معمولا یکی از بزرگترین تفریحات مردم، سفر به شهر های مختلف ایران به خصوص شهرهای شمال کشور می باشد. همانطور که می دانید، در این شهر ها ویلاهای زیادی وجود دارند که مردم آن ها را خریداری کرده و یا برای اقامت چند روزه اجاره می کنند. بیشتر ویلاهایی مورد پسند هستند که اکثر امکانات تفریحی و رفاهی را داشته باشند. اگر شما دارای یک ویلای قدیمی در شمال کشور هستید که قصد بازسازی ویلا را برای تفریح و یا کسب درآمد دارید، در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چه کارهایی برای بازسازی ویلا و یا ملک خود می توانید انجام دهید.

پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

یک ویلای فول امکانات باید شامل تمام موارد زیر باشد که در ادامه به بررسی آن ها می‌پردازیم. فقط نکته ای که شما در ادامه باید به آن توجه داشته باشید، این است که برخی از این موارد ممکن است بر اساس فضا، موقعیت و طراحی ویلای شما مناسب نباشد.

اما به طور کلی برای طراحی ویلا و یا بازسازی آن میتوان به موارد اشاره شده در ادامه توجه کرد.

طراحی یا بازسازی نمای ویلا:

به طور کلی، این مسئله در زمینه طراحی اولیه کاملا سلیقه ای می باشد و معمولا هر طرحی قابل اجراست. اما در زمینه بازسازی نمای ویلا، همه چیز بستگی به طرح اولیه و ساختمان ویلای مورد نظر دارد.

طراحی یا بازسازی فضای خارجی و نمای ویلا، شامل موارد مختلفی می باشد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

طراحی یک ورودی جذاب در بازسازی ویلا:

اگر ورودی ویلا سرپوشیده باشد، هنگامی که می خواهید در هوای بارانی و یا طوفانی وارد شوید، از میزان کثیفی که همراه خود به خانه می آورید کاسته می شود. به همین علت، این طرح بسیار مورد استقبال مشتریان قرار دارد. از طرفی یک ورودی سرپوشیده می تواند در زمینه افزایش جذابیت و محدود کردن دید خانه از بیرون، تاثیر گذار باشد.

بازسازی ویلا

استفاده از فانوس برای روشنایی در شب:

استفاده از فانوس های دیواری و یا ایستاده در طراحی نمای ساختمان، می تواند به افزایش زیبایی و جلوه آن کمک کند.

طراحی نمای ساختمان شما به هر شکلی که باشد، چه کلاسیک و چه مدرن، شما می توانید با استفاده از چراغ ها و فانوس های مرتبط، به افزایش زیبایی نمای ساختمان کمک کنید.

استفاده از درهای متناسب با فضا:

اگر ویلای شما به گونه ای طراحی شده است که درب ورودی ساختمان به بیرون از ویلا دید ندارد، شما می توانید از درب های چوبی که بیشتر با شیشه تزئین شده اند استفاده کنید.بازسازی ویلا

در غیر این صورت، مسئله دید از بیرون به داخل ویلا برای شما بسیار حائز اهمیت می باشد، استفاده از درهای تمام چوب بهترین گزینه برای شما است.

استفاده از سنگ های مناسب برای نمای ساختمان:

انتخاب سنگ های مناسب برای کار کردن در نمای ساختما به سه مورد بستگی دارد:

  • سلیقه مشتری
  • آب و هوا و شرایط جوی
  • بودجه

برای مثال اگر شما قصد تغییر نمای ساختمان خود در شمال کشور را داشته باشید، به دلیل رطوبت موجود در هوا نمی توانید از هر نوع سنگی استفاده کنید.

انتخاب سقف خانه متناسب با طراحی ساختمان:

سقف ویلا را نیز باید متناسب با شرایط جوی و همچنین طراحی نمای کلی آن انتخاب کنید تا همگی با هم سازگار باشند و به جای ایجاد آلودگی بصری، جلوه زیبایی داشته باشند.

برای مثال، استفاده از شیروانی و سبک های چینی در شمال کشور بسیار رواج دارد.

بازسازی ویلا

طراحی فضای داخلی در بازسازی ویلا :

برای طراحی داخلی ویلا، ایده های بیشتری نسبت به بازسازی ویلا به ذهن هر شخصی می رسد. زیرا شما در هنگام بازسازی داخلی ویلا، یک فضای مشخص را در اختیار دارید و تنها می توانید با ایجاد تغییرات جزئی، آن را بازسازی نمایید.

در صورتی که برای طراحی داخلی ویلا، شما می توانید متراژ را در نظر گرفته و بر اساس آن، مطابق با سلیقه خود یک ویلا طراحی کنید.

برای مثال شما در هنگام طراحی یک ویلا، می توانید فضا هایی مجزا برای تفریح، استراحت، نشیمن، غذاخوری و … طراحی نمایید.

بازسازی ویلا

اما هنگامی که قصد بازسازی داشته باشید، تنها می توانید فضای موجود برای هر یک از این موارد را دوباره دیزاین نمایید.

انتخاب اتاق های مختلف برای استفاده های خاص، بسته به نیاز شما و هدفتان از طراحی ویلا و یا بازسازی آن می تواند متفاوت باشد.

در این زمینه، اگر قصد طراحی یک ویلای خاص با امکانات ویژه را دارید، بهتر است با یک طراحی داخلی که تخصص و تجربه کاری لازم را دارد، صحبت کنید تا نظرات و ایده های او را نیز در این زمینه دریافت کنید.

بازسازی روف گاردن:

استفاده از روف گاردن معمولا برای ویلاهایی مناسب می باشد که محوطه کافی در حیاط برای ایجاد فضای سبز را ندارند. مثلا حیاطی بسیار کوچک دارند یا از فضای موجود در حیاط به عنوان پارکینگ استفاده می کنند.

از طرفی ویلاهایی که نمای رو به دریا و تراس های بزرگی دارند، به جای پشت بام، محیط تراس را به عنوان روف گاردن انتخاب می کنند و با استفاده از میز و صندلی هایی که داخل فضا استفاده می کنند، در تراس نشسته و از فضا لذت می برند.

بازسازی ویلااگر قصد دارید در رابطه با نحوه طراحی و بازسازی روف گاردن اطلاعاتی را کسب کنید، می توانید مقاله طراحی و بازسازی روف گاردن از مقالات سایت ما را مطالعه کنید.

طراحی یا بازسازی استخر :

استخر یکی از اعضای ثابت ویلاهای لوکس می باشد که استفاده از آن به عنوان تفریح و سرگرمی نیز جذابیت زیادی دارد. برای طراحی استخر، شما می توانید بر اساس محیط موجود، بهترین طرح را انتخاب کرده و آن را پیاده سازی کنید.

مواردی که در طراحی یک استخر به شما کمک می کنند عبارتند از:

استفاده از کاشی برای پوشش داخلی استخر:

استفاده از پوشش کاشی و سرامیک برای بخش داخلی استخر، از مشهورترین مرمت های استخر است. از آنجا که کاشی های استخر کاملا قابل مشاهده می باشد، استفاده از آن باعث می شود محیط استخر شما درخشندگی و جذابیت خود را حفظ کند.

طراحی همه پسندانه برای استخر:

بهتر است طراحی استخر شما، به گونه ای باشد که هم برای کودکان و هم بزرگسالانی که شنا بلد نیستند نیز مناسب باشد تا همه بتوانند از آن لذت ببرند. شما می توانید این کار را با جدا کردن فضای کودکان از بخش استخر بزرگ و یا طراحی استخر از کم عمق به پر عمق انجام دهید.

بازسازی ویلا

استفاده از پله در داخل استخر:

یکی از کارهای دیگری که می توانید برای افرایش جذابیت استخر از آن استفاده کنید، ساختن پله در داخل استخر برای ورود اشخاص می باشد.

یعنی شما می توانید به جای استفاده از میله های فلزی در داخل استخر، از این پله ها که جلوه بصری زیادی نیز دارند استفاده نمایید.

بازسازی ویلا

محوطه سازی در بازسازی ویلا :

محوطه سازی ویلا، بسته به فضای آن متفاوت می باشد، برای مثال اگر قصد محوطه سازی در ویلاهای شهرکی را داشته باشید، باید این کار را متفاوت از ویلاهای شخصی انجام دهید.

اما به طور کلی محوطه سازی ویلا شامل موارد مختلفی می باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

متناسب با فضا پارکینگ طراحی کنید:

باید برای ماشین ها یک فضای مناسب به عنوان پارکینگ در نظر بگیرید. اگر این فضا به صورت مجزا وجود نداشت، شما می توانید با استفاده از سایبان و شیروانی در بخشی از حیاط این بخش را ایجاد کنید.

متناسب با متراژ، فضاهای تفریحی ایجاد کنید:

این فضاها می تواند از ایجاد استخر و استفاده از تاب در گوشه حیاط، تا درست کردن زمین بدمینتون متفاوت باشد.

برای ایجاد فضاهای تفریحی در محیط، باید به مسائل مختلفی از قبیل بودجه، مناسب بودن فضا، سلیقه و … توجه نمایید.

گل آرایی را بازسازی ویلا فراموش نکنید:

گل آرایی در محیط های باز نیز بسته به شرایط آب و هوایی، میزان فضا و بودجه افراد متفاوت خواهد بود.

بازسازی ویلا

برای مثال، برخی گیاهانی که در اکثر شرایط آب و هوایی دوام خوبی دارند، عبارتند از کاکتوس ها، شمشاد ها و کاج های منیاتوری.

شما می توانید از این نوع گیاهان در فضاهای باز استفاده کنید.

البته کاشتن درختانی که زودتر رشد می کنند و زیبایی محیط شما را افزایش می دهند نیز نیز می تواند بسیار موثر باشد.

به سنگ فرش محوطه توجه کنید:

اگر شما قصد دارید گل آرایی و دیگر قسمت های محوطه بیشتر جلوه داشته باشد، استفاده از سنگ های مرمر برای سنگفرش کردن محوطه و همچنین ماسه های سفید می تواند به شما کمک نماید.

بازسازی ویلا

البته لازم است توجه داشته باشید که اشاره به تمام موارد نام برده شده در بالا تنها پیشفرض ماجرا می باشد. بنابراین اگر شما قصد طراحی ویلا و یا بازسازی آن را داشته باشید، برای محوطه سازی، طراحی استخر به صورت اصولی و حتی طراحی داخلی ویلا باید حتما از طراحان و متخصصان در این زمینه کمک بگیرید.