۷ اصل طلایی برای دکوراسیون داخلی دفتر کار

دکوراسیون داخلی دفتر کار لاکچری

فهرست مطالب

7 اصل طلایی برای طراحی خلاقانه دکوراسیون داخلی دفتر کار

مطالعات روان‌شناختی نشان می‌دهد که دکوراسیون داخلی دفتر کار، تأثیر چشمگیری بر کارایی و رضایت شغلی کارکنان دارد. بر اساس پژوهش‌ها، 95 درصد کارمندان معتقدند که اگر دفتر کارشان، طراحی درست و هوشمندانه‌ای داشته باشد، بهره‌وری‌شان بیشتر می‌شود. این آمار و ارقام، اهمیت خیره‌کننده دکوراسیون داخلی دفتر کار و میزان تأثیرگذاری آن را مشخص می‌کند.

بسیاری از مدیران سازمان‌ها از تأثیر دکوراسیون داخلی دفتر کار بر برند، کارایی و سودآوری کسب و کارشان آگاه هستند و دوست دارند تکنیک‌های خوبی برای زیباسازی محیط کاری خود فرابگیرند. در ادامه این مقاله 7 اصل طلایی برای طراحی خلاقانه دکوراسیون داخلی دفتر کار را در کنار هم مرور و بررسی خواهیم کرد.

اصل 1: قبل از هر چیز به رنگ فضای داخلی دفتر کار توجه کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار باید مد نظر قرار دهید، تعیین درست رنگ بخش‌های مختلف دفتر است. استفاده از رنگ آبی و سبز، باعث افزایش آرامش و راحتی در محیط می‌شود. رنگ زرد هم پیام‌آور خوش‌بینی و انرژی مثبت در فضاست. البته در استفاده از رنگ‌ها زیاده‌روی نکنید؛ چون روی بهره‌وری افراد، تأثیر منفی می‌گذارد. به عنوان مثال استفاده زیاد از رنگ زرد، سردرد و تحریک چشم‌ها به همراه دارد.

در حال حاضر بسیاری از متخصصان طراحی دکوراسیون داخلی، استفاده از رنگ‌های خنثا مثل سفید و طوسی را بهترین گزینه برای دفتر کار می‌دانند. در صورتی که می‌خواهید از رنگ‌های مختلف در دفتر کار خود استفاده کنید، بهتر است به دو یا سه رنگ اکتفا کنید. به عنوان مثال برای دفاتری که کار خلاقانه مثل تبلیغات و بازاریابی انجام می‌دهند، تلفیق رنگ‌های پرانرژی و خنثا مثل زرد و طوسی، عالی است.

اصل 2: مهندسی نور روی بهره‌وری کارکنان تأثیر مستقیم دارد؛ به آن توجه کنید

سعی کنید از نور طبیعی در دفتر کار خود نهایت بهره را ببرید؛ چون این نوع از نوز باعث افزایش بهره‌وری، انرژی و خلاقیت کارکنان می‌شود و معمولاً هر شرکت دکوراسیون داخلی در هنگام طراحی فضا، به این نکته به صورت ویژه توجه می‌کند. در صورتی که می‌خواهید نور مصنوعی در محیط کار تعبیه کنید، لامپ‌ها را به گونه‌ای در دفتر کار تعبیه کنید که در هنگام کار، اختلالی برای دید افراد ایجاد نکند.

اگر نور از پشت سر به کارمندان بتابد، مشاهده صفحه کامپیوتر را برایشان دشوار می‌کند. از طرفی اگر نور را پیش روی کارمندان قرار دهید، باعث خیرگی و تحریک چشم‌هایشان می‌شود. بهترین کار این است که نور به صورت غیرمستقیم در محیط وجود داشته باشد. لامپ‌های LED عموماً بهترین گزینه برای دفتر کار هستند و در کنار نوردهی عالی، مصرف انرژی مناسبی دارند. استفاده از چراغ‌های هالوژنی، لامپ سقفی توکار و نور مخفی نیز نقش مهمی در بهبود روشنایی دفتر کار ایفا می‌کند.

اصل 3: نقش مبلمان و میز اداری شیک و راحت در بهره‌وری افراد را جدی بگیرید

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار، انتخاب مبلمان و میزهای اداری راحت، شیک و باکیفیت است. بی‌تردید راحتی و مناسب بودن میز و صندلی روی بهره‌وری کارکنان تأثیر دارد. اگر میز و صندلی افراد، راحت و باکیفیت نباشد، پس از مقداری کار، تمایل دارند که از جای خود برخیزند و خستگی از تن به در کنند؛ چون اندام‌هایشان دچار درد و خستگی می‌شود. اگر دفتر کارتان مساحت کمی دارد، بهتر از میزهای کاری مشترک و صندلی‌های کوچک و راحت استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی دفترکار

 

اصل 4: دکوراسیون داخلی دفتر کار را با فرهنگ سازمانی خود همساز کنید

در گذشته، تصور بسیاری از افراد این بود که دفتر کار، فضایی است که با اتاق‌های مختلف! ناگفته نماند که هنوز هم برخی شرکت‌‌ها، دفاتر کاری خود را به همان سبک سنتی طراحی می‌کنند. در دنیای امروز، یکی از مدل‌های طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار، استفاده از پلان باز (Open-Plan Office) است که در آن هیچ دیواری بین بخش‌های مختلف دفتر وجود ندارد و همه افراد در کنار هم کار می‌کنند. مطالعات و پژوهش‌های به‌روشنی نشان می‌دهد که پلان باز، باعث اختلال در تمرکز بسیاری از کارکنان می‌شود و بهره‌وری‌شان را پایین می‌آورد.

یکی از بهترین تئوری‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار، استفاده از پلان شکسته یا اصطلاحاً طراحی فضای چندمنظوره است. در این مدل دفتر کار را به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌کنیم و هر بخش را به کار مشخصی اختصاص می‌دهیم.

به عنوان مثال یک آژانس بازاریابی دیجیتال را در نظر بگیرید. در این فضا، یک سری افراد باید با یکدیگر هم‌فکری کنند تا بتوانند فیلم‌برداری و عکاسی هوشمندانه‌ای انجام دهند. از طرفی برخی از کارکنان هم مشغول نوشتن متون تبلیغاتی، طراحی گرافیک و ویرایش ویدیو هستند و کارشان به تمرکز بالایی نیاز دارد؛ بنابراین در چنین مجموعه‌ای باید بخشی از شرکت به کارهای مستلزم تمرکز بالا اختصاص کند و بخش دیگر به کارهای مستلزم ارتباط افراد تخصیص یابد.

در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی، ابتدا فرهنگ سازمانی خود را در نظر بگیرید و ببینید که می‌خواهید دفتر کارتان چه حال و هوایی داشته باشد. اگر دنبال ایجاد یک فضای رسمی هستید، بهتر است سراغ سبک سنتی یا فضای شکسته بروید. اگر کل کار مجموعه شما با همکاری، هم‌فکری و طوفان فکری جلو می‌رود، می‌توانید از پلان باز با میزهای کاری مشترک بهره ببرید.

طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار با طرح سفید کلاسیک

اصل 5: طبیعت را مهمان دفتر کار خود کنید و از مزایای آن نهایت بهره را ببرید

تحقیقات بسیاری در مورد تأثیر وجود گل و گیاهان در خانه و دفتر کار انجام شده است. طراحی دکوراسیون سازگار با طبیعت، هوای دفتر کار را تصفیه می‌کند و روی بهبود تمرکز، خلاقیت و سلامت ذهنی و روانی افراد نیز تأثیر دارد. با این تفاصیل بهتر است از گیاهان آپارتمانی در فضای دفتر کار خود نهایت استفاده را ببرید.

 

اصل 6: از لوازم تزیینی مثل مجسمه در دفتر کار غافل نشوید

سعی کنید در دفتر کار خود از لوازم تزیینی و دکوراتیو مثل مجسمه‌ها استفاده کنید. شاید در نگاه اول، خرید لوازم دکوراتیو، هزینه‌ای اضافی تلقی شود، ولی شک نکنید که همین وسایل روی ذهنیت کارکنان و مراجعه‌کنندگان تأثیر دارد و تصور آن‌ها از برند شما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

دوراسیون داخلی اتاق کار مدرن

اصل 7: کاری کنید که فضای دفتر کار، منظم و مرتب به نظر برسد

بسیاری از متخصصان طراحی دکوراسیون داخلی بر این باور هستند که نظم در فضای بیرونی باعث منظم شدن افکار، احساسات و ذهن افراد می‌شود. دفاتر کاری غیرمنظم، باعث پریشانی ذهن کارکنان و کاهش تمرکز و خلاقیت آن‌ها می‌شود؛ بنابراین تلاش کنید که دفتر کار خود را تا حد امکان مرتب و منظم کنید. توجه داشته باشید که دفتر با پلان باز، به هیچ عنوان به معنای مجاز بودن بی‌نظمی نیست. اگر در دفتر کارتان، مستندسازی می‌کنید و به زونکن نیاز دارید، حتماً قفسه مجزایی برای این کار در نظر بگیرید تا فضای دفتر، کاملاً منسجم به نظر برسد.

دکوراسیون داخلی دفتر کار لاکچری

طراحی حرفه‌ای، به‌روز و هوشمندانه دکوراسیون داخلی دفتر کار با شرکت تهران ایده

در این مقاله تلاش کردیم 7 نکته مهم و اساسی در مورد طراحی خلاقانه دکوراسیون داخلی دفتر کار را در کنار هم مرور و بررسی کنیم. امید است نکاتی که در این مقاله بیان کردیم، در هنگام طراحی دکوراسیون دفتر کارتان به شما کمک کند و زمینه‌ساز یک طراحی هوشمندانه و جذاب باشد.

در صورتی که قصد دارید یک دفتر کار حرفه‌ای و جذاب داشته باشید، پیشنهاد می‌شود که از متخصصان یا شرکت‌های حرفه‌ای و معتبری که در زمینه دکوراسیون داخلی فعالیت می‌کنند، کمک بگیرید. این شرکت‌ها عموماً تجربه کافی و دانش تخصصی لازم را در این زمینه دارند و می‌توانند نقش مهمی و موثری در طراحی حرفه‌ای دفتر کارتان داشته باشند.

یکی از شرکت‌های معتبری که در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار فعالیت می‌کند، شرکت بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی تهران ایده است. این شرکت، کلکسیونی از بهترین متخصصان دکوراسیون داخلی را در کنار خود دارد و می‌تواند به شما کمک کند که طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار خود را به بهترین شکل انجام دهید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر، ثبت سفارش یا دریافت مشاوره، با شماره 88707414-021 تماس بگیرید.

در صورتی که این مقاله برای شما مفید و آموزنده بود، پیشنهاد می‌شود مقاله معرفی کلی طراحی دکوراسیون داخلی اداره و شرکت را مطالعه کنید. با مطالعه این مقاله می‌توانید با کلیات دکوراسیون داخلی اداره و شرکت آشنا شوید.دکوراسیون داخلی دفت کار مدرن

آیا تاکنون تجربه طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار را داشته‌اید؟ از نظر شما مهم‌ترین نکته برای طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار چیست؟ لطفاً نظرها، پیشنهادها و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان شرکت دکوراسیون داخلی تهران ایده در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

 

سوالات پرتکرار:

  1. هزینه طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار چقدر است؟

هزینه طراحی دکوراسیون داخلی به عوامل متعددی نظیر محدوده طراحی، نوع طراحی، متریال به‌کاررفته، موقعیت مکانی دفتر کار بستگی دارد و به همین دلیل تعیین قطعی قیمت خدمات طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار، ممکن نیست. برای اطلاع از هزینه دقیق این خدمات، پیشنهاد می‌شود که با شماره 88707414-021 تماس بگیرید تا مشاوران شرکت دکوراسیون داخلی تهران ایده، کلیه اطلاعات و ملاحظات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

  1. طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار را خودمان انجام دهیم یا از متخصصان کمک بگیریم؟

کار طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار به ذوق، سلیقه، تخصص، تجربه و هوشمندی نیاز دارد. اگر از چنین دانش و مهارتی برخوردارید، می‌توانید خودتان کار طراحی داخلی دفتر را انجام دهید؛ در غیر این صورت، بهتر است از متخصصان و افراد کاردان و باتجربه کمک بگیرید.

  1. چرا طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار مهم است؟

شیوه طراحی دکوراسیون داخلی دفتر کار بر بهره‌وری افراد، محبوبیت برند و رضایت شغلی کارمندان تأثیر می‌گذارد. از طرفی سلامت روانی و ذهنی کارکنان، انعطاف‌پذیری و خلاقیت آن‌ها نیز دقیقاً به دکوراسیون داخلی دفتر وابسته است. این دلایل مهم و برجسته باعث می‌شود که متخصصان، طراحی داخلی دفتر کار را مهم و سرنوشت‌ساز قلمداد کنند.

  1. بهترین دکوراسیون داخلی دفتر کار برای بیشینه کردن بهره‌وری چیست؟

بهتر است ابتدا کارهایی که در دفتر کار انجام می‌شود و فرهنگ سازمانی را در نظر بگیریم و هر بخش از دفتر کار را مطابق با روح و ذات آن کارها طراحی کنیم. به این مدل طراحی، «دفاتر با پلان شکسته» می‌گویند که در آن هر بخش دفتر کار برای فعالیت‌های مشخصی ساخته شده است.

از زمانی که به خودم آمدم، خودم را یک ساختمانچی دیدم. از دوران نوجوانی دست در دست پدربزرگ به کارگاه‌های ساختمانی سر می‌زدم و در حالی که کفش‌هایم غرق در خاک بود، گوش به حرف‌های اولین و معتبرترین معمار رویاهای نوجوانی‌ام می‌دادم. پدربزرگ همیشه به من می‌گفت: "تو باید یک مهندس باشی تا به مردم خدمت کنی." به همین دلیل تا کنکور فقط به مهندس‌شدن فکر می‌کردم. بعد از امتحانات ترم اول دانشگاه، کارآموز شدم. بعد از سه ماه حقوق گرفتم. ساختن به عشقم تبدیل شده‌بود. و الان بعد از گذشت بیش از یک دهه همچنان با عشقم زندگی می‌کنم. خوشحالم که بعد از کلی تجربه در پروژه‌ها و حضور در دوره‌های حرفه‌ای مهندسی، ساختمانچی‌بودن را در تهران‌ایده نفس می‌کشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *