آیا جابجایی سرویس ها و آشپزخانه امکان پذیر است؟

احتمالا این اصطلاح را زیاد شنیده اید که ازدواج مثل یک هندوانه ی در بسته است تا هندوانه رو نبری نمیتوانی صد درصد بگویید شیرین و رسیده است یا کال و بی مزه؟!!!!!
ولی خب راه هایی هم هست که برای تشخیص یک هندوانه ی خوب می تواند کمک کند مثل توجه به شیار های روی هندوانه، رنگ پوست هندوانه و……
برای جابجایی سرویس، حمام و آشپزخانه اگر از ما بپرسید ما هم به همین ضرب المثل اشاره می کنیم. مخصوصا اگر تلفنی این سوال از ما شود!!

سیستم تاسیسات یک ساختمان چند سال ساخت که سالها پیش، با لوله های قدیمی و معمولا بدون نقشه اجرایی ساخته شده، قطعا برای تغییرات، حساسیت بسیار بالایی دارد چون هر اشتباهی در تشخیص محل قرار گیری و جنس این لوله های مدفون می تواند باعث تحمیل هزینه های سنگین و جبران ناپذیر به ساختمان ها شود، پس شاید مهمترین کار قبل از هرچیزی پیدا کردن محل عبور لوله های تاسیساتی اصلی یا اصطلاحا رایزرهاست. برای جابجایی سرویس و حمام باید به چند نکته مهم توجه داشت:

جنس لوله های فاضلاب و لوله کشی سرد وگرم ساختمان در حال حاضر

محل عبور رایزر و لوله های اصلی ساختمان

عبور لوله ها از کف واحد یا از زیر سقف
موقعیت ستون گذاری ساختمان (آیا این ستون ها در داخل حمام و سرویس قرار گرفتند)
امکان اتصال و دسترسی به لوله های خروجی اصلی ساختمان

بعد از بررسی این موارد توسط متخصصین تاسیسات و معماری، در مرحله ی بعدی جانمایی آشپزخانه، حمام و سرویس جدید از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اینکه آیا آشپزخانه در جانمایی جدید نور کافی دارد؟ دسترسی به فضای باز جهت خروج لوله های هود و هواکش وجود دارد؟ و یا اینکه سرویس و حمام دسترسی مناسب به اتاق خواب ها خواهند داشت ؟
البته این جابجایی چالش هایی هم دارد که حتما باید به آن توجه داشته باشید. جابجایی سرویس، حمام و آشپزخانه نیاز به مجوز از شهرداری و ارگان های مربوط از جمله اداره ی گاز دارد .اگر برای دریافت این مجوز ها اقدامی نکنیم قطعا موقع فروش خانه باید متحمل هزینه وجریمه های سنگین شویم.پس بهتراست بعد از تکمیل نقشه های اجرایی و تاسیسات حتما جهت دریافت مجوز به شهرداری مراجعه کنیم.

لوله کشی جدید و اتصال به لوله های قدیمی ساختمان با توجه به فناوری های جدید در تاسیسات کاری بسیار حساس و دشوارمی تواند باشد پس لازم است که حتما از یک متخصص تاسیسات قبل از شروع هرکاری کمک بگیرید.

اگر دنبال یک بازسازی اقتصادی و با بودجه ی کم هستید سعی کنید دست به این تغییرات نزنید چون جابجایی سرویس و حمام جز آیتم های پر هزینه در بازسازی هستند و برای این جابجایی باید هزینه زیادی را متحمل شوید چون تقریبا همه چیز دستخوش تغییرات خواهد شد .

اگر زمان کافی را هم برای بازسازی ندارید این تغییرات را فراموش کنید چون این جابجایی بدلیل تغییرات در سیستم لوله کشی و تاسیساتی ساختمان نیاز به زمان بیشتری دارند. اجرای نقشه های جدید ،کسب مجوز از شهرداری و عملیات اجرایی سنگین، از جمله مواردی هستند که باعث بالا رفتن زمان می شوند.
بطور کلی جابجایی سرویس، حمام و اینکه آیا امکان این تغییرات وجود دارد، کاملا باید مهندسی و با بررسی کامل جزییات انجام شوند به همین دلیل هیچوقت با قاطعیت نمیتوان گفت که این کار صد در صد امکان پذیر و اجرایی است. حتما سعی کنید از متخصصین بازسازی و مهندسین تاسیسات برای اینکار کمک بگیرید. تیم مهندسین معمار و تاسیسات تهران ایده آماده هستند تا در کوتاهترین زمان برای مشاوره و بازدید از ساختمان شما در کنار شما باشند. ضمنا میتوانید با بررسی پروژه رازان شمالی و جابجایی آشپزخانه در این پروژه با این روند جابجایی در بازسازی بیشتر آشنا شوید.

میرداماد رازان شمالی