اندازه استاندارد میز ناهارخوری 4 نفره، 6 نفره، 8 نفره و 10 نفره

اندازه استاندارد میز ناهارخوری 4 نفره، 6 نفره، 8 نفره و 10 نفره

فهرست مطالب

اندازه استاندارد میز ناهارخوری به تعداد افرادی که دور میز می‌نشینند بستگی دارد. البته یک سری از میزها کوچک‌تر از حد استاندارد طراحی می‌شوند تا افراد بتوانند از این میزها در فضاهای کوچک‌تر استفاده کنند. بسیاری از افراد در هنگام خرید میز ناهارخوری، دوست دارند میزی بخرند که ابعاد استاندارد داشته باشد؛ زیرا بر این باور هستند که ابعاد استاندارد باعث می‌شود که افراد از نشستن دور میز لذت ببرند، احساس راحتی کنند و غذای خود را با آرامش نوش جان کنند. از طرفی ابعاد استاندارد باعث می‌شود که طراحی دکوراسیون داخلی، هوشمندانه‌تر و اصولی‌تر انجام شود.

در این مقاله تصمیم داریم اندازه استاندارد میز ناهارخوری 4 نفره، 6 نفره، 8 نفره و 10 نفره را بررسی کنیم. در صورتی که شما هم قصد دارید میز ناهارخوری با ابعاد استاندارد خریداری کنید، پیشنهاد می‌شود که تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

اندازه استاندارد میز ناهارخوری 4 نفره

برای بیان اندازه استاندارد میز ناهارخوری 4 نفره بهتر است این میزها را به چهار دسته «مربعی»، «دایره‌ای یا گرد» و «مستطیلی» تقسیم کنیم. اکنون بهتر می‌توانیم ابعاد استاندارد را بیان کنیم:

 • میز ناهارخوری 4 نفره مربعی‌شکل: 90 سانتی متر در 90 سانتی‌متر یا 100 سانتی متر در 100 سانتی متر یا 110 سانتی متر در 110 سانتی متر
 • میز ناهارخوری 4 نفره گرد: میزهای دایره‌ای با قطر 90، 110 و 130 سانتی متر برای 4 نفر مناسب هستند
 • میز ناهارخوری 4 نفره مستطیل‌شکل: حداقل اندازه استاندارد 120 در 90 سانتی متر است.

میزگرد ناهارخوری ۴ نفره

اندازه استاندارد میز ناهارخوری 6 نفره

برای بیان اندازه استاندارد میز ناهارخوری 6 نفره نیز می‌توانیم میزها را به سه دسته «بیضی»، «گرد» و «مستطیلی» تقسیم کنیم. در ادامه ابعاد استاندارد هر کدام از این موارد را بیان خواهیم کرد. برای شش نفر بهتر است از میزهای ناهارخوری مربعی استفاده نکنید؛ ولی اگر مشتاق این مدل میزها هستید، می‌توانید میزهایی را بخرید که کمی بزرگ‌تر از میزهای مربعی 4 نفره و کمی کوچک‌تر از میزهای مربعی 8 نفره باشند.

 

میزگرد ۶نفره

 • میز ناهارخوری 6 نفره بیضی‌شکل: قطر 91 و طول 182 سانتی متر برای میزهای ناهارخوری 6 تا 8 نفره مناسب است. برای میزهای 4 تا 6 نفره، قطر 91 و طول 142 سانتی متر، مفید است.
 • میز ناهارخوری 6 نفره گرد: میزهای دایره‌ای با قطر 130 و 160 سانتی متر برای 6 نفر مناسب هستند.
 • میز ناهارخوری 6 نفره مستطیل‌شکل: حداقل اندازه استاندارد برای میزهای ناهارخوری 6 نفره مستطیلی، 150 در 90 سانتی متر است. اگر فضای بیشتری دارید می‌توانید از مدل‌های 230 در 100 سانتی متر نیز استفاده کنید.

میزمربع ناهارخوری ۴ نفره

اندازه استاندارد میز ناهارخوری 8 نفره

در ادامه ابعاد استاندارد انواع میزهای ناهارخوری 8 نفره را بررسی خواهیم کرد:

 • میز ناهارخوری 8 نفره بیضی‌شکل: قطر 91 و طول 182 سانتی متر برای میزهای ناهارخوری بیضی‌شکل 6 تا 8 نفره مناسب است.
 • میز ناهارخوری 8 نفره مربعی‌شکل: ابعاد 135 در 135 سانتی متر برای این میز مناسب است.
 • میز ناهارخوری 8 نفره گرد: میزهای دایره‌ای با قطر 180 و 210 سانتی متر برای 8 نفر مناسب هستند.
 • میز ناهارخوری 8 نفره مستطیل‌شکل: حداقل اندازه استاندارد برای میزهای ناهارخوری 8 نفره مستطیلی، 210 در 100 سانتی متر است. اگر فضای بیشتری دارید می‌توانید از مدل‌های 240 در 100 سانتی متر نیز استفاده کنید.

میزگرد ناهارخوری ۸ نفره چوبی

اندازه استاندارد میز ناهارخوری 10 نفره

در این بخش از مقاله، ابعاد استاندارد انواع میزهای ناهارخوری 10 نفره را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 • میز ناهارخوری 10 نفره بیضی‌شکل: قطر 91 و طول 213 سانتی متر برای میزهای ناهارخوری بیضی‌شکل 10 نفره مناسب است.
 • میز ناهارخوری 10 نفره مربعی‌شکل: ابعاد 150 در 150 سانتی متر برای این میز مناسب است.
 • میز ناهارخوری 10 نفره گرد: میزهای دایره‌ای با قطر 210 و 240 سانتی متر برای 10 نفر مناسب هستند.
 • میز ناهارخوری 10 نفره مستطیل‌شکل: برای میز ناهارخوری 10 نفره مستطیلی، لازم است 274 تا 305 سانتی متر طول و 122 تا 137 سانتی متر عرض داشته باشیم.

میز ۱۰ نفره کلاسیک

ارتفاع استاندارد میز ناهارخوری چقدر است؟

ارتفاع استاندارد میز ناهاخوری 71 تا 76 سانتی متر است. توجه داشته باشید که ارتفاع  استاندارد قسمت نشیمنگاه صندلی‌هایی که پشت میز ناهارخوری قرار می‌گیرد، 45 سانتی متر (18 اینچ) است. استاندارد بودن ارتفاع میز ناهارخوری و صندلی‌های آن باعث می‌شود که افراد بتوانند در هنگام نشستن دور میز و غذا خوردن، احساس آرامش کنند و از خوردن غذا لذت ببرند.

کاربرد انواع میز ناهارخوری گرد، بیضی‌شکل، مربعی‌شکل و مستطیل‌شکل

یکی از نکاتی که بهتر است در هنگام انتخاب و خرید میز ناهارخوری در نظر بگیرید، کاربرد میزهای ناهارخوری به فراخور شکل آن‌هاست. در ادامه کاربرد مدل‌های مختلف میز ناهارخوری را بیان خواهیم کرد. متخصصان شرکت دکوراسیون داخلی تهران ایده هم در هنگام انتخاب میز ناهارخوری برای فضاهای مختلف به نکات زیر توجه ویژه‌ای دارند.

 • میز ناهارخوری گرد: میزهای ناهارخوری گرد، گفتگو بین افراد را راحت می‌کند؛ چون باعث می‌شود که افراد حاضر بر سر میز، یکدیگر را ببینند. این مدل میزها باعث می‌شوند که فضا صمیمی‌تر و دنج‌تر شود. این نوع میز برای فضاها و جمع‌های کوچک مناسب است.
 • میز ناهارخوری مستطیل‌شکل: میز ناهارخوری مستطیل‌شکل، رایج‌ترین مدل میز ناهارخوری است. فضای کمی را اشغال می‌کند و برای فضاهای کوچک، مناسب است. این نوع میز به دلیل داشتن عرض کم، برای هر فضایی مناسب است. البته ممکن است این میز فضای صمیمی ایجاد نکند؛ چون گفتگو بین افراد را اندکی دشوار می‌کند.
 • میز ناهارخوری بیضی‌شکل: ویژگی‌های بصری آن دقیقاً مثل میزهای مستطیل‌شکل است؛ با این تفاوت که لبه‌های آن‌ها گرد شده است. همچنین فضای کمتری نسبت به مدل مستطیلی اشغال می‌کند. این میزها برای فضاهایی با اندازه متوسط، کارآمد هستند.
 • میز ناهارخوری مربعی‌شکل: این نوع میز ناهارخوری، برای اتاق‌های مربعی عالی هستند. این میزها برای تعداد نفرات کم، بهتر است و فضا را صمیمی‌تر جلوه می‌دهد. اگر تعداد نفرات خانه معمولاً 2 تا 3 نفر است، بهتر است از میزهای مربعی استفاده کنید تا فضا، گرم‌تر جلوه کند.

وبلاگ تهران ایده؛ فضایی برای اطلاع از جزئی‌ترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی

در این مقاله تلاش کردیم در مورد اندازه استاندارد میز ناهارخوری 4 نفره، 6 نفره، 8 نفره و 10 نفره صحبت کنیم. همچنین کاربرد میزهای ناهارخوری را به فراخور شکل‌شان توضیح دادیم. امیدواریم که نکات این مقاله در هنگام انتخاب و خرید میز ناهارخوری به شما کمک کند و مرجعی برای انتخاب بهتر و مفیدتر میز ناهارخوری باشد.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد نکات جزئی و ریز طراحی دکوراسیون داخلی کسب کنید، کافی است مقالات وبلاگ سایت شرکت بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی تهران ایده را مطالعه کنید. به عنوان مثال می‌توانید مقاله ارتفاع مناسب برای نصب تلویزیون را مطالعه کنید که ارتفاع مناسب برای نصب تلویزیون‌های مختلف را بیان می‌کند.

از نظر شما میز ناهارخوری 12 نفره مستطیلی شکل، بهتر است چه ابعادی داشته باشد؟ آیا در هنگام خرید میز ناهارخوری به استاندارد بودن ابعاد آن اهمیت می‌دهید؟ لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را با ما و سایر همراهان شرکت تهران ایده در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

همواره تلاشم این بوده که اجزا و المان‌های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی را عین کف دست بشناسم. با همه مصالح و متریال‌های موجود در ساختمان رفیق شدم و بساط دوستی را با هر تجهیز جدیدی که وارد بازار می‌شود، جور می‌کنم. از زمان دانشجویی عاشق متریال‌های ساختمانی بودم و همواره سعی می‌کنم آن‌ها را به درستی در کنار یک‌دیگر بنشانم. گاهی خلاقیت را چاشنی دوستی خود با مصالح می‌کنم و گاهی هم با نوآوری، فضا را دگرگون می‌کنم. چکیده تمام آموخته‌هایم در دانشگاه، حضورم در دوره‌های آموزشی متعدد و بیش از یک دهه فعالیتم در حوزه صنعت ساختمان در تهران ایده به نمایش گذاشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *