دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل

فهرست مطالب

دکوراسیون داخلی خانه

اگر در حال تحقیق در مورد طراحی دکوراسیون داخلی منزل زیبایتان بوده‌اید، احتمالاً با سبک‌های مختلف طراحی داخلی یا ایده‌ها و مدل‌های خاص برخورد کرده‌اید. این ایده‌ها و اصطلاحات به سبک‌های مختلف دیزاین داخلی خانه اشاره دارند و بیانگر ویژگی‌های منحصربه‌فرد، شخصیت، تجربه و سبک‌های متناسب با سلیقه‌های مختلف هستند. حرفه طراحی داخلی نزدیک به 100 سال است که به‌وجود آمده است؛ اما قدمت فرآیند طراحی داخلی به زمانی برمی‌گردد که انسان‌ها شروع به ساختن خانه و تزئین داخل آن کردند. شرکت دکوراسیون داخلی تهران ایده با سابقه درخشان در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی منازل یک انتخاب معتبر و قابل اعتماد برای دیزاین خانه شما است.

دکوراسیون داخلی منزل شلوغ

انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی منزل

در این قسمت قصد دارم به مهم‌ترین سبک‌های دکوراسیون منزل که اتفاقاً خیلی هم متنوع هستند، اشاره کنم.

 • سبک مدرن: این سبک با طرح‌های رنگی ساده، عناصر بی‌تکلف و همچنین استفاده زیاد از شیشه و استیل تعریف می‌شود. سیاه و سفید در پالت رنگ غالب است؛ اما از رنگ‌های آبی، قرمز و زرد هم استفاده می‌شود.

 

دکوراسیون داخلی مدرن

 

 • سبک معاصر: خانه‌های معاصر معمولاً دارای پلان‌های باز هستند و از نور طبیعی زیادی استفاده می‌کنند. صرفه‌جویی در مصرف انرژی، استفاده از رنگ‌های خنثی و مبلمانی با رنگ‌های روشن از دیگر خصوصیات این سبک است.

 

 

دکوراسیون داخلی سبک سفید

 

 • سبک مینیمالیستی: این سبک دکوراسیون داخلی منزل از استرالیا سرچشمه گرفته و هنوز هم در آنجا بسیار محبوب است و بر مینیمالیسم در تمام جنبه‌های طراحی داخلی، از مبلمان ساده گرفته تا پالت‌های رنگی خنثی و لوازم جانبی کاربردی؛ اما نه پُرزرق‌وبرق، تاکید دارد.

دکوراسیون داخلی سبک مینیمال

 

 

 • سبک اسکاندیناوی: سبک اسکاندیناوی شبیه سبک مینیمال، کاربردی و ساده است، با این تفاوت که این سبک بر مقرون‌به‌صرفه‌بودن و نه فقط ضرورت، تاکید دارد. پالت‌های رنگی معمولاً سیاه و سفید هستند.

 

دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناویی

 • سبک آنتیک: حال‌و‌هوای آرام، روشنایی مطبوع، مبلمان عتیقه و جذابیت الهام‌گرفته از سبک کلاسیک از ویژگی‌های این سبک است.

سبک آنتیک در دکوراسیون داخلی

 

 • سبک التقاطی: اتاق‌هایی که با سبک التقاطی طراحی شده‌اند، سرشار از رنگ‌های جسورانه و متضاد و دارای چندین نقطه کانونی هستند و روی متعادل‌کردن رنگ‌ها و بافت‌ها کار می‌کنند تا چشم را تحت تأثیر قرار ندهند. خانه های التقاطی با پالت رنگی ساده مزین می‌شوند.

 

سبک التقاطی در دکوراسیون پذیرایی

 

 • سبک صنعتی: طراحی صنعتی ترکیبی از سبک و کاربرد است و مصالح ساختمانی را در معرض دید قرار می‌دهد. دیوارهای آجری، لوله‌ها و مواد بازیافتی از عناصر این سبک هستند و فضایی شیک با تمرکز واضح بر عملکرد و کاربرد را ایجاد می‌کنند. این خانه‌ها معمولاً دارای پلان‌های باز و پالت رنگی خنثی هستند و مبلمان به‌گونه‌ای چیده می‌شود که فضا را بشکند.

 

دکوراسیون داخلی سبک صنعتی

 

 • سبک روستایی: این سبک به شما امکان می‌دهد با طبیعت متحد شوید چون از مواد ارگانیک و طبیعی زیادی استفاده می‌کند و مبلمان متناسب با خودش را دارد. ایده اصلی استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب، عناصر صنعتی مدرن، آثار باستانی و عناصر هنری برای خلق یک خانه منحصربه‌فرد، مجلل و آرامش‌بخش است. نور طبیعی به میزان زیادی باید وارد منزل شود.

 

سبک روستایی دکوراسیون داخلی

 

 • سبک آرت دکو: این سبک نمادین دکوراسیون داخلی منزل از فرانسه سرچشمه می‌گیرد. عناصر دارای لبه‌های متمرکز و گوشه‌های منحنی هستند و ترکیبی مرموز و جذاب ارائه می‌دهند. پالت رنگی معمولاً تیره است.

 

سبک آرت دکو در دکوراسیون داخلی

 

 • سبک بوهمی: سبک طراحی داخلی بوهمی نشانه زیبایی‌شناسی آزادانه است که با نمادهای جسورانه و رنگ‌های روشن و مبتنی بر طبیعت مشخص می‌شود. این سبک چندان پایبند به نظم نیست و ترکیبی از الگوها و رنگ‌ها، پوست جانوران، فلزات، چوب، پارچه‌های شاداب مانند مدل‌های موی دست‌بافت مراکشی با طرح‌های بلوک ژاپنی را استفاده می‌کند.

 

دکوراسیون داخلی سبک بوهو

 

 • سبک ساحلی: طراحی داخلی ساحلی، با مجموعه‌ای از پوسته‌های اقیانوسی در فضایی مطبوع، آرام و پرنور تداعی می‌شود. تعجب‌آور نیست که شاهد جزئیات شفاف و سفید متمرکز بر آسمان و اقیانوس باشید. به نظر من، این سبک به‌معنای تداعی نمادهای دریایی و گنجاندن آن‌ها در فضای خانه است. استفاده از مرجان‌ها، صدف‌ها و گوش‌ماهی‌ها به‌عنوان عناصر مرکزی و وسایلی از جنس چوب، کتان و شیشه در این سبک غالب است.

 

دکوراسیون داخلی سبک ساحلی

 

 • سبک فرانسوی: این سبک ترکیبی از ویژگی‌های پیچیده و سنتی است که با کابینت‌های آنتیک و طرح‌های خنثی زنانه مشخص می‌شود. سبک فرانسوی، راحتی و ظرافت را تداعی می‌کند و از ویژگی‌های متمایز آن می‌توان به پارچه‌های طرح‌دار، اثاثیه و اکسسوری‌های رنگ‌شده و جالب اشاره کرد. همچنین، استفاده از مقدار زیادی چوب و سایر وسایل طبیعی در این سبک، متداول است. نقش‌های برجسته طلایی با آبی‌ها و قرمزهای عمیق از عناصر ویژه این سبک محسوب می‌شوند.

 

دکوراسیون داخلی سبک فرانسویی

 

 • سبک هالیوودی: این سبک ترکیبی از دکوراسیون هنری و فوق مدرن اواسط قرن بیستم است و با ترکیب رنگی تند و گاهی سیاه و سفید مشخص می‌شود. الگوهای هالیوودی جسورانه و بدون جنسیت از نمادهای این سبک هستند. استفاده از نقوش یونانی و رومی، طرح‌های هندسی و لوسترهای مدرن نیز معمول است. کفپوش شطرنجی سیاه و سفید یک مکمل عالی برای این تم به شمار می‌رود.

 

دکوراسیون داخلی سبک هالیودی

 

 • سبک ژاپنی: طراحی دکوراسیون داخلی ژاپنی ترکیبی از طرح‌های اسکاندیناوی و ژاپنی است و با پالت‌های رنگی ملایم مشخص می‌شود. این طرح، اشکال ارگانیک را با ظرافت تمام برجسته می‌کند. حس آرامش‌بخش و ذن‌مانند در سبک ژاپنی جاری است. گیاهان همیشه سبز، الگوها و رنگ‌های گلدار یا ملایم و ظروف زینتی از جمله عناصر این سبک هستند.

 

دکوراسیون داخلی سبک ژاپنی

 

 • سبک مدیترانه‌ای: در این سبک، سادگی حرف اول را می‌زند. پرده‌ها عمدتاً با رنگ‌های خنثی از جنس حصیر، نی و کتان مزین می‌شوند. پالت‌های رنگی بازتابی از آسمان و آب هستند؛ اما رنگ‌های پاستیلی و گرم هم کاربرد زیادی در این سبک دارد.

 

دکوراسیون داخلی سبک مدیترانه ای

 

 • طراحی آسیایی (شرقی): لوازم جانبی این سبک دراماتیک با نمایش نقوش جانوران اساطیری مثل میمون و اژدها مشخص می‌شوند. کوزه‌های کلاسیک، گلدان‌های بزرگ و ظروف پهن گرد در رنگ‌های آبی یا سفید جزو عناصر دکوری هستند. فضا به‌طور کلی، آرامش‌بخش و دارای رنگ‌های گرم قرمز و نارنجی است و حال‌وهوای سرزمین‌های شرق دور را دارد.

 

دکوراسیون داخلی کلاسیک

 

 • سبک کلاسیک: یک خانه کلاسیک معمولاً دارای عناصری مرتبط با هنر دنیای قدیم است که داستان جالبی در پشت آن‌ها وجود دارد و می‌تواند باعث گفتگوهای جالبی باشد. با وجود شادابی و تقارن که موضوع اصلی سبک کلاسیک است، منسوجات و رنگ‌های غنی به‌طور گسترده در دکوراسیون داخلی منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون داخلی هال و پذیرایی

به عقیده من، میز پذیرایی به‌عنوان نقطه کانونی فضای هال و پذیرایی شما باید بزرگ، جسورانه و چشم‌نواز باشد. میزهای پذیرایی دارای طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و طرح‌ها هستند تا با سلیقه‌های مختلف مطابقت داشته باشند. داشتن مبلمانی با صندلی‌های راحت و دلنشین برای مهمانان هم بسیار مهم است؛ اما هیچ فضای پذیرایی باکیفیتی بدون وسایل دکوری کامل نمی‌شود. گل‌های رنگارنگ، گیاهان، مجسمه‌ها یا هرچیزی که توجه بازدیدکنندگان را جلب کند، می‌تواند بر جذابیت فضا بیفزاید. شما می‌توانید طراحی دکوراسیون پذیرایی منزل خود را به شرکت دکوراسیون داخلی تهران ایده بسپارید و مطمئن باشید که یک تجربه رضایت‌بخش از طراحی منزلتان را خواهید داشت.

 

دکوراسیون داخلی هال و پذیرایی

دکوراسیون داخلی اتاق خواب

سبک یک زبان بصری است؛ بنابراین قبل‌از شروع به دیزاین منزل یا خرید لوازم جانبی جدید، وقت بگذارید و ببینید چه سبکی را می‌پسندید. پینترست، اینستاگرام یا تیک تاک همیشه ایده‌های جذابی برای دکوراسیون داخلی منزل دارند؛ اما باید بودجه خود و هزینه لوازم را هم مد نظر داشته باشید. علاوه‌براین، باید نقاط قوت و محدودیت‌های چیدمان خود را درک کنید تا بهترین دیزاین را داشته باشید. در اتاق خواب، تخت مهم‌ترین موضوع است؛ اما داشتن یک میز آرایش شیک هم ممکن است جزو برنامه‌های شما باشد، پس نباید آن را نادیده بگیرید. حتی ممکن است بخواهید چند میز را به‌طور منظم یا نامتقارن کنار تخت‌خواب خود بچینید.

بهترین کار این است که از قانون 60-30-10 به‌عنوان راهنما استفاده کنید. این قانون براساس یک اصل طراحی کلاسیک بنا نهاده شده است. به این معنا که 60٪ اتاق شما باید رنگ غالب، 30٪ رنگ ثانویه و 10٪ هم رنگ متمم داشته باشد تا واقعاً طراحی شما را جذاب کند. در کنار بافت و رنگ می‌توانید نورپردازی را هم با کمک لامپ‌های ال‌ای‌دی، لوستر یا لامپ‌های مخفی تنظیم کنید.

راستی، چه کسی گفته که سقف باید فقط سفید یا کرم باشد؟ اتفاقا رنگ‌آمیزی یا کاغذ دیواری سقف می‌تواند جلوه بصری چشمگیری ایجاد کند، به‌خصوص اگر بقیه اتاق شما ترکیبی از رنگ‌های خنثی داشته باشد؛ اما تزیینات بیش‌از حد می‌تواند استرس‌زا باشد و مانع از خواب راحت شود. یک قانون سرانگشتی درباره آینه‌ها این است که بزرگ‌ترین آینه را برای اتاق خواب انتخاب کنید؛ اما اگر آینه دیواری کوچکی انتخاب کردید، آن را با لامپ‌های ال‌ای‌دی روشن کنید.

دکوراسیون داخلی اتاقخواب

دکوراسیون آشپزخانه

6 نوع اصلی چیدمان آشپزخانه وجود دارد: جزیره‌ای، موازی، مستقیم، L-شکل، U-شکل، اپن و گالی. شما می‌توانید هرکدام از این طراحی‌ها را به دکوراسیون آشپزخانه خودتان تبدیل کنید.

 • آشپزخانه مدولار جزیره: این مدل تمام ویژگی‌های کاربردی یک آشپزخانه را به شیوه‌ای پیچیده در خود جای می‌دهد تا راحتی را برای میزبان و مهمانان به‌طور یکسان فراهم کند. چیدمان آشپزخانه جزیره، فضای آشپزخانه را به یک منطقه چندمنظوره تبدیل می‌کند و نور بیشتری دارد.

آشپزخانه مدولار جزیره

 • آشپزخانه مدولار موازی: ظهور طرح‌های موازی برای جبران فضای کوچک آشپزخانه بود تا به یک مکان راحت برای رفت و آمد تبدیل شود. نور به‌طور پیوسته از در یا پنجره در آشپزخانه وارد می‌شود و قفسه‌های و کابینت‌های کافی برای استفاده وجود دارد.

آشپزخانه مدولار موازی

 • آشپزخانه مدولار مستقیم: باکلاس و قدیمی! این شکل آشپزخانه فضای کافی را برای تمام لوازم جانبی و عناصر کاربردی شما فراهم می‌کند. این چیدمان به اصول اولیه پایبند است و برای کسانی که دکور مینیمال را دوست دارند، جذاب خواهد بود.

آشپزخانه مدولار مستقیم

 • آشپزخانه مدولار L شکل: این شکل برای فضاهای کوچک تا متوسط بهترین کار را دارد؛ اما برای طراحی آن نیاز به یک برنامه‌ریزی مدبرانه است تا مظم و مرتب بماند. آشپزخانه L شکل از نظر ارگونومی متعادل است و یک مثلث کاری معقول را برای آماده‌سازی، پخت‌وپز و تمیز‌کردن ایجاد می‌کند. این نوع طراحی آشپزخانه را می‌توان با هر دکوراسیونی مطابقت داد چون یک پلان عالی دارد.

آشپزخانه مدولار L شکل

 • آشپزخانه مدولار U شکل: طراحی مدولار U-Shaped دارای سه دیوار است و کابینت‌های زیادی دارد. این نوع آشپزخانه یک طراحی کارآمد و کاربردی‌ برای چیدمان آشپزخانه است که در مقایسه با آشپزخانه مدولار L شکل، فضای بیشتری را برای ذخیره‌سازی فراهم می‌کند. مفهوم «مثلث طلایی» یک تناسب طبیعی در آشپزخانه مدولار U شکل ایجاد می‌کند، چون یخچال، سینک و اجاق گاز شما را در دسترستان قرار می‌دهد. بزرگ‌ترین مزیت آشپزخانه مدولار U شکل، ضریب ایمنی آن است که تردد را آسان می‌کند.

آشپزخانه مدولار U شکل

 • آشپزخانه مدولار اپن: این آشپزخانه در خانه‌های متوسط باعث راحتی می‌شود و به شما امکان می‌دهد در حین آشپزی با مهمانان صحبت و در فعالیت‌های خانوادگی مانند تماشای تلویزیون شرکت کنید.

آشپزخانه مدولار اپن

 • آشپزخانه مدولار گالی: یک آشپزخانه مدولار گالی را می‌توان با 2 ردیف باریک کابینت روبه‌روی یکدیگر و یک راهرو باریک در بین آن‌ها تعریف کرد. چیدمان این آشپزخانه باعث ایمنی و کارایی در حین پخت‌وپز می‌شود. به نظر من بهتر است در این آشپزخانه سعی کنید یخچال و ماشین ظرفشویی را پشت پانل‌های کابینت پنهان کنید تا ظاهری مرتب به فضا ببخشید.

آشپزخانه مدولار گالی

دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام

دکوراسیون  سرویس بهداشتی و حمام لزوماً نیازی به صرف هزینه زیاد ندارد. مثلا استفاده از یک کمد وسایل دارویی یا لوازم حمام می‌تواند به منظم‌شدن و زیبایی فضا کمک کند. بهتر است نگاهی به سقف بالای سر خودتان هم بیندازید و اگر سقفتان کپک زده، به فکر رنگ‌کردن آن باشید. دستگیره درها، میله حوله، شیرهای سینک و شیر سیفون توالت هم بخشی از بودجه شما را درگیر خواهند کرد.

برای کاهش هزینه‌ها در بازسازی حمام، وسایل معمولی را انتخاب کنید. می‌توانید با انتخاب کاشی سفید برای کف و کاشی‌های آبی یا صورتی ملایم، رنگ سرویس حمام و دستشویی را تغییر دهید. بااین‌حال، یک ایده تزئین حمام که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و ظاهری لوکس به آن می‌بخشد، تغییر نورپردازی است. یک لوستر کوچک با اشک‌های کریستالی را روی روشویی آویزان کنید تا نقطه کانونی پیچیده‌ای داشته باشید.

می‌توانید نوارهای لامپ‌های ال‌ای‌دی را در اطراف آینه نصب کنید. برای حفظ حریم خصوصی، پنجره‌ای را انتخاب کنید که مشجر و در برابر رطوبت مقاوم باشد. گاهی تمام نیاز سرویس حمام و دستشویی شما یک به‌روزرسانی جزئی است. افزودن گیاهان طبیعی یا مصنوعی یک ایده ساده و ارزان برای شاداب‌کردن فضا خواهد بود.

دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام

دکوراسیون تراس و بالکن

شاید دکوراسیون تراس و بالکن پیچیده به نظر برسد؛ اما در واقع فقط کافی است برای استفاده حداکثری از این فضا، نکاتی را رعایت کنید. است تمام فضای موجود را اشغال نکنید تا فضا برای رفت و آمد، باز باشد.  فراموش نکنید که تراس امتداد خانه است، بنابراین بهتر است همان سبک طراحی دکوراسیون داخلی منزل را در تراس هم دنبال کنید. استفاده از گیاهان نورپسند یا حصارهای آکاردئونی برای تراس یک گزینه عالی است.

منابع نور باید براساس نیازهای مختلف طراحی و سازماندهی شوند؛ اما هرگز نباید خیلی تهاجمی و قوی باشند. به نظر من، بهتر است نور معمولی را با روشنایی‌های هدفمندتر ترکیب کنید. استفاده از چند صندلی تاشو یا یک میز گرد و چند مبل در اطراف آن، درصورتی‌که فضای لازم را دارید، جذاب خواهد بود. هنگام انتخاب رنگ‌ها، از رنگ‌های روشن و آفتابی مانند زرد، آبی یا فیروزه‌ای و سفید استفاده کنید.

دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام

ویژگی‌ها و نکات مهم در دکوراسیون منزل

در زمان تزئین خانه معمولاً تمرکز و توجه به آنچه روی زمین است، جلب می‌شود؛ اما نباید از دیوارها غافل بمانید. به‌دنبال چیزی باشید که با سبک طراحی داخلی شما مطابقت داشته باشد. همچنین، باید فاکتورهای زیر را هم مد نظر داشته باشید:

 • انتخاب رنگ‌های مناسب و مطابق با سلیقه؛
 • چیدمان صحیح مبلمان؛
 • استفاده از گل و گیاه؛
 • استفاده از آینه در نقاط استراتژیک منزل؛
 • توجه به جزئیات؛
 • تمیزی و سادگی.

نکات ظریف زیر هم برای داشتن یک طراحی دکوراسیون حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند:

 • لامپ‌های رومیزی و آباژورهای پایه بلند با نور ملایم خود سایه‌های خشن را در خانه کاهش می‌دهند و می‌توانند به تنهایی یک عنصر دکوری جذاب باشند!
 • کوسن‌ها یک راه عالی برای معرفی پالت رنگ جدید به اتاق یا اضافه‌کردن بافت بیشتر هستند. برای ایجاد ظاهری لوکس‌تر و راحتی بیشتر، کوسن‌های فوم معمولی بهتر از کوسن‌های پَر هستند.
 • شمع‌ها فضای رمانتیک، آرام و معنوی را تداعی می‌کنند. اگر اهل این فضاها هستید، به نظر من شمع را از قلم نیندازید.
 • فرش‌ها کاربردهای زیادی در خانه دارند؛ اما انتخاب فرش آسان نیست. برای انتخاب فرش باید جنس، ارتفاع پرزها و هارمونی رنگ آن با کل دکوراسیون را در نظر بگیرید.
 • گلدان‌های سفید، رنگی، شیشه‌ای چوبی یا فلزی، همگی می‌توانند نقش موثری در زیباتر‌شدن فضای منزل ایفا کنند.
 • شما می‌توانید علایق شخصی خود را با کتاب نشان دهید. داشتن یک کتابخانه جذاب در بالای شومینه یا کنج اتاق نشیمن از دیگر مواردی است که سطح و سلیقه شما را نشان می‌دهد.

نور هم یکی از مهم‌ترین عناصر در دکوراسیون داخلی منزل است و علاوه‌بر تاثیر زیبایی‌شناختی، می‌تواند تأثیر زیادی بر روحیه، سلامت، سطح تمرکز و رفاه عمومی ساکنان خانه بگذارد. بنابراین، برای طراحی نورپردازی زمان اختصاص دهید. روشنایی محیطی که نور عمومی نیز نامیده می‌شود، سطح یکنواختی از روشنایی را در کل اتاق فراهم می‌کند. معمولاً منبع نور اصلی، اولین کلیدی است که وقتی وارد اتاق می‌شوید، خواهید زد؛ اما مناطق دیگر مانند آشپزخانه یا حتی داخل کابینت‌ها و اتاق‌ها هم به نور مناسب نیاز دارند. نورپردازی تزئینی، رنگ نهایی را به دکوراسیون شما می‌بخشد و معمولاً به شکل دیوارکوب، لوسترها یا چراغ‌های رومیزی استفاده می‌شود.

با همه این‌ها بهتر است تا حد امکان نور طبیعی را به حداکثر برسانید تا هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید و هم از مزایای روشنایی طبیعی بهره ببرید. نور خورشید برای ذهن، بدن و روح مفید است، استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد، خلق‌وخوی شما را بهبود می‌بخشد و باعث خواب راحت می‌شود. اگر نگران حریم خصوصی نیستید، می‌توانید پرده‌های سنگین و تیره را با پارچه‌های سبک یا حریر جایگزین کنید. دیوارها را با رنگ روشن رنگ‌آمیزی کنید و سطوح براق، صاف و منعکس‌کننده زیادی مانند ابریشم، آینه، شیشه، فلزات، رنگ یا کاغذ دیواری‌های روشن را در طراحی بگنجانید تا نور را به اطراف اتاق بتاباند.

برای اینکه اتاق عریض‌تر به‌نظر برسد، لامپ‌ها را در گوشه‌ها قرار دهید یا از نور عمودی و غیرمستقیم استفاده کنید. برای اتاق‌های بزرگ، معمولاً از نورپردازی خوشه‌ای برای ایجاد احساس راحتی در فضا و تقسیم فضا به بخش‌های کاربردی مانند فضای مطالعه و غذاخوردن استفاده می‌شود.

فرق بازسازی ساختمان مسکونی با دکوراسیون داخلی منزل

بازسازی ساختمان مسکونی به معنای انجام تغییرات اساسی در ساختار و طراحی داخلی ساختمان به‌معنای تغییرات در طرح بنا، افزودن اتاق‌ها یا تغییرات در نقشه‌های پایه ساختمان است. طراحان یک شرکت دکوراسیون داخلی بازسازی ممکن است تخریب بخش‌هایی از ساختمان، افزودن سازه‌های جدید یا تعویض سیستم‌های آب و برق را پیشنهاد دهند؛ اما دکوراسیون داخلی به معنای انجام تغییرات تزئینی و زیباسازی در داخل ساختمان از قبیل استفاده از رنگ‌ها، تزئینات دیواری، فرش و مبلمان، نورپردازی و غیره است. این فرآیند تنها به بهبود ظاهر و احساس کلی فضا می‌پردازد.

مراحل دکوراسیون داخلی و بازسازی منزل

مراحل دکوراسیون داخلی و بازسازی منزل به ترتیب زیر هستند:

۱.مرحله اول

 • مراجعه به شرکت مهندسی؛
 • مشاوره و تعیین سبک طراحی با توجه به خواسته‌ها و علایق کارفرما؛
 • بازدید از وضعیت کنونی ملک؛
 • مشاوره توجهی جهت اصلاحات سبک و طراحی؛
 • مشاوره، توجیه اقتصادی قیمت و تعیین بودجه؛
 • عقد قرارداد؛
 • دریافت لیست سازه و برق و مکانیک (در صورت موجودبودن) از کارفرما؛
 • شروع ‌فرایند طراحی؛
 • نقشه‌برداری پروژه؛
 • مدل‌سازی پروژه؛ ‌
 • تاییدیه اولیه طرح از کارفرما؛
 • تکمیل طرح پروژه (درصورت تایید کارفرما)؛
 • تاییدیه نهایی طرح توسط کارفرما؛
 • شروع طراحی و ترسیم نقشه‌های دو بعدی طرح و نقشه‌های اجرایی.

2.آماده‌سازی محل پروژه (تخریب‌های اولیه در صورت لزوم) و شروع‌ عملیات بازسازی خانه:

 • بنایی؛
 • دیوار چینی در‌صورت نیاز؛
 • تکمیل تاسیسات برقی و مکانیکی؛
 • اجرای طرح سقف‌ها؛
 • اندود (ملات‌زنی ،گچ و خاک) اولیه دیوارها؛
 • اجرای طرح کف شروع عملیات کاشی‌کاری و‌سنگ و سرامیک؛
 • اجرای متریال نهایی دیوارها و تکمیل دیوارها؛
 • نصب تجهیزات برقی و مکانیکی (کلید و پریز، هالوژن و نورپردازی (نور مخفی )، دریچه کولر، حوله خشک‌کن)؛
 • شروع‌ عملیات کارهای چوبی (کابینت و درب ها و کمد‌ها (کلوزت‌ها)؛
 • نصب شیرآلات، سینک و روشویی سرویس بهداشتی و حمام و آشپزخانه (کابین دوش، وان) وال هنگ و سرویس ایرانی؛
 • چیدمان و فنگ‌شویی؛
 • مبلمان مخصوص هر فضا (میز کار، مبلمان تی‌وی روم، میز نهارخوری، تخت‌خواب، نصب پرده، فرش، موکت، پادری ،آباژور و …)؛
 • اکسسوری‌ها (آینه، مجسمه، گلدان، تابلو و …)؛
 • تکمیل سیستم روشنایی خانه (نصب لوستر و دیوارکوب)؛
 • تحویل به کارفرما و ‌تکمیل پروژه.

چگونه سبک طراحی داخلی مناسب را انتخاب کنیم؟

برای یافتن سبک طراحی داخلی متناسب با سلیقه‌تان ابتدا باید مطمئن شوید که تحقیقات گسترده‌ای در مورد هریک از سبک‌ها انجام داده‌ و بهترین مدل مناسب سلیقه خود را انتخاب کرده‌اید. علاوه‌براین، قبل‌از انتخاب سبک طراحی داخلی، باید نیازهای خود را مشخص کنید. برای مثال، اگر به فضای باز و روشن نیاز دارید، شاید بهتر باشد سبک مدرن یا اسکاندیناوی را انتخاب کنید.

سبک دکوراسیون داخلی منزل باید با معماری منزل شما همخوانی داشته باشد. پس بهتر است سبکی انتخاب کنید که با جزئیات و ساختار منزلتان سازگار باشد. اندازه و شکل فضای منزل هم نقش مهمی در انتخاب سبک طراحی دارد. از نظر من، برای فضاهای کوچک احتمالاً سبک مدرن یا مینیمالیستی مناسب باشد، درحالی‌که برای فضاهای بزرگ، سبک کلاسیک یا روستیک جذاب‌تر است.

و در نهایت، رنگ‌ها، الگوها و جزئیات دکوراسیون را از یاد نبرید. این فاکتورها نقش بسیار مهمی در انتخاب سبک طراحی داخلی دارند. برای مثال، اگر به فضای آرامش‌بخش علاقه دارید، انتخاب رنگ‌های آرامش‌بخش مثل آبی یا سبز مناسب خواهد بود و اگر فضایی پرشور و هیجان می‌خواهید ممکن است رنگ‌های طیف قرمز یا نارنجی بهتر باشند.

همواره تلاشم این بوده که اجزا و المان‌های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی را عین کف دست بشناسم. با همه مصالح و متریال‌های موجود در ساختمان رفیق شدم و بساط دوستی را با هر تجهیز جدیدی که وارد بازار می‌شود، جور می‌کنم. از زمان دانشجویی عاشق متریال‌های ساختمانی بودم و همواره سعی می‌کنم آن‌ها را به درستی در کنار یک‌دیگر بنشانم. گاهی خلاقیت را چاشنی دوستی خود با مصالح می‌کنم و گاهی هم با نوآوری، فضا را دگرگون می‌کنم. چکیده تمام آموخته‌هایم در دانشگاه، حضورم در دوره‌های آموزشی متعدد و بیش از یک دهه فعالیتم در حوزه صنعت ساختمان در تهران ایده به نمایش گذاشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *