دکوراسیون داخلی مدرن

پایه و اساس سبک دکوراسیون داخلی مدرن، سادگی و تمیزی است. متخصصان سبک دکوراسیون داخلی مدرن، استفاده از رنگ‌های خنثا و پایه را به سایر رنگ‌ها ترجیح می‌دهند و در هنگام انتخاب متریال و تجهیزات دوست دارند از وسایل و متریال مدرن و امروزی استفاده کنند.

دیوارپوش طرح چوب در طراحی دکوراسیون داخلی

2. دکوراسیون داخلی  سبک مینیمال؛ سبکی جدید، محبوب و چشم‌نواز

یکی از جدیدترین سبک‌های دکوراسیون داخلی که در سال‌های اخیر شهرت و محبوبیت فراوانی کسب کرده، سبک مینیمال است. در این سبک، میزان استفاده از تجهیزات و وسایل، کمتر از سبک مدرن است. وقتی به یک منزل با دکوراسیون مینیمال نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که فقط وسایل کاربردی در فضا قرار گرفته است.

دکوراسیون سبک مینیمال

تمرکز بر خطوط تمیز، استفاده از حداقل رنگ و اشکال هندسی ساده، جزو اصول این سبک دکوراسیون داخلی هستند. متخصصان وقتی می‌خواهند فضایی را با سبک مینیمال بیارایند، تمرکزشان را روی هماهنگی و یکپارچگی عناصر می‌گذارند و دنبال برجسته کردن عناصر موجود در فضا نیستند.

دکوراسیون سبک مینیمال

3. سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی؛ یادآور طبیعت و روشنی برای انسان

کشورهایی که در شمال قاره سبز (قاره اروپا) قرار گرفته‌اند، جزو پیشگامان و نوآوران عرصه دکوراسیون داخلی هستند. این کشورها در صنعت مبلمان هم پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌اند. در سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی، می‌کوشیم تا حد امکان از طیف رنگ سفید استفاده کنیم.

دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی، خودش نوعی سبک مینیمالیستی است و به همین دلیل در آن از وسایل برجسته و اضافی استفاده نمی‌کنیم و تا حد امکان از وسایل کاربردی کمک می‌گیریم. خطوط تمیز، براق، مبلمان ساده، کاربردی و زیبا، از دیگر اصولی است که باید در هنگام طراحی مبتنی بر سبک اسکاندیناوی در نظر بگیریم. استفاده از متریال روشن و طبیعی، از دیگر اولویت‌های این سبک به حساب می‌آید.

معمولاً متخصصان دکوراسیون داخلی در هنگام طراحی داخلی مبتنی بر سبک اسکاندیناوی، تلاش می‌کنند که از کفپوش چوبی، مبلمان ساده، لوازم تزیینی ساده، نور طبیعی زیاد، رنگ‌های خنثی خصوصاً سفید و گل و گیاه استفاده کنند و فضا را تمیز و مرتب جلوه دهند.

دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناوی

4. سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک؛ سبکی محبوب و دوست‌داشتنی در گذر سالیان

سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک، سبکی مجلل و پرزرق و برق است که رنگ‌های سنگین مثل طلایی، هلویی، کرم، بژ، خاکستری نقره‌ای، قرمز، آبی سیر، قهوه‌ای و مشکی و عناصر تزیینی در آن موج می‌زند. در این سبک، از مبلمان مجلل و کاغذ دیواری‌های داماسک کلاسیک استفاده می‌شود. عناصر تزیینی فراوان و رنگ‌های سنگینی که در این سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد، باعث شده است که بسیاری از متخصصان، سبک کلاسیک را شلوغ‌ترین سبک دکوراسیون داخلی قلمداد کنند. مبلمان‌های ساخته شده با پارچه‌های مخملی، ابریشمی و گلدوزی‌شده، بارزترین خصوصیات این سبک به حساب می‌آیند.

دکوراسیون داخلی کلاسیک

پرده‌های فاخر، دیوارهای گچ‌بری‌شده، لوسترهای چشمگیر و رنگ‌های شکیل و سنگین از دیگر ویژگی‌هایی است که در معرفی سبک کلاسیک باید به آن‌ها اشاره کنیم. وجود این عوامل در فضاهای کلاسیک باعث می‌شود که فضایی سرشار از ابهت و اصالت را شاهد باشیم. وقتی متخصصان دکوراسیون داخلی تصمیم می‌گیرند از سبک کلاسیک برای آراستن یک فضا استفاده کنند، ترجیح می‌دهند که در کف خانه از مصالح طبیعی مثل سنگ و چوب کمک بگیرند.

دکوراسیون داخلی سبک کلاسیک

5. دکوراسیون سبک رومی؛ جلوه‌ای از شکوه و جلال در فضاها

سبک رومی هم مثل سبک کلاسیک، لبریز از شکوه و عظمت است و بزرگی و جلال معماری روم باستان را در دل حاضران در فضا زنده می‌کند. در سبک رومی به صورت گسترده‌ای از سنگ به عنوان متریال اصلی استفاده می‌شود. در این سبک، آجر و بتن هم جایگاه خاص و ویژه‌ای دارند. پله‌های مارپیچ، لوازم تزیینی و دکوراتیو، سردر، قرنیز و کتیه‌های سنگی و مجسمه‌ها، در و پنجره‌های بزرگ، پرده‌های حریر با رنگ روشن و تقارن، مهم‌ترین ویژگی‌ها و خصوصیات سبک دکوراسیون داخلی رومی محسوب می‌شوند.

دکوراسیون داخلی سبک رومن

6. دکوراسیون داخلی سبک گوتیک؛ آمیزه‌ای از شکوه و تاریکی

سبک دکوراسیون داخلی گوتیک، آمیزه‌ای از شکوه، زیبایی، حس شاعرانگی و معنویت است. این سبک دکوراسیون از معماری قرون وسطا و کلیساهای آن دوره سرچشمه می‌گیرد. پنجره‌های تاریک و بلند، تزیینات پیچیده و رنگ‌های تیره از خصوصیات بارز این سبک دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود.

رنگ‌های مشکی، زرشکی، قهوه‌ای تیره و سبز زمردی، رنگ‌های بارز و اصلی این سبک هستند. مبلمانی که در سبک گوتیک به کار می‌رود، از جنس چوب تیره و سنگین با منبت‌کاری‌های ظریف هستند و پارچه‌های مخمل و ابریشم با طرح‌های گل‌دار یا بته‌جقه دارند.

دکوراسیون داخلی سبک گوتیک

7. سبک باروک؛ سبکی پرزرق و برق و تجملاتی با رنگ‌های گرم و تزیینات فراوان

سبک دکوراسیون داخلی باروک، سبکی مجلل و پرزرق و برق است. این سبک از قرن 17 میلادی در ایتالیا رواج یافت و به قدری زیبا و جذاب بود که به سرعت کل اروپا را درنوردید. در این سبک، پویایی، حرکت و تزیینات شلوغ، حرف اول و آخر را می‌زند.

در این سبک، رنگ‌های گرم مثل طلایی، قرمز، زرشکی، سبز زمرید و آبی لاجوردی سلطنت می‌کند. گچ‌بری‌های ظریف و پرنقش و نگار، آینه‌های بزرگ با قاب‌های طلایی، مجسمه‌های برنزی و نقاشی‌های سقفی از عناصر اصلی این سبک هستند. متخصصان دکوراسیون داخلی در هنگام نورپردازی فضاهایی با سبک باروک، از لوسترهای کریستالی بزرگ و شمع کمک می‌گیرند و برای کفپوش هم از سنگ مرمر، پارکت چوبی و فرش‌های دست‌بافت نفیس استفاده می‌کنند.

دکوراسیون داخلی سبک باروک

8. سبک دکوراسیون داخلی روستیک؛ یادآور سادگی و صمیمت روستایی

سبک دکوراسیون داخلی روستیک، سرشار از گرما، صمیمت و سادگی است. در این سبک، عناصر و متریال طبیعی، حرف اول و آخر را می‌زنند. متخصصان دکوراسیون داخلی در فضاهایی با سبک، از چوب، سنگ، پارچه های بافتی و رنگ های خنثی استفاده می‌کنند و به همین دلیل می‌توانند فضایی آرامش‌بخش و دل‌نشین خلق کنند.

استفاده از مواد طبیعی مثل چوب و سنگ و فلز، رنگ‌های خنثا مثل کرم، خاکستری و بژ و تزییناتی مثل گیاهان طبیعی و ظروف سفالی و چوبی و منسوجات دست‌باف، اصلی‌ترین عناصر و قسمت‌های سبک روستیک هستند. متخصصان برای نورپردازی در این سبک، عموماً از نور طبیعی و ملایم کمک می‌گیرند و می‌کوشند نور مصنوعی خانه در شب‌ها تا حد امکان، ملایم باشد.

دکوزاسیون داخلی سبک روستیک

9. سبک ساحلی؛ سبکی آرام و دل‌نشین با رنگ‌های آبی، سفید و سبز

سبک دکوراسیون داخلی ساحلی، سبکی خنک، دل‌نشین و آرامش‌بخش است که از طبیعت ساحل و دریا سرچشمه می‌گیرد. رنگ‌های روشن، عناصر طبیعی و حس و حال ساحل در این سبک سلطنت می‌کند.

رنگ‌های روشن و خنک مثل سفید، آبی، فیروزه‌ای، بژ و کرم، عناصر طبیعی مثل چوب، صدف، سنگ و حصیر، مبلمان ساده و راحت با پارچه‌های نخی و کتان و وسایل تزیینی مرتبط با ساحل و دریا مثل صدف، از اصلی‌ترین ویژگی‌های این سبک به حساب می‌آیند.

دکوراسیون داخلی سبک ساحلی

10. سبک مدیترانه‌ای؛ ترکیب رنگ‌های روشن، متریال طبیعی و مبلمان چوبی

سبک مدیترانه‌ای، از شادی، نشاط، گرمی و صمیمیت مردمان پیرامون دریای مدیترانه سرچشمه می‌گیرد و به همین دلیل پر از رنگ‌های روشن، عناصر طبیعی، حس و حال ساحل و آرامش است.

در این سبک از رنگ‌های روشن و شاد مثل زرد، نارنجی و قرمز استفاده می‌شود. عناصر طبیعی مثل چوب، سنگ، آجر، سفال و حصیر و مبلمان ساده و راحت از عناصر اصلی این سبک دکوراسیون داخلی هستند.

دکوراسیون سبک مدیترانه ای

تا به اینجای کار، 10 سبک متنوع دکوراسیون داخلی را معرفی کردیم. کار به اینجا ختم نمی‌شود و کلکسیونی از سبک‌های دیگر طراحی داخلی هم در جهان وجود دارد. در ادامه به صورت مختصر و مفید، چند سبک دیگر دکوراسیون داخلی را معرفی خواهیم کرد:

 • سبک صنعتی: سبکی مدرن و خلاقانه با استفاده از متریال‌های صنعتی مانند بتن، فلز و چوب
 • سبک وینتیج: سبکی نوستالژیک و قدیمی با استفاده از مبلمان و وسایل قدیمی
 • سبک بوهو: سبکی خلاقانه و متفاوت با استفاده از ترکیب رنگ‌ها، طرح‌ها و عناصر مختلف
 • سبک چیدمان ژاپنی: سبکی ساده، مینیمالیستی و آرامش بخش با استفاده از رنگ‌های روشن، متریال‌های طبیعی و مبلمان چوبی

دکوراسیون داخلی سبک ژاپنی

 • سبک چیدمان چینی: سبکی مجلل و پر زرق و برق با استفاده از رنگ‌های روشن، متریال‌های با کیفیت و مبلمان چوبی
 • سبک چیدمان هندی: سبکی رنگارنگ و پر انرژی با استفاده از رنگ‌های شاد، متریال‌های طبیعی و مبلمان چوبی.

برای انتخاب بهترین سبک دکوراسیون داخلی برای فضاهای مختلف به چه عواملی توجه کنیم؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد از متخصصان و کارشناسان طراحی دکوراسیون داخلی می‌پرسند این است که سبک مناسب برای دکوراسیون داخلی منزل، دفتر کار یا شرکت ما چیست؟ برای انتخاب سبک مناسب باید چه فاکتورها و عواملی را مد نظر قرار دهیم یا انتخابی درست و هوشمندانه رقم بزنیم؟ در ادامه این بخش از راهنمای جامع دکوراسیون داخلی، تصمیم داریم به عواملی بپردازیم که در هنگام انتخاب سبک دکوراسیون داخلی باید به آن‌ها توجه کرد:

 • سلیقه و علاقه شخصی: بدون شک افراد در هنگام انتخاب سبک دکوراسیون داخلی برای منزل، فروشگاه یا شرکت خود، باید ابتدا علاقه شخصی خودشان، اعضای خانواده، کارکنان و مشتریان‌شان را جویا شوند تا بتوانند بهترین سبک را برگزینند.
 • نوع فضا: وقتی می‌خواهید سبک دکوراسیون داخلی مناسب برای یک فضا را برگزینید، ابتدا نوع فضا را هم مد نظر قرار دهیم. سبک دکوراسیون یک آپارتمان 70 متری با خانه‌ای که فقط 300 متر سالن پذیرایی دارد، یکسان نیست. از طرفی نمی‌توان سبک دکوراسیون یک فروشگاه لوازم خانگی را با سبک طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه، یکسان دانست. پس نوع فضا، نقش مهمی در انتخاب سبک دکوراسیون داخلی دارد.
 • کاربرد فضا: در هنگام انتخاب سبک دکوراسیون داخلی، باید به کاربرد فضا هم توجه کنیم تا بتوانیم انتخابی هوشمندانه داشته باشیم. سبک دکوراسیون اتاق کار و مطالعه در خانه با سبک دکوراسیون اتاق خواب کودک و بزرگسال فرق دارد.
 • بودجه و منابع مالی: بودجه و منابع مالی، یکی از مهم‌ترین عوامل در هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب سبک دکوراسیون داخلی است. تجهیزات مربوط به دکوراسیون داخلی سبک کلاسیک، واقعاً پرهزینه است و هر خانواده یا شرکتی تمایل به چنین هزینه‌هایی ندارد. پس بهتر است سراغ سبک‌هایی با هزینه‌های منطقی‌تر و مناسب‌تر برود.
 • سبک زندگی و فرهنگ اقلیمی: دکوراسیون داخلی خانه یا محل کار انسانی که سبک زندگی پرانرژی و پرتحرکی دارد با دکوراسیون مناسب افراد آرام فرق دارد. از طرفی باید فرهنگ اقلیمی خودمان را هم در نظر بگیریم و دکوراسیون منزل خود را متناسب با فرهنگ منطقه محل زندگی خود هماهنگ کنیم.
 • خلاقیت: در هنگام انتخاب سبک دکوراسیون داخلی نمی‌توانیم چشممان را روی خلاقیت ببندیم. گاهی یک متخصص دکوراسیون داخلی، دو یا چند سبک دکوراسیون داخلی را در هم می‌آمیزد و فضایی منحصر به فرد به وجود می‌آورد.

بررسی عوامل موثر در طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از مباحثی که در علم و هنر دکوراسیون داخلی مطرح می‌شود، عوامل موثر در طراحی دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر است. این عوامل را می‌توان به سه دسته «عوامل فیزیکی»، «عوامل روان‌شناختی» و «عوامل فرهنگی» تقسیم‌بندی کرد. در ادامه هر یک از این عوامل را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

1. عوامل فیزیکی

عوامل فیزیکی در طراحی دکوراسیون داخلی نقش مهمی دارند. این عوامل، نوع فضا، کاربرد فضا، بودجه، میزان نور محیط، چیدمان، مصالح به‌کاررفته در محیط و مبلمان هستند. فقط یک توضیح کوچک باید در مورد مبلمان بدهیم: «توجه داشته باشید که رنگ، سایز، جنس و میزان راحتی مبلمان، در تعیین نوع و سبک طراحی دکوراسیون داخای نقش دارد.»

2. عوامل روان‌شناختی

عوامل روان‌شناختی، یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی هستند. عواملی مثل سبک زندگی افراد، علایق و احساساتی که تجربه می‌کنند، در تعیین مدل طراحی دکوراسیون داخلی دخیل هستند.

به عنوان مثال اگر خواهان احساساتی زیبا و خوش‌آیند هستید، بهتر است از رنگ‌های روشن و شاد در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید. همچنین اگر می‌خواهید فضای منزل شما به فضایی صمیمی تبدیل شود، بهتر است از رنگ‌های گرم کمک بگیرید. بی‌تردید محیط پیرامون انسان بر عواطف و احساسات او تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای به دکوراسیون داخلی منزل، دفتر کار یا شرکت خود داشته باشیم.

3. عوامل فرهنگی

عوامل فرهنگی هم در طراحی دکوراسیون داخلی تأثیرگذار هستند. به عنوان مثال مدل طراحی دکوراسیون داخلی در منزل افرادی که در یزد زندگی می‌کنند با دکوراسیون مناسب افرادی که در شمال کشور زندگی می‌کنند، فرق دارد. تفاوت‌های اقلیمی، یکی از مهم‌ترین عوامل فرهنگی است که در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی باید به آن توجه کنیم.

یکی دیگر از عوامل فرهنگی مهم و تأثیرگذار بر طراحی دکوراسیون داخلی، تفاوت در تفکر و عقاید افراد است. گاهی مواقع شخصی به شرکت دکوراسیون داخلی، سفارش طراحی دکوراسیون داخلی می‌دهد و از علاقه خود به ادبیات و موسیقی کلاسیک سخن می‌گوید. وقتی متخصصان دکوراسیون داخلی این موضوع را درک کنند، قاعدتاً می‌توانند دکوراسیون داخلی منزل او را به شکل بهتر و تخصصی‌تری طراحی کنند.

اصول طراحی دکوراسیون داخلی

وقتی می‌خواهیم طراحی دکوراسیون داخلی فضایی را انجام دهیم، باید چند اصل اساسی را مد نظر قرار دهیم. این اصول را می‌توان به سه زیرمجموعه «اصول زیبایی‌شناختی»، «اصول کاربردی» و «اصول روان‌شناختی» تقسیم کرد. در ادامه اصول طراحی دکوراسیون داخلی را به شکل دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد:

 1. اصول زیبایی‌شناختی
  متخصصان و نظریه‌پردازان دکوراسیون داخلی، اصول زیبایی‌شناختی دکوراسیون داخلی را به شش دسته تقسیم می‌کنند. این شش دسته عبارت است از:
 • تأیید یا همان نقطه کانونی: هر فضایی باید یک نقطه کانونی داشته باشد. نقطه کانونی، عنصری شاخص در فضا است که توجه افراد را به خودش جلب می‌کند.
 • تضاد یا کنتراست: اصل تضاد باعث می‌شود که فضا، خسته‌کننده، یکنواخت و دلگیر نباشد و همین مسئله باعث می‌شود که فضا، زیباتر و جذاب‌تر جلوه کند.
 • تکرار یا ریتم: تکرار همان عاملی است که دکوراسیون داخلی فضا را مثل یک موسیقی جلوه می‌دهد. در موسیقی، ویژگی‌های مشابه و متشابه به هم متصل می‌شوند و به طرح کلی دکوراسیون، یکپارچگی و انسجام می‌بخشند.
 • تعادل: تعادل، مسئله‌ای است که به زیبایی هر هنری کمک می‌کند. برای ایجاد تعادل در فضا، باید وزن بصری المان‌های مختلف را به گونه‌ای توزیع کنید که حس پایداری و ثبات فضایی در منزل، شرکت، اداره، دفتر کار و غیره ایجاد شود.
 • مقیاس و تناسب: منظور از مقیاس و تناسب این است که المان‌های دکوراسیون داخلی به گونه‌ای در کنار هم قرار گیرد که رابطه وسایل و فضا از نظر اندازه با یکدیگر به خوبی رعایت شود. به عنوان مثال اگر سالن پذیرایی یک منزل کوچک است، باید سایز مبلمان آن خانه هم به گونه‌ای انتخاب شود که با مساحت سالن پذیرایی، هماهنگ باشد. این تناسب باعث می‌شود که سالن پذیرایی، بیش از حد کوچک جلوه نکند.
 • هماهنگی: هماهنگی زمانی در فضا ایجاد می‌شود که اصول تناسب، تعادل، تأیید، تکرار و تضاد به صورت کامل رعایت شود. اگر این اصول رعایت شود، وقتی به فضا و وسایل موجود در آن نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که هر چیز در جای مناسب خودش قرار گرفته است.

2. اصول کاربردی

متخصصان دکوراسیون داخلی، 4 اصل مهم را به عنوان اصول کاربردی اعلام کرده‌اند. در ادامه به بررسی این اصول می‌پردازیم:

 • چیدمان درست، هماهنگ و هوشمندانه وسایل: در واقع وسایل و المان‌ها باید به گونه‌ای در کنار هم قرار گیرد که فضا، زیبا و دل‌نشین به نظر برسد.
 • استفاده بهینه از فضا: چیدمان وسایل باید به گونه‌ای باشد که وقتی به فضا نگاه می‌کنیم، به این درک برسیم که از هر بخش، بهترین استفاده صورت گرفته است.
 • انتخاب مبلمان متناسب با فضا، کاربرد و سلیقه: مبلمان خانه باید به شکلی انتخاب شود که از نظر ابعادی با فضا متناسب باشد و جلوی کارآمدی خانه را نگیرد.
 • انتخاب درست مصالح: متریال و مصالحی که در یک فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید به فضا، زیبایی و نشاط ببخشد، کیفیت بالایی داشته باشد و از نظر کارایی و کارآمدی، مورد قبول متخصصان باشد.

3. اصول روان‌شناختی

به طور کلی می‌توان 5 اصل روان‌شناختی برای طراحی دکوراسیون داخلی در نظر گرفت. در ادامه این 5 اصل را به صورت اجمالی مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • استفاده درست از رنگ‌ها: رنگ‌ها بر روان انسان تأثیرگذار هستند. رنگ‌های گرم، باعث ایجاد شور و نشاط در انسان می‌شوند و رنگ‌های سرد، به ایجاد حس آرامش در فضا کمک می‌کنند.
 • استفاده هوشمندانه از نور: نورپردازی درست و هوشمندانه، زیبایی فضا را افزایش می‌دهد و نقص‌های آن را می‌پوشاند. نور طبیعی، به انسان آرامش و نشاط می‌بخشد و نور مصنوعی کافی، فضا را گرم و صمیمی جلوه می‌دهد.
 • مدد جستن از گیاهان: استفاده هوشمندانه از گیاهان، زیبایی فضا را دوچندان می‌کند، هوای پاک و سالم در محیط پراکنده می‌کند و به روح و روان انسان، شادی و طراوت می‌بخشد.
 • چیدمان درست: اگر چیدمان فضا، تناسب و تعادل نداشته باشد، تعادل روانی انسان را به هم می‌ریزد و باعث آشفتگی و حتا حواس‌پرتی می‌شود.
 • دقت به سلیقه شخصی: هر کس باید فضایی که در آن زندگی می‌کند را مطابق با سلیقه شخصی خود بچیند و طراحی کند. هماهنگی دکوراسیون داخلی با سلیقه انسان، به او شور و شادی می‌بخشد و باعث می‌شود که او با فضا احساس یگانگی و یکپارچگی کند.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

به طور کلی می‌توانیم نکات طراحی دکوراسیون داخلی را به 5 نکته تقسیم کنیم. در ادامه این بخش تصمیم داریم به صورت مختصر و مفید در مورد این 5 نکته صحبت کنیم.

1. نکات مربوط به نورپردازی

نورپردازی یکی از مهم‌ترین عناصر در طراحی دکوراسیون داخلی است. اگر نورپردازی مناسبی در منزل یا هر فضای دیگر اجرا نشود، زیبایی و جلال فضا اصلاً به چشم بینندگان نمی‌آید و کلیه هزینه‌هایی که شده است، تلف می‌شود. نورپردازی درست به افراد حاضر در محیط، آرامش بصری و روانی می‌بخشد و به زیبایی منزل کمک می‌کند. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین نکاتی که در زمینه نورپردازی باید در فضا رعایت شود، اشاره خواهیم کرد:

 • یکی از مهم‌ترین نکات در نورپردازی داخلی، توجه به ارتفاع سقف است. اگر فضای مورد نظر، ارتفاع زیادی دارد از نورپردازی قوی استفاده کنید.
 • در فضاهای کوچک از نورپردازی متمرکز و در فضاهای بزرگ از نورپردازی عمومی و موضعی استفاده کنید.
 • نورپردازی باید با کاربری فضا هماهنگ باشد. به عنوان مثال در اتاق خواب از نورپردازی ملایم و آرامش‌بخش در اتاق کار و مطالعه یا محیط اداری، نورپردازی باید فضا را کاملاً روشن کند.
 • رنگ دیوارها و سقف می‌تواند بر میزان انعکاس نور تاثیر بگذارد؛ به همین دلیل در فضاهایی با رنگ‌های تیره، از نورپردازی قوی‌تر استفاده کنید.
 • برای برجسته کردن عناصر خاص دکوراسیون داخلی در فضا از نورپردازی تأکیدی استفاده کنید.
 • از ایجاد خیرگی مستقیم نور به چشم افراد خودداری کنید. برای ایجاد نورپردازی ملایم و یکنواخت از لامپ‌های حبابی کمک بگیرید.
 • رنگ نور باید با حس و حالی که می‌خواهید در فضا ایجاد کنید، سازگار و هماهنگ باشد.
 • تا حد امکان بکوشید که از نور طبیعی روز را مهمان فضای مورد نظر خود کنید. نور طبیعی، برای سلامتی افراد بسیار مفید است و به آن‌ها انرژی خوبی می‌دهد.
 • برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی از نور گرم استفاده کنید. اگر خواهان ایجاد فضایی خنک و آرام هستید، بهتر است از نورهای سرد کمک بگیرید.

2. نکات مربوط به انتخاب رنگ برای فضا

یکی دیگر از عواملی که طراحان و متخصصان داخلی برای آن ارزش و اهمیت والایی قائل هستند، رنگ است. رنگ فضا روی روان حاضران تأثیر می‌گذارد و حس و حال آن‌ها را تغییر می‌دهد. به عنوان مثال اگر رنگ یک فضای اداری به‌درستی انتخاب شود، متوجه خواهید شد که تا چه اندازه روی بهره‌وری و تمرکز افراد تأثیر می‌گذارد. انتخاب رنگ برای فضا، یکی از دغدغه‌های اصلی افراد است و بسیاری از افراد در مورد چگونگی انتخاب بهترین رنگ برای ساختمان از متخصصان داخلی سوال می‌کنند. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین نکات مربوط به انتخاب رنگ برای فضا اشاره خواهیم کرد:

 • رنگ‌ها این قدرت دارند که بر خلق و خوی افراد حاضر در محیط تأثیر بگذارند. به عنوان مثال رنگ‌های گرم مانند قرمز و نارنجی می‌توانند حس انرژی و هیجان را در فضا ایجاد کنند؛ در حالی که رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز حس آرامش را برای حاضران در فضا به ارمغان می‌آورند.
 • رنگ‌ها می‌توانند بر درک افراد از مساحت و ابعاد فضا تأثیر بگذارند. به عنوان مثال اگر در یک محیط کوچک از رنگ‌های روشن استفاده کنید، محیط در چشم افراد بزرگ‌تر و دلبازتر جلوه می‌کند.
 • اگر می‌خواهید فضایی آرام و هماهنگ ایجاد کنید، بکوشید که از رنگ‌های مشابه کمک بگیرید. رنگ‌های مشابه همان رنگ‌هایی هستند که در چرخه رنگ در کنار هم قرار می‌گیرند.
 • اگر دوست دارید محیطی پویا و جذاب ایجاد کنید، از رنگ‌های مکمل کمک بگیرید. رنگ‌های مکمل همان رنگ‌هایی هستند که در چرخه رنگ، در مقابل هم قرار می‌گیرند.
 • رنگ‌های خنثا، به فضا زیبایی و روشنی می‌بخشند و همان طور که از اسمشان پیداست، حسی خنثا به محیط می‌دهند؛ به همین دلیل بهتر است این رنگ‌ها را با سایر رنگ‌های گرم یا سرد ترکیب کنید تا بتوانید اثر آن رنگ‌ها را تا حد امکان تعدیل کنید. رنگ های خنثا با هر نوع دکوراسیونی تناسب دارند. این رنگ‌ها به عنوان رنگ پایه در دکوراسیون استفاده می‌شوند و به راحتی با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شوند.
 • مهم‌ترین نکته در انتخاب رنگ، سلیقه شخصی افراد است؛ بنابراین رنگی را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید و حس خوشایندی را به شما منتقل می‌کند.

دکوراسیون سبک مدرن تیره روشن

3. نکات مربوط به انتخاب مبلمان در طراحی داخلی

تأثیر شگفت‌آور مبلمان بر زیبایی دکوراسیون داخلی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. گاهی مواقعی مبلمان به قدری مهم می‌شوند که اگر آن‌ها از یک فضا حذف کنیم، کل زیبایی دکوراسیون فضا از بین می‌رود و محیط به محیطی بی‌روح و جان تبدیل می‌شود. در ادامه این بخش از مقاله می‌خواهیم چند مورد از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام انتخاب مبلمان باید در نظر بگیریم را بیان کنیم:

 • اولین قدم در انتخاب مبلمان، توجه به سبک دکوراسیون داخلی است. اگر دکوراسیون فضای شما به سبک کلاسیک است، باید مبلمان را هم به گونه‌ای انتخاب کنید که با این سبک، سازگار باشد.
 • در هنگام انتخاب مبلمان باید به سایز فضا هم توجه کنید. مبلمان نباید بیش از حد بزرگ یا کوچک باشد.
 • سلیقه شخصی، یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب مبلمان است. در عین اینکه به سبک دکوراسیون داخلی توجه می‌کنید، سعی کنید رنگ و جنس مبلمان را به گونه‌ای انتخاب کنید که مطابق میل و علاقه شخصی‌تان باشد.
 • در هنگام خرید مبلمان، به راحتی آن‌ها هم توجه کنید. اصلی‌ترین فلسفه خرید مبلمان، راحتی و آسودگی افراد حین نشستن روی آن‌هاست.
 • یکی دیگر از نکاتی که در هنگام خرید مبل باید به آن توجه کنید، کاربرد مبلمان است. آیا مبلمان را برای دفتر کار می‌خرید یا می‌خواهید آن را در فروشگاه قرار دهید؟ قطعاً مبلمان یک شرکت لوکس با مبلمان یک فروشگاه عمومی یکسان نیست.
 • مبلمان با رنگ روشن می‌تواند فضا را بزرگ‌تر نشان دهد و مبلمان با رنگ تیره باعث می‌شود که فضا در چشم بیننده، کوچک‌تر جلوه کند.

4. چند نکته در مورد قرار دادن اکسسوری و وسایل تزیینی در محیط

قرار دادن اکسسوری‌ها و وسایل تزیینی در محیط، مزایای مختلفی دارد که از جمله این مزایا می‌توان به زیبایی و جذابیت، ایجاد حس و حال، پنهان کردن عیوب، ایجاد نظم و انضباط و پر کردن فضاهای خالی اشاره کرد. یک سری نکات وجود دارد که اگر آن‌ها را رعایت کنید، می‌توانید اکسسوری‌ها را بهتر انتخاب کنید و در فضاهای بهتری قرار دهید. در ادامه به چند مورد از این نکات اشاره خواهیم کرد:

 • اکسسوری‌ها باید با سبک کلی دکوراسیون منزل شما تناسب داشته باشند. برای مثال، اگر دکوراسیون منزل شما مدرن است، باید از اکسسوری‌های مدرن استفاده کنید.
 • اکسسوری‌ها باید با رنگ و طرح سایر عناصر دکوراسیون منزل شما تناسب داشته باشند.
 • به کاربرد اساسی اکسسوری‌ها توجه کنید. آیا اکسسوری‌هایی که می‌خواهید بخرید، فقط برای زیبایی بخشیدن به فضا هستند یا کاربرد خاصی هم دارند.
 • به اندازه و مقیاس اکسسوری‌ها توجه کنید. اکسسوری‌هایی که در فضای خود قرار می‌دهید، باید با اندازه و مقیاس فضای شما متناسب باشند.
 • طریقه چیدمان اکسسوری‌ها، درست به اندازه انتخاب آن‌ها مهم است. اکسسوری‌ها را به گونه‌ای در فضای مورد نظر خود بچینید که به ایجاد تعادل و توازن در فضا کمک کنند.
 • اگر دنبال ایجاد یک نقطه کانونی در فضای منزل یا شرکت خود هستید، می‌توانید از اکسسوری‌ها کمک بگیرید.

وسایل دکوراتیو مدرن برای دکوراسیون

5.نکاتی در مورد انتخاب متریال و نقش آن در طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از مسائل مهم در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی، انتخاب متریال مناسب است. در ادامه چند نکته مهم در مورد انتخاب متریال و مصالح مناسب بیان خواهیم کرد:

 • متریال‌ها باید با سبک کلی دکوراسیون منزل شما تناسب داشته باشند. به عنوان مثال، اگر دکوراسیون منزل شما مدرن است، باید از مصالح مدرن مانند فلز و شیشه استفاده کنید.
 • در هنگام انتخاب متریال و مصالح، حتماً به بودجه و منابع مالی خود توجه کنید تا بتوانید انتخابی درست و هوشمندانه داشته باشید و تحت فشار و محدودیت مالی قرار نگیرید.
 • متریال باید با اندازه و مقیاس فضای مورد نظر شما متناسب باشند. مثلاً اگر فضای شما کوچک است، باید از متریال ساده و با رنگ روشن استفاده کنید.
 • وقتی می‌خواهید مصالح و متریال برای منزل یا شرکت خود انتخاب کنید، حتماً به شرایط آب و هوایی و رطوبت منطقه توجه کنید. توجه به این نکته سبب می‌شود که ماندگاری و دوام متریال شما افزایش یابد.
 • به مقاومت مصالح در برابر ضربه، سایش و رطوبت توجه کنید.
 • مصالح این قدرت را دارند که احساسات مختلفی را به افراد حاضر در محیط القا کنند. برای مثال، می‌توانند حس گرما و صمیمیت، آرامش و صلح، حس پویایی و حرکت یا نظم و انضباط را القا کنند.

ترفندهای طراحی دکوراسیون داخلی

یک سری ترفندها و ریزه‌کاری‌ها در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد که توجه به آن‌ها بسیار مهم و ضروری است. این ترفندها شاید در نگاه نخست، ساده به نظر برسند، ولی بی‌تردید تأثیری عمیق بر زیبایی دکوراسیون فضای مورد نظر شما می‌گذارند. در ادامه این بخش از مقاله، چند مورد از ترفندهای طراحی دکوراسیون داخلی را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

1. استفاده از رنگ‌های روشن؛ ترفندی مهم و تأثیرگذار برای زیباسازی فضا

استفاده از رنگ‌های روشن، مزایای مختلفی برای دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف به همراه دارد. به عنوان مثال باعث می‌شود که فضا، دلبازتر و روشن‌تر به نظر برسد و افراد، حس بهتری از حضور در محیط داشته باشند. در ادامه چند ترفند برای استفاده از رنگ‌های روشن در دکوراسیون داخلی بیان خواهیم کرد:

 • رنگ‌های روشن را با رنگ‌های خنثا ترکیب کنید؛ زیرا استفاده از رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرم و خاکستری می‌تواند به تعادل رنگ‌های روشن در فضا کمک کند.
 • رنگ‌های روشن مانند آبی و سبز می‌توانند حس آرامش و صلح را در فضا ایجاد کنند. می‌توانید از رنگ آبی برای رنگ‌آمیزی اتاق خواب استفاده کنید تا فضایی آرامش‌بخش به وجود بیاورید.
 • می‌توانید از یک رنگ روشن برای ایجاد نقطه کانونی در فضای مورد نظرتان استفاده کنید.

2. استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی؛ راهی برای زیباسازی فضا

برخی از افراد با تأثیر استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی آشنا نیستند. استفاده از آینه باعث می‎شود که فضا بزرگ‌تر، روشن‌تر و زیباتر جلوه کند. از طرفی، یک اکسسوری کاملاً کاربردی است و تنوع خوبی در دکوراسیون داخلی ایجاد می‌کند. در ادامه به چند مورد از نکات مهم در مورد استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی اشاره خواهیم کرد:

 • به نور طبیعی و مصنوعی در فضای خود توجه کنید. آینه را در مکانی قرار دهید که نور را به‌خوبی انعکاس دهد و فضا را روشن‌تر جلوه دهد.
 • می‌توانید از یک آینه برای ایجاد نقطه کانونی در فضا استفاده کنید. برای این کار، می‌توانید از یک آینه با قاب زیبا در بالای شومینه استفاده کنید تا توجه را به این نقطه جلب کنید.
 • می‌توانید از یک آینه بزرگ در مقابل پنجره استفاده کنید تا فضای اتاق را دو برابر نشان دهد.
 • توجه داشته باشید که از قرار دادن آینه در برابر درب ورودی منزل خودداری کنید. همچنین بهتر است آینه را در مقابل تخت خواب قرار ندهید.

اینه دکوراتیو گرد و چیدمان مدرن

3. ترفندهای استفاده از گیاهان برای زیباسازی و آرامش بخشیدن به فضا

گیاهان، این قدرت و توانایی را دارند که هوا را پاک کنند، به افراد حاضر در محیط آرامش ببخشند و فضایی زیبا و چشم‌نواز برای ما ایجاد کنند. در صورتی که ترفندهای استفاده از گل‌ها و گیاهان در فضا را یاد بگیرید، می‌توانید فضا را زیباتر و دل‌نوازتر جلوه دهید. در ادامه با چند مورد از مهم‌ترین ترفندهای استفاده از گیاهان در فضا آشنا خواهیم شد:

 • سعی کنید از گیاهانی استفاده کنید که با اندازه و مقیاس فضای شما متناسب و هماهنگ باشند.
 • به نور طبیعی و مصنوعی در فضای خود توجه کنید. گیاهان را در مکانی قرار دهید که نور کافی برای رشد داشته باشند.
 • اگر دوست دارید هوای محیط مورد نظرتان شما همیشه پاک و تمیز باشد، می‌توانید از گیاهانی مانند سانسوریا، آگلونما و پتوس استفاده کنید.
 • اگر دوست دارید از گیاهانی استفاده کنید که زیبایی فضا را دوچندان کنند، از گیاهان گلدار مانند بنفشه آفریقایی، ارکیده و کالانکوا استفاده کنید.
 • اگر منزلتان آپارتمانی است، گیاهانی مثل ساکولنت‌ها، کاکتوس‌ها و دراسنا نیز مناسب و کارآمد هستند.
 • اگر می‌خواهید با استفاده از گیاهان، یک نقطه کانونی در فضای مورد نظر خود به وجود بیاورید، می‌توانید از گیاهان کمک بگیرید. به عنوان مثال یک درختچه در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید و از این راه، توجه دیگران را جلب کنید.
 • اگر به تزیین دیوارها و سقف علاقه دارید، گیاهان آویزان مثل پاپیتال کمک بگیرید.

4. چند نکته و ترفند برای استفاده از آثار هنری در محیط‌های گوناگون

یکی از اکسسوری‌های عالی برای محیط‌های مختلف مثل شرکت، دفتر کار، منزل و غیره، آثار هنری مثل نقاشی، اشعار با خط خوش، مجسمه و غیره است. اگر می‌خواهید آثار هنری در محیط‌های گوناگون، زیبا و دل‌پذیر جلوه کنند و توجه بینندگان را به خود جلب نمایند، باید چند نکته و ترفند را مد نظر قرار دهید. در ادامه به چند مورد از این نکات و ترفندها اشاره خواهیم کرد:

 • آثار هنری باید با سبک کلی دکوراسیون محیط شما تناسب داشته باشند. مثلاً اگر دکوراسیون محیط شما کلاسیک است، پیشنهاد می‌شود از وسایل هنری متناسب با این فضا استفاده کنید. در غیر این صورت ممکن است، آن اثر هنری با وجود قیمت بالا، مثل وصله‌ای ناجور جلوه کند.
 • اگر فضای محیط مورد نظر شما کوچک است، بهتر است از آثار هنری کوچک و متناسب با فضا استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که آن اثر هنری، زیباتر و چشم‌نوازتر جلوه کند.
 • در هنگام انتخاب اثر هنری، به علاقه و سلیقه شخصی خود توجه کنید. اگر اثر هنری، با علاقه و سلیقه شما سازگار باشد، برایتان دلنشین‌تر و جذاب‌تر خواهد بود.
 • برای ایجاد نقطه کانونی در فضا، می‌توانید از یک اثر هنری بزرگ استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید در اتاق خواب خود حس آرامش و صلح ایجاد کنید، از آثار هنری آرام‌بخش مثل نقاشی‌های زیبا و لبریز از حس آرامش کمک بگیرید.

5. چند نکته و ترفند مهم برای استفاده از نور طبیعی در فضا

نور طبیعی، به افراد حاضر در محیط شادی و نشاط می‌بخشد، حال افراد را خوب می‌کند و بهره‌وری آن‌ها را افزایش می‌دهد. مزایای فراوان استفاده از نور طبیعی در محیط باعث شده است که متخصصان طراحی دکوراسیون داخلی تمام تلاش خود را برای استفاده از این عنصر به کار ببندند. در ادامه چند نکته و ترفند مهم برای استفاده از نور طبیعی در فضاهای مختلف بیان خواهیم کرد. رعایت همین نکات ساده، زیبایی و شادابی فضای مورد نظر شما را چند چندان می‌کند:

 • از پنجره های بزرگ در خانه و محل کار خود استفاده کنید تا نور طبیعی بیشتری به داخل فضا بتابد. در صورت امکان، از پنجره‌های سقفی یا نورگیر نیز کمک بگیرید تا نور بیشتری را مهمان منزل یا محیط کاری خود کنید.
 • از پرده‌های نازک و روشن استفاده کنید تا نور طبیعی به راحتی به داخل محیط بتابد. اگر گاهی نیاز به تاریک کردن فضا دارید، می‌توانید پرده‌های ضخیم هم نصب کنید.
 • از رنگ‎های روشن مثل سفید، کرم، بژ و غیره در دکوراسیون منزل و محل کار خود استفاده کنید تا نور طبیعی را بیشتر انعکاس دهد.
 • مبلمان خود را در مقابل پنجره قرار دهید تا از نور طبیعی بیشتری بهره‌مند شوید.
 • از آینه‌ها برای انعکاس نور طبیعی و روشن‌تر کردن محیط استفاده کنید. آینه‌ها را در مقابل پنجره‌ها یا در مکان‌های تاریک قرار دهید تا نور را به داخل فضا بتابانند.

دکوراسیون ترکیب چوب و رنگ روشن

عناصر اصلی طراحی دکوراسیون داخلی؛ 7 مورد از مهم‌ترین عناصر

در حال حاضر متخصصان دکوراسیون داخلی، 7 عنصر را به عنوان اصلی‌ترین عناصر طراحی دکوراسیون داخلی می‌شناسند. در ادامه تصمیم داریم این 7 عنصر را به صورت مختصر و مفید مورد بررسی قرار دهیم و در مورد تأثیر آن‌ها توضیح دهیم:

1. نورپردازی

نورپردازی یکی از مهم‌ترین اصول طراحی دکوراسیون داخلی است که بر زیبایی، جذابیت و کارآمدی فضا تأثیر چشمگیری دارد. نورپردازی درست و هوشمندانه، فضا را زیباتر، بزرگ‌تر و دلنشین‌تر جلوه می‌دهد و باعث می‌شود که عناصر مختلف و خاص منزل، برجسته‌تر جلوه کنند.

2. رنگ

رنگ، یکی دیگر از عناصر دکوراسیون داخلی است که بر روان انسان‌ها تأثیری غیر قابل انکار دارد. رنگ‌ها این قدرت را دارند که در فضا، حس آرامش، صلح، شادی و پویایی ایجاد کنند. همچنین در بزرگ‌تر یا کوچک‌تر جلوه کردن فضا نیز نقش دارند و می‌توانند فضا را گرم‌تر یا سردتر نشان دهند.

3. بافت

یکی دیگر از عواملی که کمابیش بر دکوراسیون داخلی تأثیر می‌گذارد، بافت است. منظور از بافت، تأثیری است که فضا بر حس لامسه افراد می‌گذارد. در واقع حسی که افراد از لمس سطوح دریافت می‌کنند، به بافت عناصر دکوراسیون داخلی بستگی دارد. عنصر بافت می‌تواند به محیط، شادی و هیجان ببخشد، حس گرما و صمیمیت ایجاد کند و عناصر خاص در محیط را برجسته‌تر جلوه دهد. وقتی می‌خواهید بافت خاصی را برای یک فضای مشخص در نظر بگیرد، به کاربرد فضا توجه ویژه داشته باشید. به عنوان مثال اگر در فضایی مطالعه می‌کنید، بهتر است که در فضای مطالعه، از بافت‌های آرامش‌بخش استفاده کنید.

4. شکل

بسیاری از افراد از تأثیر اشکال هندسی گوناگون و تأثیر آن بر روان و عواطف انسان بی‌خبرند. مطالعات گوناگون به‌خوبی نشان می‌دهد که این اشکال تا چه اندازه بر احساسات انسان تأثیر می‌گذارند.

به عنوان مثال اشکال هندسی مثل مربع، مستطیل و دایره، باعث می‌شوند که افراد حاضر در محیط، حس نظم و تعادل کنند. همچنین اشکالی مثل مثلث و لوزی، به ایجاد حس پویایی و هیجان در محیط کمک می‌کنند. اگر دوست دارید که در محیط خود، آرامش و صلح پدید آورید، از اشکالی مثل دایره و بیضی کمک بگیرید. البته اگر می‌خواهید در فضای خود تنوع ایجاد کنید، حداکثر از سه شکل هندسی گوناگون کمک بگیرید و تعداد اشکال را بیهوده زیاد نکنید.

5. مبلمان

وقتی صحبت از اصول طراحی دکوراسیون داخلی صحبت می‌کنیم، نمی‌توانیم بحث «مبلمان» را مسکوت بگذارید؛ چون واقعاً تأثیر عمیق و جذابی در دکوراسیون یک فضا دارند. مبلمان به ما کمک می‌کنند که فضای مورد نظر خود را تقسیم‌بندی کنیم، عناصر خاصی که در فضا داریم را جذاب‌تر جلوه دهیم و عمق و بعد به فضای خود ببخشیم. از طرفی وقتی مبلمان را درست در فضای مورد نظر بچینیم، کارآمدی فضا را بیشتر می‌کنیم و آرامش برای محیط به ارمغان می‌آوریم

.زیرپایی جلوی مبل بافت رنگ نارنجی

6. لوازم دکوری و اکسسوری های تزئینی

لوازم دکوری، وسایلی هستند که برای افزایش زیبایی و جذابیت به دکوراسیون داخلی اضافه می‌شوند. تابلوهای نقاشی، مجسمه‌ها، گلدان‌ها، شمع‌ها، فرش‌ها و غیره چند مورد از لوازم دکوری و تزیینی هستند. این وسایل از دیرباز نقش مهمی در عرصه دکوراسیون داخلی ایفا کرده‌اند و روز به روز نقش آن‌ها پررنگ‌تر شده است.

لوازم دکوری، به فضای مورد نظر ما شخصیت می‌بخشند و به آن جان و جلال می‌دهند. این وسایل، علایق و شخصیت شما را به‌خوبی هویدا می‌سازند. به عنوان مثال وقتی روی دیوارهای یک خانه، پر از نقاشی‌های مهم از نقاش‌های تأثیرگذار جهان باشد، برای همگان معلوم می‌شود که شما شیفته نقاشی، هنر و هنرمندان بزرگ جهان هستید. از طرفی با استفاده از لوازم دکوری مناسب می‌توانیم حس سرزندگی و پویایی را در فضا ایجاد کنیم.

دکوراسیون داخلی اتاقخواب و کتابخانه فلزی

7. گیاهان

در حال حاضر، آلودگی هوا، بسیاری از شهرها و افراد را درگیر کرده و به دغدغه اصلی بسیاری از افراد تبدیل شده است. اگر شما هم چنین دغدغه‌ای دارید، بهتر است استفاده از گیاهان را در منزل، شرکت و دفتر کار در اولویت قرار دهید. گیاهان، آلودگی‌های هوای محیط را جذب می‌کنند و هوای پاکیزه تحویل می‌دهند.

از طرف رنگ سبز گیاهان، حال افراد حاضر در محیط را خوب می‌کند و باعث افزایش تمرکز، حس خوب و بهره‌وری آن‌ها می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که قرار دادن گیاهان در محیط، باعث کاهش استرس، ایجاد حس آرامش و کاهش صدا می‌شود. مزایای مختلفی که گیاهان برای انسان دارند باعث شده است که استفاده از گیاهان به یک اصل اساسی در طراحی دکوراسیون داخلی تبدیل شود.

مراحل طراحی دکوراسیون داخلی از طرح تا اجرا

وقتی یک شخص به متخصص دکوراسیون داخلی مراجعه می‌کند و از او می‌خواهد که دکوراسیون داخلی فضای مشخصی را طراحی کند، متخصص یک سری مراحل را طی می‌کند تا بتواند فرایند طراحی را به سرانجام برساند. در ادامه مراحل طراحی دکوراسیون داخلی را به صورت مختصر و مفید توضیح خواهیم داد:

1. بررسی نیازهای مخاطب؛ اولین گام برای طراحی دکوراسیون داخلی یک فضا

اولین و مهم‌ترین قدم برای طراحی دکوراسیون داخلی یک فضای مشخص این است که نیازهای افراد را مد نظر قرار دهیم. این نیازها به سه دسته فردی، خانوادگی و شغلی تقسیم‌بندی می‌شود. به عنوان مثال وقتی یک طراح دکوراسیون داخلی می‌خواهد دکوراسیون یک منزل را طراحی کند، باید نیازهای تک‌تک اعضای خانواده را مد نظر قرار دهد.

این موضوع برای طراحی دکوراسیون داخلی یک شرکت یا دفتر کار هم صدق می‌کند. بعضی شرکت‌ها یا دفاتر کاری، نیاز به فضای رسمی دارند و باید برای هر بخش، اتاق مجزایی در نظر گرفته شود. این در حالی است که بعضی شرکت‌ها نیاز به فضای صمیمی‌تری دارند و باید طراحی آن‌ها به صورت طرح فضای باز (Open-office Plan) صورت گیرد؛ بنابراین در نظر گرفتن نیازهای مخاطب، یکی از مهم‌ترین مسائلی است که یک طراح دکوراسیون باید در کارش لحاظ کند.

2. تعیین بودجه و منابع مالی برای طراحی دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر

در این مرحله، فردی که می‌خواهد دکوراسیون داخلی منزل، دفتر کار، شرکت یا فروشگاهش را انجام دهد، باید منابع مالی و بودجه مشخصی را در نظر بگیرد. از طرفی باید بداند که نتیجه یک بودجه 200 میلیون تومانی با نتیجه یک بودجه 500 میلیون تومانی، برابر نیست.

با این اوصاف، باید ابتدا با یک متخصص دکوراسیون داخلی مشورت کنید، تغییرات دلخواه خود را با او در میان بگذارید و از او بخواهید که بودجه مورد نظر برای اجرای ایده شما را اعلام کند. گاهی مواقع شما 300 میلیون تومان بودجه دارید؛ ولی تغییرات مورد نظرتان 1 میلیارد تومان آب می‌خورد. در چنین مواقعی است که یک متخصص دکوراسیون داخلی کمکتان می‌کند که انتظارتان را تعدیل کنید و ایده‌پردازی بهتری داشته باشید.

3. برنامه‌ریزی و مشاوره با یک طراح یا شرکت دکوراسیون داخلی

پس از تعیین بودجه، نزد یک طراح یا شرکت دکوراسیون داخلی حرفه‌ای بروید و به کمک او و با اعلام بودجه‌تان، برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید تا نتیجه مطلوب و مورد نظر خود را بگیرید.

برای انتخاب طراح یا شرکت دکوراسیون داخلی، با چند شرکت گفتگو و مذاکره کنید، نمونه‌کارهایشان را ببینید، هزینه‌هایشان را جویا شوید و در نهایت با در نظر گرفتن سابقه و تخصص شرکت‌ها و افراد، دست به انتخاب بزنید. دقت کردن در این مرحله باعث می‌شود که نتیجه نهایی مطلوب‌تری بگیرید.

4. طراحی اولیه و اعمال تغییرات لازم؛ مرحله‌ای مهم و سرنوشت‌ساز

در این مرحله، متخصصان دکوراسیون داخلی، یک طراحی اولیه انجام می‌دهند و آن را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. مشتریان، طرح اولیه را بررسی می‌کنند و تغییرات مورد نظر خودشان را با طراحان در میان می‌گذارند. وقتی گفتگوهای لازم انجام شد، طراحی نهایی انجام می‌شود و به تأیید مشتریان می‌رسد.

5. اجرای طرح نهایی؛ آخرین گام در فرایند طراحی دکوراسیون داخلی

در گام آخر، طراحی اجرایی صورت می‌گیرد، تجهیزات لازم خریداری می‌شود و طرح نهایی به صورت کامل اجرا می‌شود. گاهی مواقع مشتریان در فرایند اجرا، پیشنهادهایی دارند که این پیشنهادها را با متخصصان در میان می‌گذارند و متخصصان هم در صورت امکان، این پیشنهادها را اعمال می‌کنند.

چند کلمه‌ای در مورد طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف

تا به اینجای کار در مورد اصول و کلیات طراحی دکوراسیون داخلی آشنا شدیم. در این بخش از مقاله می‌خواهیم چند کلمه‌ای در مورد طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف صحبت کنیم.

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن

مهم‌ترین بخش منزل برای بسیاری از خانواده‌ها، اتاق نشیمن است؛ چون محل جمع شدن اعضای خانواده و مهمان‌ها در کنار یکدیگر است. برای طراحی دکوراسیون داخلی یا بازسازی اتاق نشیمن، باید به چیدمان مبلمان دقت کنید، یک نکته کانونی هوشمندانه در این فضا به وجود بیاورید، از رنگ مناسب کمک بگیرید و به نورپردازی، توجه ویژه‌ای داشته باشید.

با تکیه بر همین چند نکته و با کمک یک طراحی حرفه‌ای دکوراسیون داخلی، می‌توانید دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی منزل خود را به بهترین شکل انجام دهید و محیطی زیبا، دلنشین و پر از صمیمیت به وجود بیاورید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی مدرن

طراحی مدرن اتاق نشیمن و پذیرایی

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب

برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب، باید سرویس خواب خود را با دقت انتخاب کنید، پرده‌های مناسبی برای این اتاق در نظر بگیرید، رنگ اتاق خواب را درست انتخاب کنید و نورپردازی هوشمندانه‌ای برای این اتاق در نظر بگیرید. اگر نکات دکوراسیون داخلی اتاق خواب را با دقت مد نظر قرار دهید، می‌توانید فضایی راحت و آرام‌بخش به وجود بیاورید و از خواب و استراحت در این اتاق لذت ببرید.

دکوراسیون داخلی اتاقخواب طوسی

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

آشپزخانه، از نظر علم طراحی دکوراسیون داخلی، قلب تپنده خانه است و باید توجه ویژه‌ای نسبت به آن صورت گیرد. با انتخاب کفپوش و دیوارپوش مناسب برای این بخش و اضافه کردن کابینت‌های مناسب و زیبا، می‌توان آشپزخانه‌ای زیبا و چشم‌نواز طراحی کرد. توجه داشته باشید که در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه، باید حساسیت ویژه‌ای برای انتخاب شیرآلات، جزیره و نورپردازی این فضا به خرج دهیم.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

طراحی دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی

برخی افراد نسبت به اهمیت سرویس بهداشتی و حمام در دکوراسیون داخلی منزل، بی‌توجه و بی‌اعتنا هستند. در دنیای امروز، کلیه طراحان دکوراسیون داخلی در هنگام طراحی سرویس بهداشتی و حمام، سعی می‌کنند خلاقیت به خرج دهند و با استفاده از متریال مناسب و ایده‌های نوآورانه، فضایی زیبا و منحصر به فرد بسازند.

انتخاب کاشی و سرامیک مناسب، استفاده از رنگ‌های روشن، چیدمان وسایل و تجهیزات، نورپردازی درست و استفاده هوشمندانه از آینه، مهم‌ترین نکاتی است که برای طراحی دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی باید مد نظر قرار دهیم.

دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی

طراحی دکوراسیون داخلی بالکن و تراس

امروزه بالکن و تراس به یکی از مهم‌ترین بخش‌های آپارتمان‌های مسکونی، اداری و تجاری تبدیل شده است و بسیاری از خانواده‌ها و شرکت‌ها به زیبایی و جذابیت آن اهمیت می‌دهند. اگر قصد طراحی دکوراسیون داخلی بالکن و تراس را دارید، بهتر است مبلمان و فضای نشیمن خوبی برای آن در نظر بگیرید. استفاده از رنگ‌های روشن و جذاب و نورپردازی مناسب، دو راهکار مهم دیگر برای طراحی و زیباسازی این بخش محسوب می‌شود.

طراحی دکوراسیون داخلی بالکن و تراس

طراحی دکوراسیون داخلی راهرو و راه پله

راهرو و راه پله، دو جزء اساسی دیگر از ساختمان‌های مختلف هستند و زیبایی و جذابیت آن‌ها، اهمیت ویژه‌ای دارد؛ چون نخستین بخشی هستند که فرد پس از ورود به ساختمان با آن‌ها روبرو می‌شود. انتخاب کفپوش پله، مهم‌ترین فاکتوری است که در هنگام بازسازی و طراحی راه پله باید به آن توجه کنیم. مسائلی مثل نورپردازی و انتخاب دیوارپوش، فاکتورهای دیگری هستند که در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی راهرو و راه پله باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشیم.

طراحی دکوراسیون داخلی راهرو و راه پله

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کار

با افزایش چشمگیر فریلنسینگ در دنیا، اتاق کار به یکی از بخش‌های مهم و جدید منازل تبدیل شده است. البته در گذشته هم بسیاری از مدیران، متخصصان و هنرمندان، چنین اتاقی را برای منزل خود در نظر می‌گرفتند. مسئله نورپردازی، استفاده از گیاهان، راحتی و آرامش صوتی، مهم‌ترین مسائلی هستند که در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب باید مد نظر قرار دهیم.

اگر قصد دارید از کاغذ دیواری برای این اتاق استفاده کنید، لازم است سراغ محصولاتی بروید که باعث افزایش تمرکز و بهره‌وری شما در اتاق کار شوند. همچنین بد نیست نکات بازسازی خانه با کاغذ دیواری را مطالعه کنید تا با مطالب مهمی در زمینه کاغذ دیواری آشنا شوید.

مبلمان در دکوراسیون داخلی دفتر کار

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک

یکی دیگر از بخش‌های منزل که باید توجه ویژه‌ای به طراحی دکوراسیون داخلی آن داشته باشیم، اتاق کودک است. برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک، باید سرویس خواب مناسب، راحت و زیبایی برای کودکمان در نظر بگیریم، کاغذ دیواری اتاق را مطابق علاقه کودکمان انتخاب کنیم و برای انتخاب پرده هم زمان و انرژی کافی صرف کنیم. نورپردازی، یکی دیگر از فاکتورهایی استکه اتاق کودک را زیبا می‌کند. اگر نکات مربوط به طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک را در نظر بگیریم، بی‌تردید می‌توانیم فضایی زیبا و دوست‌داشتنی برای فرزندان دلبند خود به وجود بیاوریم.

دکوراسیون سفید اتاق کودک

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق بازی

برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق بازی، باید از رنگ‌های شاد و روشن برای زیباسازی این فضا استفاده کنیم، مبلمان مناسب و راحتی برای اتاق بازی در نظر بگیریم و در انتخاب کفپوش و نورپردازی حساسیت به خرج دهیم. استفاده از تابلوها، کاغذ دیواری و پوسترهای مرتبط با بازی هم برای این فضا، مناسب و کارآمد است. برای خلق هیجان و انرژی در این اتاق، پیشنهاد می‌شود که برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق بازی، از یک طراح یا شرکت حرفه‌ای و باتجربه دکوراسیون داخلی کمک بگیرید.

دکوراسیون داخلی اتاق کودک

طراحی دکوراسیون داخلی تجاری

برای طراحی دکوراسیون داخلی تجاری باید به فضای کسب و کار و هویت یک برند توجه شود. به عنوان مثال دکوراسیون یک رستوران باید با دکوراسیون یک فروشگاه لباس متفاوت باشد. اگر می‌خواهید طراحی دکوراسیون داخلی تجاری را به صورت حرفه‌ای انجام دهید، بهتر است از رنگ‌های جذاب و متناسب با نوع کسب و کار استفاده شود. به علاوه چیدمان باید به گونه‌ای باشد که مشتریان به‌راحتی بتوانند در فضا رفت و آمد کنند و به محصولات یا خدمات دسترسی داشته باشند.

ناگفته نماند که استفاده از المان‌های جذاب مانند تابلوها، مجسمه‌ها و گیاهان آپارتمانی می‌تواند نقش مهم و مؤثری در زیباسازی فضای تجاری ایفا می‌کند. نورپردازی مناسب در فضای تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر خواهان نورپردازی حرفه‌ای هستید، می‌توانید از نورپردازی تأکیدی برای برجسته کردن عناصر خاص در دکوراسیون استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی فروشگاه کیف

طراحی دکوراسیون داخلی اداری

برای طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای اداری باید نکات مختلفی را در نظر بگیریم که از جمله این نکات می‌توان به تناسب فضا با نوع کسب و کار و هویت برند اشاره کرد. در فضاهای اداری، باید نورپردازی مناسبی صورت گیرد تا افراد بتوانند با آرامش و با بهره‌وری بالا، کارهای خود را انجام دهند. چیدمان مناسب تجهیزات یکی دیگر از اصول طراحی دکوراسیون داخلی اداری است. طراحی یک فضای اداری، یک کار کاملاً تخصصی است و به بررسی‌ها، مطالعات و ایده‌پردازی‌های فراوان نیاز دارد. اگر بتوانید این طراحی را به بهترین شکل انجام دهید، قاعدتاً فضای مناسب و جذابی رقم خواهید زد.

دکوراسیون داخلی دفتر کار اداری

دکوراسیون داخلی اداری

طراحی دکوراسیون داخلی مطب و کلینیک

برای طراحی دکوراسیون داخلی مطب و کلینیک باید توجه ویژه‌ای کارآمد و کاربردی بودن آن داشته باشیم. هر چه دکوراسیون فضای درمانی ساده‌تر و پیچیدگی آن کمتر باشد، قطعاً بهتر است. نورپردازی صحیح، اصل دیگری است که توجه به آن اهمیت ویژه‌ای دارد. استفاده از متریال مناسب در کف، دیوارها و سقف مراکز درمانی، نکته دیگری است که توجه به آن، ضروری است. اگر اصول طراحی دکوراسیون داخلی مطب و کلینیک را بدانید و در طراحی خود رعایت کنید، قطعاً می‌توانید رضایت کارکنان مراکز درمانی و بیماران را به بهترین شکل حاصل کنید.

دکوراسیون داخلی اتاق پزشکدکوراسیون مدرن سالن انتظار کلینیک

طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار

دفتر کار، یکی از فضاهایی است که شیوه طراحی دکوراسیون داخلی آن اهمیت ویژه‌ای دارد. برای طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار باید به هویت برند توجه کرد و طراحی را به گونه‌ای انجام داد که با نوع کسب و کار و هویت برند سازگار باشد. به عنوان معمولاً در دفاتر کار نیاز است که نور مورد نیاز را برای کار افراد تأمین کنید.

مطالعات روان‌شناختی نشان می‌دهد که دکوراسیون دفتر کار بر بهره‌وری افراد تأثیر چشمگیری دارد. اگر خواهان یک طراحی حرفه‌

ای برای دفتر کار خود هستید، نقش مبلمان و میزهای اداری را جدی بگیرید، از گیاهان برای زیباسازی فضا و پاکسازی هوای دفتر کمک بگیرید و استفاده از لوازم دکوری جذاب را هم فراموش نکنید.

دکوراسیون داخلی دفتر کار

شرکت تهران ایده؛ یک نوآوری تمام‌عیار در صنعت طراحی دکوراسیون داخلی ایران

در این مقاله تلاش کردیم راهنمای جامع و کاملی در مورد طراحی دکوراسیون داخلی ارائه دهیم و نکات مختلف را در مورد این تخصص و هنر ویژه و پرکاربرد بیان کنیم. امیدواریم نکاتی که در این مقاله بیان کردیم، کلیه سوالات شما را در مورد طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف برطرف کرده باشد.

در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون داخلی منزل، مغازه، دفتر کار یا شرکت خود را به صورت حرفه‌ای طراحی کنید، پیشنهاد می‌شود که از شرکت‌هایی کمک بگیرید که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کنند و سابقه درخشانی در این زمینه برای خود رقم زده‌اند.. این شرکت‌ها می‌توانند با تکیه بر تخصص، مهارت و اعتبار خود، دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر شما را به بهترین شکل انجام دهند و نتایج چشم‌نوازی را برای شما به ارمغان بیاورند.

یکی از شرکت‌هایی که به صورت تخصصی در زمینه طراحی داخلی کار می‌کند، شرکت بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی تهران ایده است. این شرکت، مجموعه‌ای از طراحان داخلی باتجربه و نوآور را در کنار خود دارد و به کمک تیم‌های اجرایی خود می‌تواند طراحی دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر شما را به صورت حرفه‌ای انجام دهد. در صورتی که تمایل دارید طراحی داخلی فضای مورد نظرتان را به متخصصان شرکت تهران ایده بسپارید یا می‌خواهید با مشاوران و متخصصان این مجموعه مشورت کنید، کافی است با شماره 88707414-021 تماس بگیرید.

از نظر شما در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی منزل، باید چه نکاتی را در اولویت قرار دهیم؟ به نظر شما تغییر کدام بخش از یک دفتر کار، می‌تواند فضای دفتر را به کلی متحول کند؟ از نگاه شما، مهم‌ترین اصل در دانش دکوراسیون داخلی چیست؟ لطفاً نظرها، پیشنهادها و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان شرکت تهران ایده در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

 

سوالات پرتکرار:

 1. بهتر است طراحی دکوراسیون داخلی را خودمان انجام دهیم یا از متخصصان کمک بگیریم؟

طراحی دکوراسیون داخلی، مستلزم تخصص، خلاقیت و تجربه است و زمان و انرژی زیادی می‌طلبد. اگر چنین پیش‌نیازهایی را دارید، خودتان می‌توانید کارهای مربوط به طراحی دکوراسیون داخلی منزل یا هر فضای دیگر را انجام دهید؛ در غیر این صورت، پیشنهاد می‌شود که این کار را به افراد یا شرکت‌های تخصصی بسپارید تا بهترین نتایج را بگیرید.

 1. هزینه طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف چقدر است؟

هزینه طراحی دکوراسیون داخلی به عوامل متعددی از قبیل متراژ فضا، میزان تغییر صورت‌گرفته، نوع طراحی، میزان مصالح به‌کاررفته، دستمزد طراح، دستمزد نیروهای اجرایی و محل پروژه بستگی دارد. در نتیجه نمی‌توان قیمت و هزینه دقیقی برای طراحی داخلی تعیین کرد. در صورت تمایل به تعیین دقیق هزینه طراحی دکوراسیون داخلی منزل یا فضای مورد نظر خود پیشنهاد می‌شود که با شماره 88707414-021 تماس بگیرید تا متخصصان شرکت تهران ایده، اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهند.

 1. مهم‌ترین اصل در طراحی دکوراسیون داخلی در سال 2024 چیست؟

مطالعات نشان می‌دهد که مهم‌ترین اصل طراحی دکوراسیون داخلی در سال 2024، استفاده از مصالح پایدار و دوست‌دار محیط زیست است؛ بنابراین در صورت تمایل به طراحی دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر خود به شکل به‌روز و حرفه‌ای، پیشنهاد می‌شود که تا حد امکان از مصالح سازگار با محیط زیست استفاده کنید.

همواره تلاشم این بوده که اجزا و المان‌های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی را عین کف دست بشناسم. با همه مصالح و متریال‌های موجود در ساختمان رفیق شدم و بساط دوستی را با هر تجهیز جدیدی که وارد بازار می‌شود، جور می‌کنم. از زمان دانشجویی عاشق متریال‌های ساختمانی بودم و همواره سعی می‌کنم آن‌ها را به درستی در کنار یک‌دیگر بنشانم. گاهی خلاقیت را چاشنی دوستی خود با مصالح می‌کنم و گاهی هم با نوآوری، فضا را دگرگون می‌کنم. چکیده تمام آموخته‌هایم در دانشگاه، حضورم در دوره‌های آموزشی متعدد و بیش از یک دهه فعالیتم در حوزه صنعت ساختمان در تهران ایده به نمایش گذاشته شده است.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *