تفاوت اپن، کانتر و جزیره در آشپزخانه

کانتر و اپن اشپزخانه

فهرست مطالب

کانتر و جزیره، دو مورد از اجزاء پر کاربرد آشپزخونه هستند که معمولا به دلیل عدم آگاهی مردم، به اشتباه با اصطلاح اپن خطاب میشن. حالا چرا اشتباه؟ چون اصطلاح اپن در آشپزخونه یک کاربرد مجزا داره و کاملا با کانتر و جزیره متفاوت هست.در این مقاله که توسط شرکت دکوراسیون داخلی تهران ایده ساخته شده  به بررسی مسائل گوناگون مربوط به جزیره در آشپزخانه می پردازیم.

تو این مقاله قصد داریم خیلی دقیق به معرفی سه اصطلاح اپن، کانتر و جزیره بپردازیم:

  1. اپن در آشپزخانه چیست؟
  2. کانتر در آشپزخانه چیست؟
  3.  جزیره در آشپزخانه چیست؟

اپن در آشپزخانه چیست؟

اپن در واقع، نام یک مدل آشپزخانه هست و به توصیف آشپزخانه‌هایی می‌پردازه که دیوار جدا کننده با سالن پذیرایی ندارند.

با اینکه آشپزخونه‌های اپن معمولا به وسیله یک کانتر، جزیره یا حتی میز ناهارخوری از سالن پذیرایی جدا می‌شوند، اما مواردی هم وجود دارند که به دلیل سبک طراحی و یا کمبود فضا، هیچ مرزی بین سالن پذیرایی و آشپزخانه تعریف نمی‌کنند. درست مثل تصویر زیر:

آشپزخونه اپن

پس “اپن” نام یک مدل آشپزخانه است؛ نه قسمتی از آن!

مشاهده مقاله : بازسازی خانه از صفر تا صد به همراه تمامی نکات کلیدی.

کانتر در آشپزخانه چیست؟

مقاله : بازسازی آشپزخانه

کانتر یا پیشخوان، یکی از اجزاء اصلی آشپزخانه می‌باشد که برای انجام کار در آشپزخانه یا گذاشتن وسیله در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کانتر چیست

در اغلب اوقات، کانتر به عنوان یک جداکننده در آشپزخانه نیز استفاده می‍گردد. در واقع همان کابینتی است که فضای پذیرایی را از آشپزخانه جدا می‌کند. البته لازم به ذکر است که در آشپزخانه گاهی از کانتر، به عنوان میز غذاخوری نیز استفاده می‌شود. پشنهادی : اندازه ابعاد و ارتفاع استاندارد جزیزه آشپزخانه چقدر است ؟

حالا سوال اینجاست که چه تفاوتی بین کانتر و جزیره وجود دارد؟

جزیره در آشپزخانه چیست؟

جزیره همان کانتر است، با این تفاوت که از هیچ سمت به دیوار متصل نمی‌گردد و به صورت شناور وسط آشپزخانه قرار می‌گیرد.

جزیره چیست

از جزیره نیز درست مثل کانتر، می‌توان به عنوان یک میز ناهارخوری یا حتی کابینت استفاده کرد. جزیره نسبت به یک کانتر معمولی دارای امتیازاتی می‌باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • عمق جزیره نسبت به یک کانتر معمولی بیشتر می‌باشد.
  • بر خلاف کانتر معمولی امکان نسب سینک و یا گاز بر روی جزیره وجود دارد.
  • جزیره عضو شناور آشپزخانه می‌باشد و امکان جابه‌جایی تا 2 متر را دارد.

البته جزیره به دلیل ابعاد و اندازه‌ای که دارد، مناسب آشپزخانه‌های بزرگ می‌باشد و در فضاهای محدود نه تنها کاربردی نداشته، بلکه باعث ایجاد بی‌نظمی و گرفتگی فضا می‌شود.

در نهایت، در آشپزخانه‌های مدل اپن، اگر افرادی قصد پوشاندن محیط آشپزخانه را داشته باشند و به محیط‌های محفوظ علاقه‌مند باشند، بهتر است از کانتر به جای جزیره استفاده کنند تا محیط محفوظ تر دیده شود.

 

از زمانی که به خودم آمدم، خودم را یک ساختمانچی دیدم. از دوران نوجوانی دست در دست پدربزرگ به کارگاه‌های ساختمانی سر می‌زدم و در حالی که کفش‌هایم غرق در خاک بود، گوش به حرف‌های اولین و معتبرترین معمار رویاهای نوجوانی‌ام می‌دادم. پدربزرگ همیشه به من می‌گفت: "تو باید یک مهندس باشی تا به مردم خدمت کنی." به همین دلیل تا کنکور فقط به مهندس‌شدن فکر می‌کردم. بعد از امتحانات ترم اول دانشگاه، کارآموز شدم. بعد از سه ماه حقوق گرفتم. ساختن به عشقم تبدیل شده‌بود. و الان بعد از گذشت بیش از یک دهه همچنان با عشقم زندگی می‌کنم. خوشحالم که بعد از کلی تجربه در پروژه‌ها و حضور در دوره‌های حرفه‌ای مهندسی، ساختمانچی‌بودن را در تهران‌ایده نفس می‌کشم.