مراحل بازسازی ساختمان از 0 تا 100

مراحل بازسازی خانه
فهرست مطالب

کارهای عملیاتی و بزرگ برای اجرایی شدن به مراحل مشخص و گام به گام نیاز دارند؛ اگر کارهای بزرگ از جمله بازسازی ملک یا منزل بدون برنامه ریزی انجام شوند، به بدترین شکل ممکن پیش می‌روند و مخاطب از نتیجه راضی نخواهد بود!

اگر در مورد مراحل بازسازی اطلاعات لازم را کسب نکنید، به افراد و مجموعه‌های بی اعتبار این توانایی را می‌دهید تا به راحتی سر شما کلاه بگذارند و با دریافت هزینه‌های هنگفت، خانه شما را بدون پایه و اساس بازسازی کنند!

در این مقاله قصد داریم تا تمامی مراحل بازسازی یک ملک یا واحد ساختمانی را با جزئیات کامل به همراه نکات برای شما بیان کنیم تا از سازوکار مجموعه‌ها به طور دقیق مطلع باشید و اطلاعات خود را افزایش دهید. با ما همراه باشید.

مراحل بازسازی ساختمان در 5 گام

در ادامه تمامی گام‌هایی که یک شرکت برای بازسازی خانه و منزل شما اجرایی می‌کند را عنوان می‌کنیم. توجه داشته باشید که شرکت‌های متخصص این توانایی را دارند تا در مراحل تغییر بوجود بیاورند و بر اساس تجربه، گام‌ها را کاهش یا افزایش دهند.

گام اول: بازدید و انجام تحقیقات اولیه

در گام اول باید به جمع‌آوری اطلاعات و مشاهده مکان به صورت حضوری پرداخته شود. طراحان و محققان مجموعه باید تمام اطلاعات مربوط به نقشه، پلان، ساختار و سبک واحد را به همراه توضیحات مربوطه مشخص کنند. انجام این کار باعث می‌شود تا کار به حالت بهتری پیش برود و بدانیم دقیقاً با چه پروژه‌ای روبه‌رو هستیم.

نقاط قابل توجه، ایرادات و مسائلی که ممکن است در کار بازسازی چالش به وجود بیاورد در این بخش به طور کامل مشخص می‌شوند تا از آن‌ها آگاهی کامل داشته باشیم. تمام ایرادات مربوط به طراحی در این قسمت مکتوب می‌شوند تا در بازسازی به برطرف کردن آن بپردازیم.

یکی از نقاط قابل توجه، مشخص شدن هدف کارفرما از انجام بازسازی و انجام طراحی توسط تیم بر اساس آن است. برخی از کارفرمایان با هدف افزایش جذابیت بصری و تغییر ظاهر به بازسازی روی می‌آورند؛ در صورتی که برخی دیگر برای تغییر لایه‌های زیرین خانه از جمله مسائل تاسیسات به دنبال بازسازی منزل و ملک خود هستند.

نکته: اگر برای بازسازی دلایل مشخصی ندارید به این معنا نیست که نباید این کار را انجام دهید! انجام بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی به شما کمک می‌کند تا از فضای خود حداکثر استفاده را ببرید و به ملک خود یک ظاهر مدرن، متفاوت و جذاب را ارائه دهید.

بررسی نقشه و پلان ساختمان قبل از شروع بازسازی منزل

گام دوم: تعیین بودجه و عقد قرارداد

بودجه کارفرما از مهم‌ترین نکات مربوط به بازسازی و طراحی داخلی است. میزان بودجه به طور مستقیم در حجم کارهای اجرایی تأثیر می‌گذارد و اولویت آن‌ها را تعیین می‌کند.

برخی از مجموعه‌ها در این مرحله، بر اساس تغییرات شما یک بودجه پیشنهاد می‌دهند و شما نظر خود را درباره آن تعیین می‌کنید؛ از طرفی در حالت دیگر بودجه در ابتدا توسط شما تعیین می‌شود و اقدامات به طور کامل بر اساس آن اولویت‌بندی می‌شود. هزینه پرداختی و بودجه در نظر گرفته شده توسط شما در جنس متریال و نوع اجرایی کردن آن‌ها اثرگذار است. 

یکی از مهم‌ترین نکات قبل از اجرایی شدن کار، توجه به مسئله قرارداد و کتبی نمودن کار است. برای اطمینان بیشتر و حرکت کارها به بهترین شکل ممکن، قراردادی بین کارفرما و پیمانکار نوشته می‌شود. قراردادها انواع مختلفی دارند که در ادامه رایج‌ترین آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

 • قرارداد دستمزدی
 • قرارداد درصدی
 • قرارداد بازسازی با خرید مصالح
 • قرارداد بازسازی بدون خرید مصالح

تمام اطلاعات عملیاتی و مربوط به پروژه از جمله تاریخ انجام، تعهدات و وظایف به طور کامل مشخص می‌شود و باید به صورت تعیین شده پیش برود. یکی از نکات دیگر که باید به آن توجه شود، در نظر گرفتن یک ماده از قرارداد به شرایط فسخ است؛ به این معنا که در صورت بروز یک شرایط خاص، امکان لغو پروژه وجود دارد.

نکته: از آنجا که برخی از مجموعه‌ها به اسم بازسازی واحد، کارهای غیرقانونی انجام می‌دهند یا در تلاش‌اند تا پول‌شویی کنند، حتماً به متن قرارداد و اعتبار آن توجه داشته باشید.

پیشنهاد ما این است که قبل از عقد قرارداد، از اعتبار مجموعه انتخابی به صورت کامل مطلع شوید و در صورت نیاز، متن قرارداد را به همراه یک وکیل مجرب بخوانید.

تعیین هزینه بازسازی منزل

گام سوم: ایده‌پردازی و شروع طراحی

بعد از تعیین میزان بودجه و عقد قرارداد، طراحان تیم به صورت عملی وارد کار می‌شوند. خلاقیت در این قسمت از کار اهمیت بسیار بالایی دارد و اگر با یک مجموعه بی‌تجربه کار کنید، نتایج خوبی دریافت نخواهید کرد.

در این مرحله، طراحان تلاش می‌کنند تا بر اساس سلیقه مشتری و روش‌های جذاب، چیدمان و سبک خانه را دستخوش تغییر کنند. تحقیقات به صورت گسترده در اینترنت شروع می‌شود و معمولاً جلسه‌های گروهی برای تعیین چیدمان و تغییر دکوراسیون و بازسازی برگزار می‌شود. 

بعد از تعیین چیدمان کلی، جزئیات به صورت دقیق مشخص می‌شود. جنس متریال، جایگاه قرارگیری و نحوه نصب باید مشخص باشد تا کار اجرایی به بهترین شکل ممکن پیش برود.

ایده پردازی روش‌های مخصوص به خود را دارد. سبک‌های مختلفی برای بازسازی خانه و منزل وجود دارند که بر اساس خواست هر کارفرما، امکان انتخاب یا ترکیب آن‌ها با هم وجود دارد. برخی از کارفرماها به سبک و مدل‌های از قبل تعیین شده اعتقاد ندارند و تمایل دارند تا خودشان به صورت شخصی در انتخاب جزئیات دخیل باشند. 

طراحی نقشه بازسازی خانه

نکته: داشتن برنامه ریزی در این مرحله اهمیت بالایی دارد.

برای اطلاع از نتیجه کار به صورت دقیق و حرفه‌ای، شرکت‌های معتبر فرایند بازسازی را در برنامه‌های دو بعدی یا سه بعدی طراحی می‌کنند. این طراحی که با برنامه‌های حرفه‌ای انجام می‌شود، واحد را بعد از انجام تغییرات به تصویر می‌کشد و مشتری این امکان را دارد تا پیشاپیش از نتیجه کار مطلع شود. اگر تغییر یا اصلاحی نیاز است، در این مرحله و به صورت مجازی انجام می‌شود تا بتوان نتیجه کار را مشاهده کرد.

شروع به انجام بازسازی خانه

گام چهارم: اجرای عملیات 

بعد از آماده سازی طراحی سه بعدی و اطمینان از نتیجه کار، وقت آن می‌رسد که کار را به طور عملی شروع کنیم. در این قسمت، یک تیم اجرایی دست به کار می‌شود و فرایند را به انجام می‌رسانند. متریال و مواد نو برای اجرای بازسازی خانه یا منزل باید به طور کامل تهیه شود. اگر با مجموعه‌های معتبر مانند تهران ایده کار کنید، خیالتان از بابت کیفیت و قیمت خرید راحت خواهد بود.

تمام اجزا و متریال قدیمی که در خانه نصب شده است، توسط تیم عملیاتی جداسازی می‌شود. برای مثال در صورت نیاز به بازسازی آشپزخانه، کابینت‌ها، سینک ظرف‌شویی و لوله‌کشی تأسیسات آب و فاضلاب به طور کلی جدا می‌شود. برخی از اقدامات که در این مرحله انجام می‌شود عبارت‌اند از:

 • تغییر کف‌پوش‌های واحد مسکونی
 • تغییر سیم‌کشی و اتصالات برقی
 • تغییر لوله‌های آب و فاضلاب
 • تغییر در و پنجره محل سکونت
 • نصب کاغذ دیواری، تغییر دیوارها
 • توجه و تغییر در سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • تغییر منطق و دکوراسیون خانه

تغییر دکوراسیون و بازسازی خانه

تغییر پلان واحد ساختمانی

برخی از واحد‌های مسکونی به دلیل خوش نقشه بودن، این قابلیت را دارند پلان آن‌ها تا در بازسازی تغییر پیدا کند. تغییر پلان در برخی موارد از سر جذابیت و افزایش امکانات است و در برخی موارد دیگر به دلیل طراحی بد و نامتعارف ضروری است. برای مثال، تغییر انباری به سرویس بهداشتی یا اتاق لباس، یک تغییر پلان محسوب می‌شود.

بازسازی خانه فرسوده

نصب متریال جدید

بعد از جداسازی متریال قدیمی در هر قسمت از خانه، متریال جدید نصب می‌شود. انجام این کار به حجم پروژه بستگی دارد و دارای زمان متفاوت است. اجرایی سازی این بخش و نصب متریال از لایه‌های زیرین انجام می‌شود؛ برای مثال تعویض لوله‌های آب و فاضلاب قبل از نصب سینک انجام می‌شود.

نصب متریال های جدید در بازسازی

تعیین نما و اجرای دکوراسیون داخلی

بعد از تغییر پلان و اتمام بازسازی محل سکونت، نوبت به تعیین نما و اجرای دکوراسیون داخلی می‌رسد. در مبحث بازسازی خانه و منزل، این نکته مهم است که هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد و از فضای موجود، بهترین استفاده ممکن را ببریم.

هر بخش از اجزا باید در قسمت خود قرار بگیرد تا به جذابیت بصری کمک کند و از لحاظ معماری درست واقع شود. انجام دکوراسیون داخلی و توجه به رنگ‌ها، سبک چینش و جایگاه قرارگیری در این مرحله بسیار مهم است.

بعد از اجرای دکوراسیون داخلی، می‌توان گفت که بازسازی خانه و منزل به پایان رسیده است و واحد آماده تحویل به مشتری است.

نصب نما و دکوراسیون

گام پنجم: ارائه خدمات پشتیبانی

این گام به مسائل بعد از بازسازی اشاره می‌کند. اگر با یک مجموعه معتبر و باتجربه کار کنید، از بهترین خدمات و پشتیبانی پس از فروش بهره‌مند می‌شوید. برای مثال، برخی از مجموعه‌ها برای مشتریان خود تخفیف‌های ویژه در نظر می‌گیرند و در صورت بروز مشکل، پشتیبانی رایگان را برای مشتریان خود لحاظ می‌کنند.

شرکت‌های معتبر کیفیت متریال خود را تضمین می‌کنند و تا یک الی دو سال بعد از انجام بازسازی، تعمیرات مربوط به منزل را به صورت رایگان انجام می‌دهند.

نکته: توجه داشته باشید که شما به عنوان صاحب ملک، باید به فکر سلامت واحد خود باشید و خودتان به صورت شخصی نیز به آن رسیدگی کنید.

بازسازی محل سکونت با تهران ایده

شرکت بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی تهران ایده به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی، اجرای پروژه بازسازی شما را با افتخار به دست می‌گیرد.

ما با بیش از 10 سال سابقه تخصصی، در زمینه بازسازی منزل، ویلا و فروشگاه حرفی برای گفتن دارد. تهران ایده با متخصصان و افراد کار بلد به صورت حرفه‌ای کار می‌کند و هر پروژه را به بهترین شکل پیش می‌برد. 

ما بیش از 100 پروژه بازسازی و 400 پروژه طراحی دکوراسیون داخلی را با موفقیت کامل پشت سر گذاشته‌ایم و در انجام این کار ماهر هستیم. تهران ایده خدمات پس از فروش خود را به صورت گسترده و با بهترین کیفیت ارائه می‌دهد تا به تمامی مشتریان ثابت کند که برای آن‌ها ارزش بسیار زیادی قائل است و تمام تلاش خود را برای راضی نگه داشتن آن‌ها انجام می‌دهد.

آرامش و زیبایی در انجام پروژه‌ها برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد و همیشه از آن به عنوان یک اصل مهم یاد می‌کنیم. ما کار بازسازی واحد‌ها را با عشق و حال خوب انجام می‌دهیم.

همچنین به دلیل داشتن ارتباطات و نفوذ چند ساله در این صنعت، با تأمین‌کنندگان دست‌اول در ارتباط هستیم و در نتیجه، متریال استفاده شده در تمام پروژه‌های بازسازی محل سکونت بهترین کیفیت ممکن را دارد.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل در مورد گام‌های بازسازی خانه و منزل صحبت کردیم. همان‌طور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، امکان ایجاد تغییر در گام‌ها بر اساس تجربه شرکت وجود دارد و هیچ محدودیتی در آن نیست.

حتماً در مورد مجموعه مورد نظر برای انجام بازسازی یا طراحی داخلی تحقیق کنید تا به مشکل برخورد نکنید. در نظر داشته باشید که بازسازی واحد به فرسوده و قدیمی بودن یا نوساز بودن آن ربطی ندارد و در برخی مواقع، واحدهای نوساز هم نیازمند بازسازی هستند.

برخی از شرکت‌ها علی‌رغم هزینه بالایی که دریافت می‌کنند، خدمات باکیفیت و مناسبی را برای بازسازی ارائه نمی‌دهند؛ در نتیجه حتماً به نمونه کارها توجه کنید و کیفیت کار اعضای تیم را با چشمان خود مشاهده کنید.

اگر احساس می‌کنید در فرایند بازسازی خانه به مشاوره رایگان نیاز دارید، کافی است تا با مشاورین مجموعه tehranidea تماس برقرار کنید. همکاران ما به تمامی سؤالات شما پاسخ می‌دهند و در این مسیر به طور کامل شما را همراهی می‌کنند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این شماره تلفن ضروری شرکته

021-66956304

در ساعات غیر اداری میتونید تماس بگیرید

اطلاعات تماس بذارید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود