6 نکته مهم در طراحی دکوراسیون فروشگاه و مغازه

طراحی دکوراسیون فروگاه و مغازه

برنامه ‌ریزی برای طراحی دکوراسیون فروشگاه و مغازه، به تنهایی هم یک هنر و هم یک علم است. لازم به ذکر است که شما در این طراحی، به خلاقیت، بینش روانشناسانه و آزمایش نیاز دارید.

در این مقاله، ما روش‌های را ارائه خواهیم کرد که شما می‌توانید با استفاده از آن ها به طراحی دکوراسیون فروشگاه خود کمک اساسی کنید.

پس اگر قصد کسب اطلاعات کافی برای تغییر و یا طراحی دکوراسیون مغازه و یا حتی فروشگاه خود دارید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

برای دیزاین و همچنین طراحی دکور یک فروشگاه، فاکتورهای اساسی و مهمی وجود دارد که در تیترهای زیر ذکر شده و سپس توضیح هرکدام پرداخته ایم:

نحوه چیدمان محصولات فروشگاه

چیدمان محصولات فروشگاه، نقش مهمی در مدیریت جریان و ترافیک فروشگاه ایفا می‌کند. درستی انتخاب شما برای چیدمان مناسب محصولات، بستگی به تعدادی از عوامل مانند اندازه فروشگاه، محصولاتی که می‌فروشید و از همه مهم‌تر، بازار هدف شما دارد.

علاوه بر آن، سوال های مختلفی هستند که می توانند در چیدمان به شما کمک کنند. مثلا:

  • مشتریان شماچه افرادی هستند؟
  • آیا آن‌ها باعجله خرید می‌کنند یا می‌توانند زمان کافی را بری انتخاب محصول صرف کنند؟
  • آیا آن‌ها خودشان محصولات را انتخاب می کنند یا همکاران شما آن‌ها را در سراسر فروشگاه راهنمایی می‌کنند؟

برای مثال، برای درک بهتر نحوه چیدمان به دو مورد از مثال های آورده شده در ادامه توجه کنید.

چیدمان منظم و موازی

برای اجرای این نوع چیدمان در طراحی دکوراسیون فروشگاه و مغازه خود، باید قفسه ها، رگال ها و محصولات فروشگاه خود را در یک خط مستقیم و به تنهایی یا در خطوط موازی بچینید. از این طرح معمولا در فروشگاه‌های بزرگ خرده‌فروشی، سوپرمارکت‌ها و برخی از بوتیک ها و مکان های تجاری استفاده می‌گردد.

استفاده از این نوع چیدمان باعث دسترسی آسان تر محصولات می گردد و شما می توانید از فضای فروشگاه خود حداکثر استفاده را داشته باشید.

طراحی دکوراسیون فروگاه و مغازه

پس اگر فروشگاهی با تنوع محصول بالا دارید، این نوع چیدمان می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

چیدمان هندسی

از این نوع چیدمان، معمولا برای محصولاتی که پیرو مد روز هستند استفاده می کنند. علت این امر نیز آن است که صاحب فروشگاه با اجراء این طرح از دکوراسیون، قصد دارد تا محصولات را بسیار منحصر به فرد و خاص به مشتری معرفی نماید.

اجرای این طرح شامل خلاقیت های گوناگونی می باشد که بسته به سلیقه طراح، صاحب فروشگاه و نوع محصولات متفاوت می باشد.

در این طراحی معمولا محصولات در زوایای خاصی چیده می شوند و از قفسه هایی با اشکال هندسی و یا دیزاین های هندسی برای اجرای آن استفاده می گردد.

توجه به مسیر هدایت مشتری در چیدمان

معمولا در طراحی و دیزاین یک فروشگاه، باید چیدمان شما به صورتی باشد و مشتری را از بدو ورود تا هنگام خروج در یک مسیر مشخص هدایت کنید تا همه محصولات فروشگاه شما را مشاهده کند.

این عمل هم باعث معرفی همه محصولات به مشتری می شود و هم در انتخاب و خرید یک محصول به او کمک می‌کند. برای درک بهتر این موضوع لطفا به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید شما یک فروشگاه دارید که به دلیل تنوع بالای محصول ملزم به چیدمان های موازی هستید. اما قصد دارید این چیدمان رو به صورتی انجام دهید که مشتری همه محصولات شما را مشاهده کند.

در آن صورت باید در چیدمان قفسه ها به صورتی عمل کنید که مشتری رو به یک سمت خاص هدایت کنید. یا حتی اگر فروشگاه شما دو ورودی داشته باشد، می توانید به طور اختصاصی از یک درب برای ورود و دیگری برای خروج مشتری استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون فروگاه و مغازه

جالب است بدانید در این زمینه، فرضیه جالبی وجود دارد که اعلام می کند شما می توانید دیزاین فروشگاه خود را در جهت و یا خلاف جهت عقربه های ساعت انجام دهید. چون این کار باعث می شود تا مشتریان را در یک جهت خاص هدایت کنید.

حال اینکه دقیقا از کدام یک استفاده کنید، خود یک مسئله مهم است. چون برخی ادعا می‌کنند که اغلب افراد راست‌دست بیشتر هستند، به طور غریزی به سمت راست منحرف می‌شوند و تمایل دارند فروشگاه را در جهت خلاف جهت عقربه‌های ساعت بگردند و خرید های مورد نیاز خود را انجام دهند.

با این حال،مطالعات دیگر نشان می‌دهد که جهت خریداران بیشتر با الگوی ترافیکی خودروی آن ها ارتباط دارد. مثلا مردمی که درانگلستان و استرالیا زندگی می کنند، در سمت چپ جاده حرکت می‌کنند. بنابراین آن‌ها تمایل به گردش در فروشگاه‌ها در جهت عقربه‌های ساعت دارند.

در حالی که مشتریان از کشورهایی مانند آمریکا معمولا زمانی که وارد یک فروشگاه می‌شوند، به سمت راست گرایش پیدا می‌کنند.

جالب نیست؟!

از محصولات به تعداد کافی در فروشگاه استفاده کنید:

تناسب میزان محصولات بر اساس محیط فروشگاه، یکی از مهمترین مسائلی است که می تواند در ایجاد یک طراحی تاثیر گذار به شما کمک کند.

اما این که دقیقا چه تعداد محصول باید به نمایش گذاشته شود مسئله ای می‌باشد که جواب مشخصی برای آن وجود ندارد.

یعنی در حقیقت هر فروشگاهی باید متناسب با جو فروشگاه، نوع محصولات و مشتری خود این کار را متفاوت انجام دهد.

برای مثال در برخی فروشگاه ها، نمایش تعداد بیشتر محصولات باعث فروش بیشتر هم می گردد؛ زیرا مشتری را تحریک به خرید می‌نماید.

اما یک جمله معروف در زمینه چیدمان محصولات وجود دارد که می‌گوید طراحی داخلی فروشگاه یا مکان های تجاری مثل بوتیک ها باید به صورتی باشد که مشتری وارد فروشگاه می گردد، محصولات کمتری مشاهده کند. چون در این صورت تصور می کند که محصولات موجود بسیار خاص و گران قیمت هستند.

از طرفی اگر شما همه محصولات خود را با هم در معرض دید خریدار نگذارید، می توانید به صورت منظم دکور و محصولات موجود در فروشگاه خود را تعویض کنید.

این کار باعث می شود تا شما همیشه یک دکور جدید داشته باشید و توجه مشتریان بیشتری را به سمت طراحی دکوراسیون فروشگاه و مغازه خود جلب کنید.

استفاده از نورپردازی خاص در فروشگاه:

یکی از روش هایی که می تواند باعث تاثیر گذاری یک محصول و بیشتر دیده شدن آن باشد، استفاده از نورپردازی های جذاب در فروشگاه شما می باشد.

نورپردازی ها در محیط یک فروشگاه باید به گونه ای باشند که جذابیت محصول را افزایش دهند. استفاده از هالوژن ها، نور های رنگی یا حتی ریسه های نوری در ویترین و یا قسمت های مختلف فروشگاه، باعث ایجاد فضای دلنشین برای مشتری می شود.

طراحی دکوراسیون فروگاه و مغازه

حتی در برخی مواقع، تابش یک نور مستقیم به محصول، می تواند به خریدار در انتخاب محصول کمک کند.

البته درست است که نور ها و هالوژن های استفاده شده در محیط باید باعث افزایش نمای یک محصول گردند؛ اما این افزایش نباید به گونه ای باشد که رنگ اصلی محصول را تحت تاثیر قرار دهد. زیرا این کار باعث نارضایتی مشتریان پس از خرید می شود.

ایجاد فضای کافی بین محصولات در هنگام چیدمان

این که شما باید در فروشگاه خود قفسه ها و شلف هایی پر از محصولات داشته باشید کاملا درست است، اما به یاد داشته باشید که هنگام چیدن محصولات به خصوص در قفسه هایی که محصولات کوچک قرار دارند، فضای کافی بین محصولات قرار دهید.

زیرا در غیر این صورت هنگام برداشتن محصولات ممکن است دست شما با محصولات دیگر برخود داشته باشد و باعث به هم خوردن دیزاین بقیه محصولات شود.

استفاده از مشاوره های یک طراح دکوراسیون داخلی

توجه به مسائلی در زمینه برقراری ارتباط شخص با محیط، در چیدمان و دیزاین یک محیط تقریبا امری حیاطی می باشد. معمولا یک طراح دکوراسیون، چون علم و تجربه کافی در زمینه طراحی را دارد، بیشتر از صاحب فروشگاه می‌تواند به انتظارات یک مشتری از دیزاین محیط توجه نماید. از این رو پیاده سازی طرح های تاثیر گذار معمولا با دریافت مشاوره های لازم از یک طراح موفق حاصل می شود.

از زمانی که به خودم آمدم، خودم را یک ساختمانچی دیدم. از دوران نوجوانی دست در دست پدربزرگ به کارگاه‌های ساختمانی سر می‌زدم و در حالی که کفش‌هایم غرق در خاک بود، گوش به حرف‌های اولین و معتبرترین معمار رویاهای نوجوانی‌ام می‌دادم. پدربزرگ همیشه به من می‌گفت: "تو باید یک مهندس باشی تا به مردم خدمت کنی." به همین دلیل تا کنکور فقط به مهندس‌شدن فکر می‌کردم. بعد از امتحانات ترم اول دانشگاه، کارآموز شدم. بعد از سه ماه حقوق گرفتم. ساختن به عشقم تبدیل شده‌بود. و الان بعد از گذشت بیش از یک دهه همچنان با عشقم زندگی می‌کنم. خوشحالم که بعد از کلی تجربه در پروژه‌ها و حضور در دوره‌های حرفه‌ای مهندسی، ساختمانچی‌بودن را در تهران‌ایده نفس می‌کشم.

فهرست مطالب

این شماره تلفن ضروری شرکته

021-66956304

در ساعات غیر اداری میتونید تماس بگیرید

اطلاعات تماس بذارید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود