بازسازی خانه چقدر زمان می‌برد؟[بررسی تمام عوامل موثر]

اشتراک گذاری :

تخمین مدت زمان بازسازی خانه به چه عواملی بستگی دارد ؟

در صورتی که نیاز به تخریب اساسی نباشد، بازسازی خانه حدوداً 30 روز زمان می‌برد؛ ولی اگر نیاز به تخریب و تغییر پلان خانه باشد، به 45 تا 70 روز زمان نیاز است. یکی از سوالاتی که افراد قبل از شروع فرایند بازسازی خانه خود مطرح می‌کنند این است که چه عواملی در زمان بازسازی تأثیر دارد؟ در این مقاله تصمیم داریم در مورد این عوامل به صورت مختصر و مفید صحبت کنیم. در صورت تمایل به آگاهی در مورد این عوامل، تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

عوامل تأثیرگذار در زمان بازسازی خانه

مدت زمان بازسازی خانه به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه چند مورد از مهم‌ترین و اساسی‌ترین عوامل را بررسی خواهیم کرد:

  • عمر سازه یا قدمت ساختمان: عمر سازه یا قدمت ساختمان، یکی از مهم‌ترین عواملی است که روی مدت زمان بازسازی تأثیر می‌گذارد. قاعدتاً هر چه ساختمان، قدیمی‌تر باشد، باید کار بیشتری روی آن صورت گیرد و همین موضوع، زمان بازسازی را افزایش می‌دهد.
  • طبقه‌ای که خانه در آن واقع شده است: قاعدتاً هر چه خانه در طبقه بالاتری از ساختمان قرار گرفته باشد، حمل و نقل مصالح به آن زمان بیشتری می‌برد و کارهایی مثل لوله‌کشی در آن و دسترسی به فاضلاب حساس‌تر می‌شود. از طرفی اگر خانه مسکونی شما، آپارتمانی باشد، برای رعایت حال همسایه‌ها باید عملیات را صبح‌ها دیرتر آغاز کرد. همچنین باید ظهرها کار تعطیل شود. این در حالی است که در خانه‌های ویلایی، نیاز به این سطح از مراعات نیست.
  • متراژ خانه: قاعدتاً هر چه مساحت خانه بیشتر باشد، کار بیشتری نیاز دارد و باید متریال بیشتری هم صرف بازسازی آن کرد. به همین دلیل مساحت هم جزو عوامل موثر بر مدت زمان بازسازی محسوب می‌شود.
  • حجم تقریبی بازسازی: گاهی مواقع یک خانه، قدیمی است؛ ولی چند سال پیش بازسازی شده و تروتمیز است؛ در نتیجه نیاز به بازسازی چندانی ندارد و صاحب ملک می‌خواهد که یک بازسازی جزئی انجام دهد. وقتی حجم بازسازی کم باشد، قاعدتاً زمان چندانی هم نمی‌برد.
  • عوامل پیش‌بینی‌نشده: ممکن است در حین عملیات بازسازی، افراد پی ببرند که لوله‌کشی خانه به دلیل پوسیدگی باید به طور کامل تعویض شود. همچنین ممکن است در طول کار، مشکلاتی مثل نشت آب و ترک‌خوردگی بخشی از دیوار، پیش بیاید که عملیات بازسازی را به تأخیر بیندازد. این مشکلات هم عوامل پیش‌بینی‌نشده‌ای هستند که مدت زمان بازسازی را افزایش می‌دهند.
  • نظم و کارایی نیروی کار و تعهد و حرفه‌ای بودن پیمانکار: یکی از مهم‌ترین عواملی که زمان بازسازی خانه را مشخص می‌کند، میزان تعهد پیمانکار و حرفه‌ای بودن آن است. اگر پیانکار، غیرحرفه‌ای باشد، حتا اگر قرارداد ببندید، باز هم با بهانه‌های مختلف، کار را به تعویق می‌اندازد و هر روز بهانه‌ای برای بدقولی‌های خودش می‌آورد. همچنین اگر خودتان بخواهید مسئولیت بازسازی ساختمان بر عهده بگیرید، باید نیروهای کاری‌تان، بسیار خوش‌قول، منظم و کارآمد باشند تا کار به صورت منظم و دقیق پیش برود و در زمان مناسب، به پایان برسد. برخی از نیروهای کار، زمان زیادی صرف تعویض لباس، خوردن صبحانه و سایر کارها می‌کنند و از این گذشته، وسط کار هم یک ساعتی صرف چای خوردن می‌کنند. ظهر نشده هم دست و صورت خود را می‌شویند و برای صرف ناهار و استراحت، کار را تعطیل می‌کنند.
  • نوع طراحی: گاهی مواقع خانه، قدیمی است و قرار است دیوارهای مختلف آن تخریب شود و نقشه خانه کاملاً تغییر کند. در چنین شرایطی، نوع طراحی قدیمی و جدید خانه، روی مدت زمان بازسازی تأثیر می‌گذارد. همچنین گاهی مواقع نصب و کار کردن مصالح و متریال مورد استفاده، زمان بیشتری می‌برد. به عنوان مثال خانه‌ای که نیاز به گچ‌بری دارد، بازسازی‌اش بیشتر از خانه‌ای که صرفاً به رنگ‌آمیزی نیاز دارد، زمان می‌برد.
  • فصل و زمان بازسازی ساختمان: اگر بازسازی خانه خود را در فصل زمستان انجام دهید، هوا سرد است و معمولاً گچی که روی دیوار کشیده شده، دیرتر خشک می‌شود. همچنین در فصل تابستان، کارگران می‌توانند از ساعت 7 صبح شروع به کار کنند و تا 7 عصر کار را ادامه دهند. این در حالی است که در زمستان، در بهترین حالت می‌توانند از 8 صبح تا 5 عصر کار کنند.
  • میزان بودجه کارفرما برای بازسازی: هر چه بودجه کارفرما بیشتر باشد، قطعاً می‌تواند نیروهای بیشتری را استخدام کند و کار بازسازی خانه‌اش را سریع‌تر جلو ببرد. با بودجه اندک معمولاً کار هم با سرعت پایین‌تری پیش می‌رود.

جدول زمان‌بندی بازسازی ساختمان

در ادامه جدولی ارائه می‌کنیم که در آن، مدت زمان انجام هر کدام از بخش‌های پروژه بیان شده است. البته این اعداد و ارقام، کاملاً تخمینی هستند و بسته به هر پروژه تغییر می‌کنند؛ ولی تلاش شده است که برای هر اقدام، متداول‌ترین زمان انجام کار بیان شود:

اقدامات لازم برای بازسازی خانه مدت زمان لازم برای انجام هر اقدام
خارج کردن انواع کاشی و سرامیک‌های آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام حدوداً 9 روز
اجرای انواع کاشی و سرامیک‌های آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام حدوداً 6 روز
اجرای کابینت و کمدهای دیواری اتاق‌ها حدوداً 7 روز
تعویض کامل تاسیسات برقی و لوله‌کشی حدوداً 12 روز
کف‌سازی ساختمان حدوداً 4 روز
تعویض کردن پنجره‌های قدیمی بین 2 تا 3 روز
اجرای کناف و گچ‌کاری حدوداً 12 روز
تعویض در اتاق‌ها، سرویس بهداشتی و حمام بین 1 تا 2 روز
رنگ‌آمیزی دیوارها با تکنیک‌های مختلف حدود 14 روز
نصب انواع شیرآلات آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام 1 روز

با توجه به مطالبی که بیان کردیم، می‌توان نتیجه گرفت که برای بازسازی کلی خانه مثل تعویض کفپوش، کابینت، درها و غیره، بدون تخریب اساسی حدوداً 30 روز کاری زمان نیاز است. اگر قرار باشد تخریب صورت گیرد و پلان خانه تغییر کند، بین 45 تا 70 روز زمان نیاز خواهد بود.

تهران ایده؛ مجری انواع پروژه‌های بازسازی خانه با حداکثر کارایی و تعهد به زمان‌بندی قرارداد

در این مقاله به این سوال پاسخ دادیم که بازسازی خانه چقدر زمان می‌برد. امیدواریم که پاسخ جامع و کاملی به این پرسش داده باشیم. در صورتی که تمایل دارید بازسازی خانه‌تان با کیفیت عالی و در مدت زمان مناسب انجام شود، حتماً از پیمانکاران معتبر، باتجربه و متعهد کمک بگیرید. این پیمانکاران با در نظر گرفتن تجربیات و توانایی تیم‌های اجرایی خود، قرارداد شفافی با مدت زمان مشخص برای اجرای عملیات بازسازی خانه با شما منعقد می‌کنند و کار را در زمان معین با بهترین کیفیت به شما تحویل می‌دهند.

یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی، شرکت تهران ایده است که از سال 1387 تاکنون به صورت حرفه‌ای در این عرصه فعالیت می‌کند. در صورت تمایل به مشاهده نمونه‌کارهای این شرکت، کافی است به صفحه پروژه های تهران ایده مراجعه کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کار این شرکت و ثبت سفارش، می‌توانید با شماره 88707414-021 تماس بگیرید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

افتخارات و گواهی‌های تخصصی بازسازی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *