...

طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه

اشتراک گذاری :
دکوراسیون داخلی داروخانه

9 نکته حرفه‌ای و اساسی برای طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه

اصلی‌ترین دغدغه داروخانه‌ها، خدمت‌رسانی به مراجعه‌کنندگان و جلب رضایت آنان است. دستیابی به چنین هدف ارزشمندی، مستلزم طراحی درست و حرفه‌ای دکوراسیون داخلی داروخانه است. اگر فضای داروخانه به‌درستی طراحی شود، افراد در حضور در داروخانه احساس آرامش می‌کنند و از زیبایی و اصولی بودن ساختار و المان‌های آن لذت می‌برند.

اهمیت بالای طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه، متخصصان شرکت تهران ایده را بر آن داشت که مقاله‌ای بنویسند و در آن، 9 نکته اصلی و اساسی در زمینه دکوراسیون داخلی داروخانه را بیان کنند. در صورتی که شما هم دوست دارید یک داروخانه حرفه‌ای و اصولی داشته باشید و به مشتریان و مراجعان خود، خدمات بهتری ارائه دهید، پیشنهاد می‌شود که تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

قفسه داروخانه

1. تفکیک بخش‌های مختلف داروخانه و مشخص کردن هر بخش با تابلو

یکی از نکات اولیه و اساسی در طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه این است که هر کدام از بخش‌های داروخانه مثل پذیرش نسخه، تحویل دارو و صندوق، با تابلو مشخص شوند. این کار باعث می‌شود که مراجعه‌کنندگان به هیچ عنوان سردرگم نشوند و نیازی به سوال پرسیدن از سایر افراد نداشته باشند. یکی از اصول اساسی دکوراسیون داخلی، این است که اصل تفکیک در هنگام طراحی رعایت شود تا افراد پس از ورود دچار ابهام و سردرگمی نشوند.

2. ورود راحت؛ نکته‌ای ساده و ضروری برای طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه

در ورودی داروخانه به گونه‌ای طراحی شود که افراد برای باز کردن و بستن آن سردرگم نشوند. به عنوان مثال اگر در کشویی یا معمولی برای داروخانه در نظر گرفته‌اید، باید با یک تابلو شیوه باز کردن و بستن را به مراجعه‌کنندگان نشان دهید. به عنوان مثال اگر در داروخانه معمولی است، در کنار آن با تابلویی بنویسید که «در را فشار دهید». بسیاری از متخصصان دکوراسیون داخلی ترجیح می‌دهند که در داروخانه به صورت الکترونیکی باشد تا به صورت خودکار باز و بسته شود.

یک دسته از کسانی که به داروخانه مراجعه می‌کنند، افراد کهن‌سال، جانباز و معلول هستند. این افراد گاه با ویلچر به داروخانه مراجعه می‌کنند و به همین سبب، بهتر است یک رمپ در ورودی داروخانه طراحی کنید تا این دسته از مراجعه‌کنندگان بتوانند بدون مشکل وارد داروخانه شوند و خدمات دریافت کنند.

استند داروخانه

3. طراحی درست و حرفه‌ای بخش توزیع دارو؛ حیاتی‌ترین بخش داروخانه

بخش توزیع دارو، به نوعی مهم‌ترین بخش داروخانه محسوب می‌شود و لازم است چند نکته، به صورت جدی در آن رعایت شود. در ادامه به نکات طراحی بخش توزیع دارو اشاره خواهیم کرد:

 • حتماً برای بخش‌های تحویل و توزیع دارو و صندوق، پیشخوان یا کانتر در نظر بگیرید. این کار، از ورود مراجعه‌کنندگان به بخش داروهای مستلزم نسخه، جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود که حریم خصوصی مراجعه‌کنندگان و نسخه‌های آن‌ها رعایت شود.
 • برای بخش توزیع، نور کافی در نظر بگیرید تا پرسنل داروخانه بتوانند نسخه‌ها را به‌راحتی بخوانند و داروها را به‌درستی به افراد تحویل دهند.
 • بخش توزیع باید فضای کافی برای قرار دادن کامپیوتر، چاپگر، اسکن و سایر تجهیزات را داشته باشد تا پرسنل بتوانند بدون مسئله و مشکل، کار کنند و خدمات لازم را به مشتریان ارائه دهند.

4. طراحی بخشی برای محصولات بدون نسخه؛ بخشی برای افزایش فروش داروخانه

یکی از راه‌های مهم برای افزایش مشتریان و میزان فروش داروخانه، محصولات و داروهای بدون نسخه است و به همین دلیل باید بخشی جداگانه و زیبا برای این دسته از محصولات، طراحی شود. دو روش برای طراحی این بخش وجود دارد که به فراخور فضای داروخانه، می‌توانید یکی از این روش‌ها یا هر دو روش را به کار بگیرید:

 • یکی از روش‌های طراحی بخش محصولات بدون نسخه این است که آن‌ها را در بخش انتظار قرار دهید. این کار باعث می‌شود که مشتریان بتوانند محصولات را به‌راحتی بررسی و انتخاب کنند. قاعدتاً همه محصولات مثل مکمل‌های ورزشی را نمی‌شود در بخش انتظار داد؛ ولی محصولات کوچک و ارزان‌قیمت را می‌توانید در این بخش قرار دهید.
 • روش دیگر برای نمایش محصولات بدون نسخه به مشتریان این است که ویترین و قفسه‌ای مجزا در پشت پیشخوان برای این محصولات در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که این ویترین یا قفسه باید به‌راحتی دیده شود تا فروش آن‌ها افزایش یابد.مقاله پیشنهادی : طراحی حرفه‌ای دکوراسیون داخلی فروشگاه و مغازه با رعایت 9 اصل ساده

 

دکور داروخانه

5. طراحی هوشمندانه بخش انتظار؛ شاهراه انتقال حس خوب به مراجعه‌کنندگان

بخش انتظار، بخشی است که مراجعه‌کنندگان پس از تحویل نسخه به کارمندان داروخانه، در آن منتظر می‌مانند تا داروهایشان آماده شود. این بخش باید به گونه‌ای طراحی شود که مراجعه‌کنندگان در آن راحت باشند. از طرفی پرسنل داروخانه باید به این بخش دید کافی داشته باشند.

در صورتی که فضای کافی برای قرار دادن صندلی وجود دارد، می‌توانید چند ردیف صندلی در این بخش قرار دهید. اگر فضای کافی برای این کار وجود ندارد، چند صندلی دور تا دور بخش انتظار قرار دهید تا برخی از مراجعه‌کنندگان بتوانند بنشینند.

در صورت امکان در این بخش استند کتاب و چند گل و گیاه قرار دهید تا افراد، احساس راحتی و آرامش کنند و بتوانند از زمان‌شان، استفاده بهینه ببرند. البته قرار دادن تلویزیون در این بخش نیز، گزینه‌ای مناسب و هوشمندانه تلقی می‌شود.

یکی از مهم‌ترین نکات برای بخش انتظار این است که فضای کافی را برای رفت و آمد افراد داشته باشد تا در مواقع شلوغی داروخانه، افراد بتوانند به راحتی داروهای خود را تحویل بگیرند و از داروخانه خارج شوند.

6. تعبیه یک سیستم تهویه، گرمایش و سرمایش برای افزایش رضایت مشتریان

سعی کنید سیستم سرمایش و گرمایش مناسبی و کارآمدی برای داروخانه در نظر بگیرید. این سیستم باید هوا را به خوبی در سراسر بخش‌های داروخانه خصوصاً بخش انتظار به گردش درآورد تا پرسنل و مراجعه‌کنندگان از حضور در داروخانه لذت ببرند و به مشکل برنخورند. برای انتخاب یک سیستم سرمایش و گرمایش مناسب، بهتر است از متخصصان این حوزه مشورت بگیرید. کارشناسان شرکت دکوراسیون داخلی تهران ایده می‌توانند در انتخاب این سیستم به شما کمک کنند.

7. طراحی بخش‌هایی برای مشاوره به مراجعه‌کنندگان و داروسازی

یکی از بخش‌هایی که داروخانه‌های تخصصی و مدرن در خود دارند، بخش مشاوره به مراجعه‌کنندگان برای داروهای بدون نسخه است. گاهی مواقع بیماری به داروخانه مراجعه می‌کند و دنبال دارویی برای رفع یک مشکل خاص است. در چنین مواقعی وجود یک مشاور در داروخانه ضروری است تا بتواند بیماران را راهنمایی کند و بهترین راهکارها را به آن‌ها پیشنهاد دهد.

 

بهتر است بخش مشاوره را در کنار بخش توزیع دارو در نظر بگیرید تا امکان ارتباط بین مشاور و سایر پرسنل داروخانه وجود داشته باشد. بهتر است بخش مشاوره، محصور باشد تا مراجعه‌کنندگان بتوانند با حفظ حریم خصوصی، مشکلشان را بیان کنند. همچنین پیشنهاد می‌شود یک صندلی برای مراجعه‌کنندگان به مشاور در نظر بگیرید تا احساس راحتی و آرامش داشته باشند.

بهتر است بخش داروسازی در فضایی کاملاً محصور در پشت پیشخوان داروخانه باشد. همچنین پیشنهاد می‌شود طراحی بخش داروسازی را به گونه‌ای انجام دهید که امکان ورود سایر پرسنل غیر از داروساز، فراهم نباشد.

دیزاین سالن زیبایی و آرایشگاه زنانه

 

قفسه داروخانه

7. انتخاب درست جنس قفسه‌ها و پیش‌خوان

نکته مهم در مورد محل قرارگیری داروها این است که بهتر است داروها را پشت پیشخوان و در قفسه‌هایی از جنس MDF قرار دهید. همچنین می‌توانید پیشخوان داروخانه را از جنس MDF بسازید؛ چون مقاومت مناسبی برای تحمل وزن تجهیزات را دارد و به‌علاوه؛ زیبایی چشم‌نواز و قابل قبولی به داروخانه می‌بخشد.

8. انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی داروخانه؛ راز تأثیرگذاری بر مشتریان

در دانش و هنر دکوراسیون داخلی، رنگ، نقشی مهم و اساسی ایفا می‌کند و بی‌توجهی به آن، کلیه زیبایی‌های فضا را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، به همین سبب در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه، باید توجهی درخور و شایسته به موضوع انتخاب رنگ داشته باشیم. در ادامه به چند مورد از نکات انتخاب رنگ برای فضای داروخانه اشاره خواهیم کرد:

 • سعی کنید در داروخانه از رنگ‌های گرم، کمتر استفاده کنید؛ چون استفاده بیش از حد از این رنگ‌ها، آرامش فضا را کم می‌کند و محیط را استرس‌زا جلوه می‌دهد. از رنگ‌های گرم برای تابلوها، علائم و هشدارها در داروخانه کمک بگیرید تا شاخص‌تر جلوه کنند.
 • رنگ‌های سرد مثل سبز و آبی، آرام‌بخش هستند و حس خوبی به مشتریان، مراجعه‌کنندگان و پرسنل داروخانه منتقل می‌کنند؛ از این رو پیشنهاد می‌شود برای دیوارها، پیشخوان و قفسه‌ها از ترکیب رنگ‌های خنثی (مثل سفید و طوسی) و رنگ‌های سرد (سبز یا آبی) استفاده کنید.
 • رنگ‌ها خنثا، انتخاب‌های مناسبی برای صندلی‌ها و مبلمان داروخانه هستند و فضا را در چشمان مشتری، مدرن‌تر می‌کند.

9. نورپردازی درست و هوشمندانه برای راحتی مشتریان و پرسنل داروخانه

نمی‌توان از دکوراسیون داخلی داروخانه سخن گفت و صحبتی از نورپردازی به میان نیاورد؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این بخش از مقاله در مورد نکات نورپردازی در داروخانه صحبت کنیم:

 • سعی کنید در داروخانه را به گونه‌ای طراحی کنید در طول روز، نور مناسبی وارد فضای داروخانه شود تا نیاز به نور مصنوعی در طول روز، کاهش یابد.
 • برای بخش‌های مشاوره و پیشخوان، نورپردازی اختصاصی انجام دهید تا پرسنل بتوانند کارهای خودشان را به بهترین شکل انجام دهند. برای این کار می‌توانید از چراغ‌های آویز کمک بگیرید.
 • برای قفسه و ویترین‌ها، نورپردازی اختصاصی و تأکیدی انجام دهید تا مشتریان بتوانند به خوبی محصولات محصولات (خصوصاً محصولات بدون نسخه) را مشاهده کنند.
 • برای فضای کلی داروخانه، نورپردازی را بر اساس استانداردهای نورپردازی انجام دهید. اگر نورپردازی بیشتر از سطح لازم باشد، چشم مشتریان و پرسنل را اذیت و خسته می‌کند.
 • بهترین رنگ برای داروخانه، رنگ سفید است؛ چون باعث آزار چشم نمی‌شود و تمیزی را بهتر نشان می‌دهد. از طرفی با استفاده از آن می‌توان نقاط آلوده داروخانه را راحت‌تر تشخیص داد.

شرکت تهران ایده؛ همراه شما برای طراحی حرفه‌ای دکوراسیون داخلی داروخانه

در این مقاله تلاش کردیم 9 نکته از مهم‌ترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه را بیان کنیم. امیدواریم نکات و آموزه‌های این مقاله در هنگام طراحی دکوراسیون و چیدمان تجهیزات و وسایل داروخانه به شما کمک کند و باعث شود که داروخانه‌ای اصولی، حرفه‌ای و کارآمد طراحی کنید.

در صورتی که قصد دارید طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه مورد نظر خود را به شکلی درست و اصولی انجام دهید، پیشنهاد می‌دهد که از یک متخصص یا شرکت دکوراسیون داخلی کمک بگیرید. این افراد یا شرکت‌ها، به پشتوانه تخصص و تجربه‌ای که در این زمینه دارند، به شما کمک می‌کنند که خلاقیت و نوآوری را چاشنی کار خود کنید و چیدمان داروخانه را به شکلی منحصر به فرد و شایسته انجام دهید.

شرکت بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی تهران ایده، یکی از شرکت‌های تخصصی در زمینه چیدمان و دکوراسیون داروخانه است و تجربه قابل قبولی در این زمینه دارد. در صورتی که تمایل دارید داروخانه‌ای خاص، کارآمد و خلاقانه داشته باشید، پیشنهاد می‌شود که با شماره 88707414-021 تماس بگیرید و برای طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه موردنظرتان از مشاوران و متخصصان شرکت تهران ایده کمک بگیرید.

در صورتی که این مقاله برای شما مفید و آموزنده بود، پیشنهاد می‌شود مقاله 7 اصل طلایی برای دکوراسیون داخلی دفتر کار را مطالعه کنید. در این مقاله تلاش کرده‌ایم اصولی را بیان کنیم که برای طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه باید مد نظر قرار دهید.

از نظر شما مهم‌ترین نکته برای طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه چیست؟ شما چه ایده‌های دیگری برای چیدمان وسایل داروخانه سراغ دارید؟ طراحی حرفه‌ای دکوراسیون داروخانه، چقدر بر میزان فروش و جذب مشتری تأثیر دارد؟ لطفاً نظرها، پیشنهادها و ایده‌های خود را با ما و سایر همراهان مجموعه تهران ایده در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) بیان کنید.

طراحی حرفه‌ای دکوراسیون داخلی فروشگاه و مغازه با رعایت 9 اصل ساده

 

سوالات پرتکرار:
 1. طراحی درست دکوراسیون داخلی داروخانه چه فوایدی به همراه دارد؟

طراحی درست و هوشمندانه دکوراسیون داخلی داروخانه مزایای مختلفی به همراه دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره شده است:

 • بهبود خدمت‌رسانی به مراجعه‌کنندگان
 • کاهش میزان هدررفتن زمان افراد برای انتظار
 • لذت بردن از زمان حضور در داروخانه و رقم خوردن تجربه‌ای دل‌پذیر
 • افزایش فروش داروخانه و بالا بردن تعداد مشتریان
 • افزایش محبوبیت برند داروخانه نزد مراجعه‌کنندگان و مخاطبان هدف
 1. طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه را خودمان انجام دهیم یا از متخصصان کمک بگیریم؟

اگر تجربه و دانش کافی در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه را دارید، می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید؛ ولی اگر دنبال خلاقیت و آفرینندگی هستید و می‌خواهید طراحی دکوراسیون داخلی را به شکلی هوشمندانه و کارآمد انجام دهید، پیشنهاد می‌شود از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

 1. هزینه طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه چقدر است؟

هزینه طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه به میزان خدمات و وسایلی بستگی دارد که از سوی متخصص یا شرکت دکوراسیون داخلی به کار می‌رود؛ از این رو نمی‌توان هزینه‌ای قطعی برای این کار بیان کرد. در صورت تمایل به اطلاع دقیق از هزینه‌های دکوراسیون داخلی داروخانه، می‌توانید با شماره 88707414-021 تماس بگیرید تا مشاوران تهران ایده، کلیه اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

فهرست مطالب

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.