بازسازی منزل ، یکی از مهمترین مسائلی می‌باشد و افرادی که خانه های قدیمی و کلنگی دارند، به فکر آن می افتند. علاوه بر آن، بازسازی خانه ، علاوه بر افزایش زیبایی و ایجاد روحیه و حس تازه، سبب چشمگیرتر شدن چیدمان، دکوراسیون و سبک منزل می گردد. از این رو اگر شخصی قصد فروش خانه و یا آپارتمان قدیمی خود را داشته باشد، می تواند با ایجاد تغیرات و بازسازی راحت تر آن را به فروش برساند.

بازسازی خانه قدیمی به موارد مختلفی بستگی دارد که شما قبل از شروع باید حتما به آن ها توجه کنید. این موارد مهم عبارتند از:

  • میزان بودجه مورد نظر برای ایجاد تغییرات
  • توجه به موقعیت و ارزش خانه
  • بررسی نیاز یا عدم نیاز به مجوزهای ساختمانی
  • دریافت مشاوره از یک طراح داخلی برای نحوه اعمال تغییرات بزرگ و بررسی نحوه عملی شدن آن ها
  • انتخاب سبک مورد نظر و مرتبط با وسایل موجود در خانه
  • انتخاب پالت رنگی مورد نظر برای اعمال تغییرات
  • اولویت بندی تغییرات
  • تخمین مدت زمان لازم برای اعمال تغییرات

موارد نام برده شده در بالا، هر کدام به صورت مجزا شامل مواردی می باشند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. بنابراین اگر قصد بازسازی منزل خود را دارید، پشنهاد می کنیم حتما در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در زمینه مقدمه بازسازی خانه به دست آورید.

میزان بودجه مورد نظر برای بازسازی خانه

تعیین بودجه برای بازسازی منزل یک مسئله کاملا ضروری و اجباری می باشد. یعنی شما قبل از شروع هر کاری، باید میزان بودجه مورد نظر خود برای انجام تغییرات را اعلام کنید. سپس بر اساس بودجه تعریف شده، نحوه بازسازی مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

تعیین بودجه بر اساس موارد مختلفی انجام می‌شود. برای مثال اگر قصد بازسازی منزل خود را دارید، باید به میزان توانایی خود در پرداخت هزینه تغییرات اعمال شده فکر کنید. معمولا افرادی که قصد بازسازی آپارتمان و یا خانه خود را داشته باشند، در زمینه پرداخت هزینه ها دست و دلباز تر اقدام می کنند.

اما در برخی مواقع، بازسازی خانه کلنگی و یا قدیمی فرد، تنها با یک هدف انجام می شود که آن هم فروش ملک می باشد. در این صورت فرد باید بودجه اعمال تغییرات و بازسازی خانه قدیمی را با هدف بازخورد بالا و فروش خانه تعریف نماید.

اگر هدف اصلی شما از بازسازی این است که ارزش خانه خود را افزایش دهید تا هنگام فروش بالاترین بازده را داشته باشید، پیشنهاد می کنیم در مورد نرخ بازگشت سرمایه یا همان ROI تحقیقات لازم را انجام دهید و سپس بودجه تعریف کنید.

چون معمولا پروژه های بازسازی که دارای شرایط نگهداری آسان، کیفیت مناسب و هزینه پایین می باشند، بالاترین ROI را دارند.

توجه به موقعیت و ارزش خانه

صرف اینکه بودجه کافی برای بازسازی خانه خود با بهترین ویژگی ها در اختیار دارید، به این معنی نیست که باید هر کاری که خواستید را انجام دهید. شما باید هنگام بازسازی خانه، به ارزش و بهای خرید خانه هم توجه کنید. زیرا در غیر این صورت اگر قصد تعویض خود خانه خود را داشته باشید، یا اصلا با هدف فروش آن را بازسازی کرده باشید، ممکن است ضرر زیادی را متحمل شوید. معمولاً سقفی برای قیمت بالقوه فروش خانه های یک محله وجود دارد که شما می توانید آن را با دریافت مشاوره از املاکی ها و یا ساکنین آن منطقه به دست آورید.

بررسی نیاز یا عدم نیاز به مجوزهای ساختمانی برای بازسازی خانه

برخی از تغییراتی که شما در زمینه بازسازی منزل اعمال می کنید، احتیاج به مجوز دارند. برای مثال در برخی مواقع اگر شما قصد تغییر نمای ساختمان و یا خانه قدیمی خود را داشته باشید، احتمالا ملزم به دریافت مجوز های لازم می باشید.

یا مثلا اگر قصد ساخت و یا تخریب طبقه ای در بالای منزل خود را داشته باشید، ملزم به دریافت مجور می باشید.

اما به طور کلی، هر تغییری که در داخل آپارتمان و یا منزل ایجاد شود، مثل برداشتن یک تیغه در خانه، تغییر دکوراسیون آشپزخانه و … احتیاجی به دریافت مجوز ندارد.

دریافت مشاوره از یک طراح داخلی

هنگام ملاقات با طراحان داخلی، خلاصه ای از برنامه های پیشنهادی آنها را بخواهید. با انجام این کار شما قادر خواهید بود خدمات و بودجه ارائه شده توسط پیمانکاران را با یکدیگر مقایسه کنید.

همچنین درخواست دریافت مشاوره و ارائه طراح های مدنظر طراحان، برای افرادی که تجربه، تخصص و ایده پردازی کافی برای تغییر دکوراسیون را ندارند بسیار کار آمد می باشد.

انتخاب سبک مورد نظر و مرتبط با وسایل موجود در خانه

یکی از بدترین کارهایی که هر شخص با خانه خود می تواند انجام دهد، ای است که سبکی را انتخاب کند که هیچگونه همخوانی با وسایل موجود در خانه مثل مبل، فرش و … ندارد. این کار فقط و فقط باعث ایجاد آلودگی های بصری می شود.

اگر شما قصد خرید وسایل جدید برای منزل دارید، در آن صورت می توانید آزادنه تر سبک مناسب را در هنگام بازسازی نیز انتخاب کنید. اما در غیر این صورت باید حتما سبک انتخاب شده به وسایل خانه شما مرتبط باشد.

انتخاب پالت رنگی مورد نظر برای اعمال تغییرات

انتخاب رنگ مورد نظر برای کفپوش، پارکت، دیوارها، کابینت ها و … کاملا سلیقه ای می باشد. اما اگر شما از یک طراح دراین زمینه کمک بگیرید، به شما در انتخاب رنگ ها کمک می کند تا علاوه بر انتخاب موارد مورد علاقه، خانه ای زیباتر و دلبازتر داشته باشید.

اولویت بندی تغییرات در بازسازی خانه

اولویت بندی درست تغییراتی که در زمان بازسازی قابل اجرا هستند، باعث می شود در زمان و هزینه ها صرفه جویی داشته باشید. اگر شما برای بازسازی خانه خود یک طراح و یا پیمانکار در نظر گرفته باشید معمولا این اولویت بندی ها بر عهده شخص پیمانکار می باشد. اما در غیر این صورت شما باید خودتان این مسائل را مدیریت کنید.

نوشتن مراحل و میزان تغییرات مورد نظر قبل از شروع و همچنین تعیین بودجه و زمان، به شما در تعیین این اولیت بندی کمک شایعی می کند.

تخمین مدت زمان لازم برای اعمال تغییرات

توجه به مدت زمان بازسازی بسیار مهم می باشد. معمولا هر چه مدت زمان بیشتر شود، هزینه هایی که برای اعمال تغییرات پرداخت می گردد نیز بیشتر می شود.

از طرفی اگر شما قصد فروش خانه و یا اسباب کشی به خانه بازسازی شده را دارید، حتما باید قبل از شروع سقف مدت زمان لازم را تخمین بزنید تا زمان مقرر با مشکل مواجه نگردید.