چگونه یک روف گاردن زیبا طراحی کنیم؟

روف گاردن
فهرست مطالب

روف گاردن به فضایی گفته می شود که با نیمکت، گلدان های سبز، حوض و یا آب نماهای کوچک در تراس و یا بر روی پشت بام یک خانه ایجاد می شوند. طراحی و یا بازسازی روف گاردن می تواند شامل ایده های متفاوتی باشد که انتخاب آن ها بسته به سلیقه هر شخص و فضای آن متفاوت می باشد.

اجرای طرح روف گاردن هم در تراس ها و هم در پشت بام منازل قابل اجرا می باشد.

روف گاردن

استفاده از پشت بام به عنوان روف گاردن، بیشتر مناسب افرادی است که قصد دیزاین و طراحی فضا برای تعداد نفرات بیشتری را دارند، یا می خواهند از حوضچه های بزرگتر و حتی استخر در این فضا استفاده کنند.

اما بازسازی روف گاردن، با طراحی آن متفاوت می باشد، برای بازسازی، باید حتما محیطی از قبل برای روف گاردن طراحی شده باشد و شما قصد بازطراحی آن را داشته باشید. یا حتی اگر این فضا وجود نداشت، قسمتی از ویلای شما باید حتما شرایط ایجاد روف گاردن را داشته باشد.

طراحی روف گاردن

به طور کلی برای طراحی و یا بازسازی روف گاردن، مواردی وجود دارد که توجه به آن ها می تواند در ایجاد یک دکوراسیون جذاب به شما کمک کند:

اجازه دهید فضا باز بماند:

روف گاردن

به عنوان مثال ، شیشه ای شفاف را به جای دیوار در نظر بگیرید. یا حتی می توانید مرزبندی را با استفاده از نرده ها ایجاد کنید. البته اگر نگران حریم خصوصی هستید و نمیخواید از طریق خانه های همسایه دید داشته باشید، از این نکته خودداری کنید.

اما به طور کلی، در نظر گرفتن این نکات باعث می شوند تا فضای شما بزرگتر به نظر برسد.

از گیاهان و درختچه های بلند استفاده کنید:

روف گاردن

اگر پشت بام بزرگی دارید که منظره زیبایی در اطراف آن وجود ندارد، می توانید خودتان با استفاده از درختچه های سبز و بلند، یک فضای دلچسب ایجاد نمایید.

همچنین، توجه داشته باشید که اجاد اینگونه فضاها به شما کمک خواهند کرد تا فضای شما دید کمتری از خانه های اطراف داشته باشد. مثلا گیاهانی مثل سانسوریا، بامبو، کاج مطبق، شمشاد ها و گل ساناز می توانند گزینه های مناسبی برای محیط روف گاردن باشند.

از نیمکت ها و صندلی های مناسب کنید:

می توانید نیمکت های برجسته چوبی یا تخت هایی که از فلز ساخته شده اند و ثابت هستند را در فضای روف گاردن قرار دهید.

روف گاردن

علاوه بر آن می توانید از میز و صندلی هایی که برای ایوان و یا حیاط خانه مناسب هستند نیز در محیط روف گاردن استفاده نمایید.

حتی در برخی مواقع، در صورت داشتن فضای کافی می توانید از کاناپه ها و مبل های ال نیز در محیط استفاده کنید. البته باید قبل از خرید این وسایل توجه داشته که اگر محیط شما سقف، شیروانی و یا سایه بان نداشته باشد، استفاده از مبل تنها برای فصل های گرم سال که بارندگی ندارد مناسب می باشد.

به نورپردازی و روشنایی محیط توجه کنید:

روف گاردن محیطی است که نه تنها در روز، بلکه در شب هم از آن استفاده می شود. از طرفی فضا هر چه روشن تر باشد، محیط زیبا تر می شود. بنابراین باید به نورپردازی محیط هم توجه کنید.

روف گاردن

در طراحی روف گاردن حداکثر از 3 رنگ متفاوت استفاده کنید:

سعی کنید همیشه یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی و پایه انتخاب کرده و از یکی دو رنگ دیگر به عنوان مکمل رنگ اصلی استفاده کنید. استفاده از چندین رنگ مختلف برای دیوارها، کف، نرده ها، مبلمان یا حتی ظروف، باعث می شود که پشت بام شما بیش از حد شلوغ و بهم ریخته به نظر برسد.

استفاده از یک رنگ جذاب همراه با یک رنگ خنثی بهترین عملکرد را دارد. علاوه بر آن رنگ های خنثی مانند سفید، خاکستری، بژ و نیلی زیبایی گیاهان را برجسته تر به نمایش می گذارند.

از فضاهای عمودی غافل نشوید:

استفاده از فضاهای عمودی، مثل دیوارها، نرده ها، ستون ها و … در یک محیط کوچیک بسیار مهم می باشد؛ زیرا به بزرگتر دیده شدن فضا کمک می کند. اگر شما محیط کوچکی دارید، سعی کنید از لامپ ها و چراغ هایی که روی دیوار نصب می شوند، همچنین گلدان های نرده ای و … در این زمینه استفاده کنید.

انتخاب کفپوش مناسب برای محیط بسیار مهم است:

از وجود کف پوش در طراحی روف گاردن هرگز غافل نشوید. نوع کفپوشی که قصد استفاده از آن در طراحی روف گاردن را دارید، می توانید بر اساس مواردی از قبیل بودجه و تناسب کفپوش با شرایط آب و هوایی که در آن زندگی می کنید انتخاب کنید.

کفپوش منتخب شما می تواند از چمن مصنوعی تا پارکت های چوبی دارای متریال و طراحی متفاوتی باشد.

از آب نما در بازسازی روف گاردن استفاده کنید:

روف گاردن

در نظر گرفتن یک فضای مناسب برای آب نما، می تواند به جذابیت محیط شما بیفزاید.

هر چه فضای شما بزرگتر باشد، شما می توانید از یک آب نمای بزرگتر و زیباتر استفاده کنید.

در صورت امکان، استخر درست کنید:

استفاده از استخر در محیط روف گاردن، به مسائل زیادی بستگی دارد، برای مثال استفاده از استخر در روف گاردن، بیشتر برای مکان هایی مناسب می باشد که از اطراف دید نداشته باشد، زیرا در غیر این صورت استخر ایجاد شده بیشتر حالت نمایشی دارد و معمولا مورد استفاده قرار نمی گیرد.

بنابراین استفاده از استخر در روف گاردنی که روی پنت هاوس یک برج قرار دارد، یا خانه ای که اطراف آن را خانه های ویلایی تشکیل داده اند که به محیط شما دید ندارند صورت می گیرد.

روف گاردن

از طرفی ایجاد استخر در محیط روف گاردن به دلیل عابق بندی و ایجاد فضای کافی، هم مستلزم وجود فضای بزرگ می باشد و هم بودجه بیشتری نیاز دارد.

پس اگر قصد استفاده از استخر در طراحی و بازسازی روف گاردن خود را دارید، لازم است تا به این موارد توجه کنید. البته طراحی و بازسازی روف گاردن علاوه بر موارد نام برده شده، احتیاج به حضور متخصصین در زمینه طراحی دارد تا تمام شرایط موجود را بررسی کنند و در صورت امکان از موارد نام برده شده در طراحی آن استفاده نمایند.

 

فهرست مطالب

این شماره تلفن ضروری شرکته

021-66956304

در ساعات غیر اداری میتونید تماس بگیرید

اطلاعات تماس بذارید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود