دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناویی

دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناویی

فهرست مطالب

طراحی دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناویایی، زیبایی خود را در یک سبک دکوراسیون ساده، کاربردی و متعادل بیان می‌کند. در این سبک از طراحی، از ترکیبی از رنگ‌های سفید، خنثی و چوب‌های طبیعی استفاده می‌شود و خطوط ساده‌ای در فضای داخلی ایجاد می‌کند. این سبک از طراحی با حفظ این عناصر کلیدی، از زمان آغاز خود در اوایل قرن بیستم تا کنون به تکامل و محبوبیت خود ادامه داده و به یکی از محبوب‌ترین سبک‌های پیشنهادی هر شرکت دکوراسیون داخلی حرفه‌ای تبدیل شده است. توصیه می‌کنیم اگر به طراحی‌های ساده و مینیمال علاقمندید، برای کشف عناصر اساسی طراحی، اصول و نکات مهمی که به شما کمک می‌کند خانه خود را با چیدمان اسکاندیناوی دچار تغییر و تحول اساسی کنید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

تهران ایده، مجموعه‌ای خلاق و قدرتمند در بازسازی خانه است و محیط زندگی و شغلی شما را به مکانی مختص خودتان تبدیل می‌کند! مهندسین و طراحان خوش‌فکر و جوان این مجموعه توانسته‌‌اند تا با اجرای بیش‌از ۵۰۰ پروژه موفق دکوراسیون و بازسازی، یک شرکت بازسازی خانه در تهران را راه‌اندازی کنند. تهران ایده هزینه بازسازی خانه را منصفانه تعیین می‌کند تا تجربه‌ای دلچسب از تغییر منزل و محیط کار خود داشته باشید. برای شروع یک تغییر جذاب با شماره تلفن 88707414- 021 تماس بگیرید و از تهران ایده مشاوره رایگان دریافت کنید یا برای مشاهده نمونه‌کارهای این مجموعه، به سایت www.tehranidea.com سر بزنید.

تاریخچه طراحی دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناویایی

تاریخچه طراحی دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی با فرهنگ و سبک زندگی کشورهای شمال اروپا یعنی ایسلند، سوئد، دانمارک، فنلاند و نروژ درهم تنیده شده است. اگرچه مسلماً فرهنگ آن مناطق با فرهنگ ما ایرانی‌ها متفاوت است؛ اما دلبستگی آن‌ها به سادگی و استفاده از عناصر طبیعت مشابه علاقه دیرینه ایرانیان به این دو مفهوم است.

جنبش اسکاندیناوی در دهه 1950 در کنار جنبش مدرنیته در اروپا و آمریکا ظاهر شد و اثاثیه و دکوراسیون ساده، مقرون‌به‌صرفه و شیک را در اولویت قرار داد. خطوط منظم، اثاثیه کاربردی و پالت رنگی خنثی نمادهای سبک مدرن اسکاندیناوی بودند. بااین‌حال، طراحی اسکاندیناوی آن دوران نیز به‌شدت تحت تأثیر زمستان سرد و کوتاه منطقه نوردیک قرار داشت که میل به سکوت و آرامش و درعین‌حال روشن‌بودن فضای داخلی را در فهرست ترجیحات خود در نظر گرفته بود.

مفهوم زیبایی‌شناسی ساده در طراحی دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی به این معنی است که می‌تواند به‌طور یکپارچه با تقریبا هر سبک و دوره‌ای سازگاری داشته باشد. طراحی اسکاندیناوی در دهه 1930 به لطف طراحان و معمارانی مانند جوزف فرانک، آلوار آلتو و آرنه یاکوبسن ظهور کرد و در دهه 1950، محبوبیت آن بین‌المللی شد و افزایش یافت. آثار طراحان نوردیک با تأکید بر طرح‌های ساده و با الهام از طبیعت و آب و هوای منطقه خلق و با استقبال خوبی مواجه شدند.

جایزه Lunning در دهه 50 نیز به افزایش توجه به این سبک کمک کرد. این جایزه اساساً جایزه نوبل برای طراحی اسکاندیناوی بود که توسط فردریک لونینگ، تاجر دانمارکی الاصل و مالک فروشگاه Georg Jensen Inc. در نیویورک در سال‌های 1950 تا 1970 به طراحان اسکاندیناویایی اعطا شد.

دکوراسیون سبک اسکاندیناویی

 

اگرچه طراحی دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناویایی در قرن بیستم ظهور کرد؛ اما تمایل مجدد افراد مختلف از سال 2010 دوباره این سبک را در فهرست اولویت‌های پیشنهادی هر شرکت دکوراسیون داخلی مطرح کرد. مفهوم فضاها و شیوه‌هایی از زندگی که آرامش و آسایش اجتماعی را در اولویت قرار می‌دهند، باعث شد سبک اسکاندیناویایی موردتوجه روزافزون عموم قرار بگیرد. شما هم با کمی دقت می‌توانید ببینید که طراحی اسکاندیناوی در چه نقطه‌ای با طراحی مدرن اواسط قرن بیشتم تلاقی می‌کند. این طراحی‌ها به‌شدت تحت تأثیر صنعتی‌سازی و حساسیت‌های مدرن جنبش باهاوس آلمان بودند.

بااین‌حال، در اسکاندیناوی صنعتی‌شدن دیرتر از سایر مناطق اروپا اتفاق افتاد و همین باعث شد طراحی اسکاندیناویایی منعکس‌کننده همزمان گرایش‌های مدرن و سنتی باشد که منجر به سبکی کلی می‌شود که در آن طراحی‌های نوین با عناصر قدیمی ترکیب می‌شوند. درمجموع، این سبک ساده، مینیمال، کاربردی و در دسترس، در بهبود کیفیت زندگی روزمره اثر فراوانی برجا گذاشته است.

اتاقنشیمن سبک اسکاندیناویی

طراحی اسکاندیناوی نماد چه چیزی است؟

اسکاندیناوی معمولاً به نروژ، سوئد و دانمارک اشاره دارد. برخی فنلاند و ایسلند را هم بسته به شرایط، بخشی از منطقه می‌دانند. این کشورها شباهت‌های فرهنگی زیادی دارند؛ اما دارای ویژگی‌های متمایزی در صنعت و تجارت هم هستند. طراحی اسکاندیناوی با سایر دکوراسیون‌ها تفاوت‌های ظریفی دارد که آن را از مینیمالیسم، مدرنیسم و دکوراسیون معاصر متمایز می‌کند؛ اما در ابتدایی ترین سطح خود، به‌صورت مینیمال با تمرکز بر سادگی و کارکرد بهینه اجرا می‌شود. در این سبک شلوغی زیادی وجود ندارد، از عناصر طبیعی در چیدمان آن استفاده شده و رویکردی دموکراتیک دارد. به‌همین‌دلیل است که در چنین سبکی، زیبایی را در تمام ابعاد به چشم خواهید دید.

طراحی دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناویایی در هسته خود به‌دنبال بهبود کیفیت زندگی روزمره است. کشورهای اسکاندیناوی در زمستان کمتر از 7 ساعت روشنایی روز دارند؛ بنابراین نورپردازی در این طراحی، عنصر کلیدی محسوب می‌شود. شما در دکوراسیون اسکاندیناویایی اثری از فرش‌های پرنقش‌ونگار پیدا نخواهید کرد؛ اما در عوض، با کفپوشی از چوب سخت طبیعی یا سفید مواجه خواهید شد که آماده است تا فضا را روشن‌تر نشان دهد. مبلمان‌ها کاربردی هستند و تا 2 برابر بزرگ می‌شوند. همچنین، برای به حداکثر رساندن نور ورودی، پنجره‌ها پرده ندارند یا کاملاً شفاف هستند.

مینیمالیسم اغلب برای منتقدان به معنای فضایی سرد و واضح تلقی می‌شود؛ اما هدف طراحی اسکاندیناویایی این است که به‌جای اینکه نظم اشیا را با وسایل تزیینی زیاد به‌هم بریزد، گرما را از طریق بافت ایجاد کند. منسوجات نرم – مانند پوست گوسفند، پشم و موهر – در آب و هوای سرد یک ضرورت هستند و حس زیبایی‌شناسی را برمی‌انگیزند؛ بنابراین، در این طراحی دکور، هرچیزی که به چیدمان اضافه می‌شود، باید هدف عملی داشته باشد.

رنگ‌های خنثی، پایه و اساس طراحی اسکاندیناوی هستند؛ چون نور طبیعی در خانه‌های نوردیک کم است؛ اما رنگ را می‌توان به‌عنوان یک عنصر ویژه استفاده کرد. سایه رنگ‌های خاکی مانند آبی تیره، سبز، خاکستری و قهوه‌ای الهام‌گرفته از طبیعت می‌تواند به ایجاد فضای پیله‌مانند در این سبک کمک کند.

درواقع، سبک اسکاندیناویایی تداعی‌کننده آرامش ذهنی و تعادل است. یکی از طرفداران این سبک می‌گوید: «من در خانه‌ام دوست دارم تعادلی بین سبک مینیمال و دنج با سبک مدرن روز پیدا کنم. من عاشق ترکیب و تطبیق عناصر قدیمی و جدید هستم و سعی می‌کنم مطمئن شوم که هیچ دو عنصری در چیدمان منزلم یکسان نیستند تا فضایی آرام و التیام‌بخش برایم ایجاد شود». درواقع، زیبایی طراحی اسکاندیناویایی در این است که به‌طور باورنکردنی همه‌کاره است و در کنار تطبیق‌پذیری خود می‌تواند برای استفاده از هر عنصر اضافه در اتاق معنا و فلسفه‌ای داشته باشد.

تی وی روم سبک اسکاندیناویی

عناصر طراحی اسکاندیناوی در طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی اسکاندیناویایی که متعلق به مکتب مدرنیسم است، نوعی جنبش طراحی است که با تمرکز بر کارکردگرایی و سادگی مشخص می‌شود و از مواد طبیعی مانند چرم، چوب و کنف استفاده می‌کند. علاوه‌براین، طراحی دکوراسیون داخلی اسکاندیناویایی اغلب تحت تأثیر ارتباط با طبیعت است که ترکیبی از اشکال طبیعی، انتزاع و استفاده از عناصر طبیعی را به ارمغان می‌آورد. عناصر تعیین‌کننده طراحی داخلی اسکاندیناویایی شامل موارد زیر هستند:

بافت‌های طبیعی در طراحی دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناویایی

مواد طبیعی مانند چوب، سنگ و آجر بافتی طبیعی را در اتاق‌هایی با طراحی اسکاندیناوی ایجاد می‌کنند. به‌عنوان مثال، کفپوش چوبی طبیعی و دیوارهای آجری با رنگ سفید، پایه ای خنثی و طبیعی به‌وجود می‌آورند. مجموعه‌های چوبی یا پارکت و کلکسیون‌های وینیل طرح‌دار چوب و سنگ که مطابق با آخرین روند طراحی داخلی تولید شده‌اند، به شما امکان دسترسی به طیف گسترده‌ای از گزینه‌های کفپوش به سبک اسکاندیناوی را می‌دهند. به‌دنبال کفپوش‌های رنگ روشن، چوبی و ملیح باشید تا پایه و اساسی عالی برای فضای اسکاندیناویایی خود ایجاد کنید.

رنگ سفید و پالت رنگ خنثی در دکوراسیون اسکاندیناویایی

یک شرکت دکوراسیون داخلی حرفه‌ای برای چیدمان اسکاندیناویایی رنگ سفید و نور طبیعی را توصیه می‌کند که از ویژگی‌های اصلی طراحی اسکاندیناوی هستند و در زمستان‌های طولانی و روزهای کوتاه، به ایجاد فضای روشن و حفظ انرژی مثبت و حس خوب کمک می‌کنند. انعکاسی از مینیمالیسم در این روند باعث می‌شود فرم‌ها و رنگ‌ها به ساده‌ترین حالت خود کاهش داده شوند، تا فضاهایی مطبوع، روشن و ظریف ایجاد شود. پالت رنگ معمولاً شامل سایه‌های طبیعی روشن و ملایم مانند خاکستری سرد و گرم است که با رنگ‌های آبی سرد و خنثی به تعادل می‌رسد.

هال به سبک اسکاندیناویی

خطوط ساده و مرتب در دکوراسیون اسکاندیناویایی

در طراحی اسکاندیناویایی ویژگی‌های مشابهی با عناصر طراحی اواسط قرن بیستم دیده می‌شود. به‌عنوان مثال، مبلمان مدرن اواسط قرن که با خطوط ساده، مرتب و رنگ‌های طبیعی مشخص می‌شود، حس زیبایی‌شناختی مینیمالیستی الهام‌گرفته از روح اسکاندیناویایی را نشان می‌دهد. یکی از تفاوت‌های قابل توجه بین این دو سبک، رنگ است. طراحی دکوراسیون داخلی اسکاندیناویایی با فضاهای روشن و مطبوع مشخص می‌شود؛ اما طراحی‌های اواسط قرن بیستم پالت رنگ تیره‌تر را ترجیح می‌دهند.

آوردن طبیعت به داخل خانه

این سبک طراحی که مناظر زیبای اسکاندیناوی مانند دریاچه‌ها، جنگل‌ها، کوه‌ها را تداعی می‌کند، با ترکیب عناصر طبیعی برای ایجاد فضایی ناب و جوان‌کننده طراحی می‌شود. گیاهان یک عنصر خاکی و ارگانیک اضافی را به ظاهر طبیعی طراحی اسکاندیناوی می‌بخشند و درعین‌حال، به پالت رنگی خنثی آن یک رنگ زنده و پرطراوت اضافه می‌کنند.

حالا که با عناصر اساسی طراحی دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناویایی آشنا شدید، زمان آن رسیده است که نکات تکمیلی را بدانید. از آنجایی که این سبک تا حد زیادی مینیمالیستی است، لوازم جانبی و دکوراسیون باید ساده و کاربردی باقی بمانند. استفاده از قطعات برجسته منسوجاتی مانند پرده‌های پشمی، پوست گوسفند و پتو، گرما، راحتی و آرامش را به فضای شما می‌بخشند. گرایش‌های رنگی محبوب مانند سایه‌های خاکستری، یا رنگ‌های پاستلی مانند صورتی کم‌رنگ و بنفش لایت و بافت‌های طبیعی مانند پنبه، کرباس یا جوت از بهترین عناصر تکمیل‌کننده چیدمان اسکاندیناویایی شما هستند؛ اما ویژگی کلیدی طراحی اسکاندیناوی، کارایی آن است؛ بنابراین کشوها، قفسه‌ها، سبدها و کمدها می‌توانند به‌راحتی به قطعاتی جذاب در دکوراسیون شیک شما تبدیل شوند.

اصول مهم در طراحی اسکاندیناوی

طراحی خانه شما باید امتدادی از استایل زندگی شما باشد. برای کسانی که خواهان فضاهای آرام و راحت برای معاشرت هستند، طراحی داخلی اسکاندیناوی می‌تواند همان وجه زیبایی‌شناسانه ایدئالی باشد که همیشه آرزویش را داشتند؛ اما اصول این سبک دقیقاً چه هستند و چگونه می‌توان آن‌ها را به کار گرفت؟

طراحی داخلی اسکاندیناویایی در قرن بیستم ظهور کرد و درحال‌حاضر در میان محبوب‌ترین سبک‌های طراحی داخلی جهان قرار دارد و تمرکز آن بر سادگی و راحتی باعث شده است که با احساسات مثبت و لطیفی همچون حس آرامش و گشودگی به سمت تجربیات مثبت همراه باشد. در این سبک طراحی، زیاده‌روی جایی ندارد و به‌صورتی ساده، اما نه بدون دقت طراحی می‌شود.

پذیرایی سبک اسکاندیناویی

مبلمان مناسب با سبک اسکاندیناوی چه مبلمانی است؟

مبلمان مناسب سبک اسکاندیناوی، مینیمالیست و کاربردی است. طراحان اغلب فقط از چوب برای ساخت صندلی، میز و مبلمان متناسب با سبک نوردیک استفاده می‌کنند. مواد طبیعی مانند چرم، کتان و منسوجات نیز مکمل سطوح چوبی هستند و همان‌طور که گفته شد، کارکرد نیز نقش مهمی در تمام طراحی اسکاندیناویایی ایفا می‌کند. انبارهای مخفی هوشمند، قفسه‌بندی مدولار یا طرح‌های انعطاف‌پذیر نشان‌دهنده اهمیت این موضوع هستند.

بااین‌حال، جذابیت سبک اسکاندیناویایی فقط به سادگی و کاربردی‌بودن آن نیست. ساخت برخی از نمادین‌ترین طرح‌های جهان هم به دوران طلایی طراحی اسکاندیناوی برمی‌گردد. صندلی‌های مجسمه‌سازی تخم‌مرغی اسکاندیناویایی مفهوم مبلمان را دوباره تعریف کردند و بر نسل‌ نو طراحان مبلمان تأثیر گذاشتند. این صندلی‌ها با طراحی خلاقانه به عناصری تزئینی تبدیل شدند که نقاط کانونی آشنا و جالبی را در فضای داخلی ایجاد می‌کردند. این طرح‌های نمادین در دهه‌های 1930 تا 1960 طراحی شدند؛ اما هنوز هم بسیار زیبا، خیالپردازانه و نوآورانه به نظر می‌رسند.

و درنهایت، اصل و اساس مبلمان اسکاندیناوی، چوب است که به‌طور گسترده در 5 کشور شمال اروپا یعنی نروژ، فنلاند، سوئد، دانمارک و ایسلند یافت می‌شود. رایج‌ترین انواع چوب برای مبلمان سبک نوردیک، راش، زبان گنجشک و کاج هستند. میزها، صندلی‌ها، مبل‌ها و بقیه دکور اسکاندیناویایی باید طرحی مدرن با لبه‌های صاف و گرد داشته باشند. طراحی اسکاندیناوی همچنین با استفاده خلاقانه و کاربردی ا

 

ز فضا مشخص می‌شود؛ بنابراین استفاده از قفسه‌های دیواری چندسطحی نیز در اتاق نشیمن رایج است. این فضاهای مبتکرانه، پرکاربرد و جادار جذابیت بصری را به فضا اضافه می‌کنند.

خانه به سبک اسکاندیناویی

 

طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن و پذیرایی اسکاندیناوی

یک اتاق نشیمن در طراحی دکوراسیون داخلی اسکاندیناویایی معمولاً دارای کفپوش چوبی به رنگ روشن و دیوارهای سفید است. پنجره‌های بزرگ سرتاسری که فضای داخلی را با نور طبیعی پر می‌کنند و استفاده حداقلی از طرح‌های ساده نیز به ایجاد فضایی روشن و مطبوع کمک می‌کند. البته عناصر تیره‌تر، نورپردازی کم و مبلمان تیره نیز در اتاق‌های نشیمن الهام‌گرفته از سبک نوردیک وجود دارد.

یک اتاق نشیمن اسکاندیناوی باید فضای جذابی داشته باشد و این هدف را می‌توان با اجازه دادن به ورود نور زیاد به داخل به بهترین نحو به دست آورد. اگر نیاز به استفاده از پرده برای پنجره‌ها دارید، پارچه‌های پرده‌‍ای سبک را انتخاب کنید. انعکاس نور از طریق پرده‌های شفاف در شب می‌تواند اتاق نشیمن را حتی رمانتیک‌تر کند. ازسوی‌دیگر، نحوه استفاده از نور در طراحی داخلی اسکاندیناویایی بسیار مهم است. نور منبع حیاتی این چیدمان است و دکور اسکاندیناویایی باید دارای اشکال مختلف نورپردازی باشد تا روشنایی کافی در کل فضا فراهم شود. طراحان حرفه‌ای استفاده از نورپردازی مدرن با طرح‌های صنعتی مانند دیوارکوب و لامپ‌های آویز را توصیه می‌کنند. شمع‌ها و شمعدان‌ها هم می‌توانند اتاق نشیمن شما را گرم، دنج و رمانتیک کنند.

پذیرایی بزرگ سبک اسکاندیناویی

طراحی دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی

در آشپزخانه‌های اسکاندیناویایی مانند هر طراحی نوردیک دیگر، از رنگ‌های روشن، سطوح چوبی، خطوط منظم و ویژگی‌های کاربردی استفاده می‌شود. چهارپایه‌های فلزی براق، کابینت‌های تیره و طرح‌های کاشی با رنگ‌های خنثی و سفید نیز می‌توانند نقطه کانونی را در کنار ظروف آشپزخانه و لوازم جانبی خاص ایجاد کنند.

اگر می‌خواهید آشپزخانه‌ای به سبک نوردیک داشت باشید، باید چند نکته ساده را رعایت کنید تا بتوانید مکانی را طراحی کنید که به بهترین وجه با ترجیحات و دکوراسیون اسکاندیناوی مطابقت داشته باشد:

 • استفاده از رنگ‌های خنثی سفید یا روشن روی دیوارها؛
 • استفاده از رنگ‌های روشن در کابینت‌ها یا استفاده از کابینت‌های تیره‌تر برای ایجاد کنتراست جسورانه
 • استفاده از کفپوش چوبی پارکت، لمینت یا وینیل باکیفیت؛
 • نورپردازی با لامپ‌های آویز یا لوسترهایی با طراحی نوردیک؛
 • راه‌حل‌های هوشمندانه برای جادهی ظروف و ابزارهای آشپزخانه؛
 • اکسسوری‌های خلاقانه زیبا هستند و کاربردی؛
 • یک ساعت دیواری مینیمالیستی؛
 • یک میز ناهارخوری چوبی جادار با صندلی‌های غذاخوری راحت.

آشپزخانه سبک اسکاندیناویی

طراحی دکوراسیون اتاق خواب اسکاندیناوی

به نظر می‌رسد مفهوم دکوراسیون اسکاندیناویایی به‌طور خاص برای اتاق خواب طراحی شده و دارای طیف وسیعی از عناصر است که نهایت راحتی را در این مکان فراهم می‌کند. منسوجات طبیعی، رنگ‌های خنثی، کفپوش‌های چوبی و یک فرش مخمل ساده می‌توانند به‌راحتی اتاق خوابی معمولی را به بهشتی دلفریب تبدیل کنند. اگر از نکات اولیه طراحی اتاق خواب اسکاندیناوی پیروی کنید، بدون شک دلپذیرترین اتاق خواب را طراحی خواهید کرد:

 • تختخواب را با یک لحاف کرکی، بالش‌های مخمل و منسوجات طبیعی دیزاین کنید.
 • یک روتختی پشمی باکیفیت طرح‌دار یا بدون طرح بخرید.
 • یک پاتختی ساده برای یک آباژور مینیمال انتخاب کنید.
 • از کفپوش چوبی فراموش نکنید.
 • یک فرش مخملی گرد یا مستطیل کوچک روی کفپوش پهن کنید.
 • از رنگ‌های روشن و خنثی استفاده کنید.
 • یک کمد با طرح مینیمالیستی اسکاندیناوی تهیه کنید.
 • یک اثر هنری آرامش‌بخش برای تزئین دیوار انتخاب کنید.
 • یک یا دو گیاه به محیط اضافه کنید.
 • همه چیز را ساده و بدون تجمل نگه دارید؛ اما می‌توانید چند المان تزئینی هم اضافه کنید.

اتاق خواب سبک اسکاندیناویی

طراحی دکوراسیون حمام اسکاندیناوی

طراحی حمام اسکاندیناوی هم مانند اتاق خواب‌ها و آشپزخانه‌های سبک نوردیک، بر سادگی و عملکرد تمرکز دارد. دیوارها یا کاشی‌های سفید در کنار کابینت‌های چوبی یا مبلمان چوبی ظاهر می شوند. گلدان‌های سبز، سیستم‌های قفسه‌بندی باز و دیوارکوب‌های مینیمالیستی نیز معمولاً در حمام‌های اسکاندیناوی یافت می‌شوند. برای تبدیل حمام به فضایی به سبک اسکاندیناوی، تنها باید از چند عنصر کلاسیک طراحی نوردیک استفاده کنید:

 • دیوارها و کابینت‌های سفید؛
 • دیوارها یا کف کاشی؛
 • المان‌های چوبی روی کابینت؛
 • قفسه‌هایی که دسترسی آسان به اقلام ضروری را فراهم می‌کند؛
 • گیاهان سبز؛
 • حوله‌های مخمل؛
 • نورپردازی مینیمالیستی؛
 • مبلمان، شیرآلات و کمد ظریف و ساده؛
 • شمع‌های معطر.

سرویس بهداشتی سبک اسکاندیناویی

دلایل محبوبیت طراحی دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی

ژانرهای طراحی متعددی در هر شرکت دکوراسیون داخلی وجود دارد (از خانه‌های سبک روستایی گرفته تا مدرن‌های کلاسیک و ترکیبی)؛ اما به نظر می‌رسد هیچ‌یک از آن‌ها قدرت ماندگاری سبک اسکاندیناویایی را ندارند. چیزی در مورد دکوراسیون اسکاندیناوی وجود دارد که مردم از آن سیر نمی‌شوند. این سبک سرشار از خطوط ساده، مینیمال و به دور از هرگونه هیاهو و توجه‌طلبی افراطی است که می‌تواند از نظر بصری بسیار جذاب باشد و باعث تمرکز و آرامش ذهن شود. عناصر اصلی طراحی اسکاندیناوی به اندازه خود طراحی ساده است و بر 3 مفهوم عمده تمرکز دارد:

 • خطوط ساده و منظم؛
 • بدون شلوغی و آیتم‌های غیرضروری؛
 • فضای روشن و دلباز.

مردم اسکاندیناوی به طبیعت و گذراندن وقت در فضای باز نیز اهمیت زیادی می‌دهند که در این سبک هم منعکس شده است. گذراندن زمستان‌ در کشورهای اسکاندیناوی شوخی نیست؛ بنابراین داشتن یک خانه دنج و گرم اهمیت بالایی دارد. به‌همین دلیل است که در بسیاری از طرح‌های اسکاندی، بافت‌های گرم و جذاب را پیدا خواهید کرد.

بسیاری از رنگ‌های این دکوراسیون نیز به‌شدت به رنگ‌های خنثی، به ویژه رنگ‌های سفید روشن با رنگ‌های مشکی و برنزه متکی هستند. این بدان معنا نیست که این سبک کاملاً خالی از رنگ‌های پرطراوت است، بلکه به این معنا است که فضاهای کلی تک‌رنگ هستند و رنگ‌های دیگر به‌عنوان حاشیه به کار می‌روند.

در نروژ، وقتی صحبت از رنگ می‌شود، رنگ‌های خنثی مانند رنگ رژگونه و خاکستری-آبی جزو پرکاربردترین‌ها هستند. رنگ‌های برنزه گرم نیز به‌دلیل تکیه این سبک به قطعات چوب طبیعی و سایر رنگ‌های الهام‌گرفته از طبیعت مانند سبز چمنی در طرح‌های اسکاندیناویایی محبوب هستند.

بخشی از جذابیت و محبوبیت این سبک در القای طبیعت ساده و روشنی است که حس آرامش‌بخشی را القا  و پس‌از یک روز پر استرس در محل کار، بازگشت به خانه‌ای عاری از اثاثیه حجیم و شلوغ را جذاب می‌کند. این طراحی شیک و گرم که بر کنتراست‌های تند سفید، طبیعی و خنثی تمرکز می‌کند، نویدبخش احساس شادی، اما نه به شیوه‌‌های متداول است.

اکثر کشورهای منطقه اسکاندیناوی دارای اقلیم بسیار سرد هستند؛ بنابراین، استفاده از منسوجات گرم برای دکوراسیون خانه‌های اسکاندیناوی رایج است. این منسوجات می‌توانند به‌شکل روتختی‌ها و فرش‌هایی باشند که از پشم، پوست گوسفند یا موهر ساخته شده‌اند و راهی عالی برای ایجاد احساس آرامش در اتاق نشیمن‌ها به‌خصوص در فصل زمستان هستند.

در طراحی داخلی اسکاندیناوی همه‌چیز در مورد سادگی است و این یکی دیگر از دلایل محبوبیت این دیزاین خاص در بین طیف وسیعی از افراد دوستدار آرامش است. انتخاب طرح‌های ساده مانند گلدان‌های سرامیکی زیبا برای افزودن بافت و رنگ به فضای داخلی یا کوسن‌هایی با طرح‌های هندسی ساده نیز می‌تواند به نشاط و جذابیت این سبک بیافزاید.

برای افرادی که عاشق چوب هستند، طراحی اسکاندیناویایی یک سبک عالی محسوب می‌شود چون از عناصر چوبی نه تنها در کفپوش بلکه در مبلمان و وسایل نیز به نحو احسن استفاده می‌کند. البته در مدل‌های جدیدتر استفاده از ترکیب پوشش‌های فلزی و عناصر چوبی مثل دیوارکوب‌های مسی و آویزهای برنجی در سقف چوبی برای افزودن درخشندگی کل فضا هم مد شده است.

معمولاً هر شرکت دکوراسیون داخلی حرفه‌ای اکیداً پیشنهاد می‌کند که عناصر طبیعی را به طراحی داخلی اسکاندیناوی خود اضافه کنید تا یک عنصر زنده از رنگ و زیبایی در فضای داخلی خود داشته باشید. و چه کسی است که از بودن زندگی در محیط اطرافش لذت نبرد؟ در منطقه اسکاندیناوی، خیابان‌ها اغلب پر از دکه‌های گل‌فروشی‌ است که گل‌های تازه و لاله‌های رنگی را به فروش می‌رسانند و این موضوع در سبک طراحی دکوراسیون داخلی این کشورها هم از قلم نیفتاده است.

افرادی که به‌دنبال پالت‌های رنگی خاص شامل رنگ‌های خاکستری، سفید، قهوه‌ای و خثی برای نمایش جلوه‌ای تمیز و آرامش‌بخش در طراحی خانه خود هستند، بیدرنگ شیفته این سبک می‌شوند. همچنین اضافه‌کردن رنگ‌هایی مانند آبی‌های سرد و سبزهای دریایی با دیوارهای سفید باعث می‌شود مبلمان و عناصر تزئینی نیز برجسته شوند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی داخلی اسکاندیناوی برای علاقمندان به سادگی، پرهیز از هر نوع شلوغی و ازدحام است که این سبک آن را با سخاوت تمام در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. وقتی صحبت از دکور اسکاندیناوی به میان می‌آید، باید از مانترای «کمتر، بیشتر است» پیروی کرد تا فضا از نظر بصری آرامش‌بخش‌تر به نظر برسد. البته کفپوش‌ها هم عامل دیگر محبوبیت دیزاین اسکاندیناویایی هستند و معمولاً از مواد چوبی سبک با رنگ‌های روشن طبیعی یا سفید انتخاب می‌شوند و می‌توانند خانه‌های اسکاندیناویایی را روشن‌تر و جادارتر القا کنند و درعین‌حال فضایی دلچسب را رقم بزنند. برای تامین گرمایش در فصل سرد زمستان، حرارت کف حمام یا هال را می‌توان با سیستم گرمایش از کف تامین کرد.

و در نهایت، مقرون‌به‌صرفه‌بودن و نیاز به هزینه اندک برای این سبک از دکوراسیون نیز از دیگر دلایل پرطرفدارشدن آن به‌ویژه در میان نسل جوان است.

نکات مهم در چیدمان و طراحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی

آگاهی از نکات و اصول مهم در چیدمان اسکاندیناویایی به شما در درک معنا و فلسفه این دکوراسیون کمک خواهد کرد و باعث می‌شود بتوانید از مزایای این سبک طراحی داخلی زیبا، کاربردی و آرامش‌بخش بهره‌مند شوید. این نکات، شامل موارد زیر هستند:

به حداقل برسانید و مینیمالایز کنید

طراحی اسکاندیناویایی بر فضاهای روشن، ساده و باز تاکید دارد که فضای کافی برای حرکت و تنفس در آن‌ها وجود داشته باشد. عناصر بصری مانند خطوط منظم و فضای سفید حس آرامش و تسکین را القا می‌کنند. استفاده اندک از الگو و رنگ (مثلاً در قالیچه‌ها و المان‌ها) باید با کیفیت‌های متضاد در اتاق متعادل شوند. دکوراسیون اسکاندیناوی با بودجه‌ای نسبتا پایین قابل اجرا است.

کیفیت را انتخاب کنید

با توجه به سنت اسکاندیناوی صنایع دستی، روی قطعات با کیفیت بالا، چندمنظوره یا کاربردی سرمایه‌گذاری کنید. مبلمان اسکاندیناوی، وسایل روشنایی و سایر اقلام کاربردی باید ظاهری مدرن و چشمگیر داشته باشند و درعین‌حال ساده باشند. به‌دنبال عناصری در دکوراسیون قفسه‌های لباس و کفش، کشوها، سازمان‌دهنده‌ها و کمدها بگردید که کیفیت بالا و تزئینات کم داشته باشند.

طبیعت را به داخل خانه اسکاندیناویایی خود بیاورید

اسکاندیناوی‌ها قدردانی منحصربه‌فرد و فراوانی نسبت به طبیعت دارند؛ چون از نظر تاریخی، منابع طبیعی در کشورهای اسکاندیناوی کمیاب بوده است و مردم باید یاد می‌گرفتند که با طبیعت کار کنند، آن را درک کنند و به آن احترام بگذارند تا از آنچه طبیعت ارائه می‌دهد، حداکثر استفاده را ببرند. این قدردانی از طبیعت بر نحوه طراحی و تزئین خانه‌های آن‌ها نیز تاثیر گذاشته است.

شما می‌توانید طبیعت را به‌عنوان یکی از اصول پایه طراحی اسکاندیناویایی با ترکیب عناصر طبیعی مانند چوب، مجسمه‌های الهام‌گرفته از طبیعت، گیاهان سبز و منسوجات طبیعی مانند پشم، موهر، پوست گوسفند، کتان و کرباس وارد منزلتان کنید، تصاویری از طبیعت را روی دیوار نصب کنید، اجازه ورود به نور بدهید و هر زمان که می‌توانید از مواد سازگار با محیط زیست در خانه خود استفاده کنید.

از رنگ‌های خنثی غافل نشوید

هنگام در نظر گرفتن رنگ برای طراحی دکوراسیون داخلی اسکاندیناویایی، پالت طبیعت را تقلید کنید، به زمین، سنگ و چوب فکر کنید؛ اما با رنگ‌های روشن‌تر! رنگ یک المان خنثی ساده و درعین‌حال پیچیده است و انتخاب رنگ‌های روشن‌تر مانند چوب‌های روشن، سبکی ویژه را به شما ارائه می‌دهد. این پس‌زمینه باعث می‌شود بین مبلمان و دیوارها یا کفپوش‌ها جذابیت و کنتراست ایجاد شود. به رنگ‌های آبی مایل به خاکستری، گیاهان سبز، برنزه‌های گرم و تمام رنگ‌های روشن و جسورانه که مایه شادی هستند، فکر کنید.

در طراحی دکور اسکاندیناویایی از کنتراست استفاده کنید

مانند بسیاری از سبک‌های طراحی داخلی، طراحی اسکاندیناویایی هم بر اصل کنتراست تکیه دارد. در این مورد، کنتراست می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از عناصر طراحی از قبیل شکل، اندازه، بافت و حالت اعمال شود. استفاده صحیح از رنگ‌های متضاد، تضاد رنگ‌های خنثی، روشن و تیره، تضاد عناصر قدیمی و جدید، تضاد انتزاعی و طبیعی، صاف و موج‌دار، خنثی و رنگی، سخت و نرم، کاربردی و غیرکاربردی می‌تواند صحنه‌ای شگفت‌انگیز را خلق کند.

راحتی، راحتی و راحتی در دکوراسیون اسکاندیناوی

منتقدان طراحی اسکاندیناوی اغلب این سبک را با مینیمالیسم خشک و خشن اشتباه می‌گیرند؛ اما این یک اشتباه بزرگ است. خنکی متجلی در عناصر و رنگ‌های سفید و خنثی با بافت‌ها و رنگ‌های گرم‌تر و زنده‌تر در این سبک ترکیب می‌شود و آن را به تعادل و هارمونی می‌رساند. و از آنجایی که طراحی اسکاندیناویایی از تاریکی و تلخی زمستان‌های اسکاندیناوی آگاه است، گرم و راحت ماندن در این سبک ضروری است.

استفاده از المان‌هایی مانند شمع، پتوهای نرم و فرش ساده که یادآور گرما و راحتی هستند یا طراحی یک شومینه که به نقطه کانونی اتاق تبدیل خواهد شد، از جمله مواردی است که حال خوشی به فضای خانه خواهد بخشید. پس اصلا نترسید از اینکه پتوها را روی مبل بیندازید و وسایل ساده موردعلاقه خود را در معرض دید قرار دهید. سعی کنید از صندلی‌های دنج برای مطالعه و نوشیدن چای استفاده کنید و شال‌های مبل ساده روی مبل و صندلی‌ها بیندازید.

آینده طراحی دکوراسیون اسکاندیناوی

هیچ‌چیز در دنیای طراحی ثابت نیست. طراحی داخلی سنتی اسکاندیناویایی نیز در طول سالیان متمادی تکامل یافته تا با تغییرات فرهنگ و سلیقه‌های مختلف منطبق شود. استفاده از عناصری مثل چرم‌های فرسوده، فانوس‌های کاغذی سفید، قفسه‌های شناور تخته‌ای، تابلوهای تک‌رنگ یا سیاه و سفید یا ادغام طراحی اسکاندیناوی با سبک‌های دیگر مانند سبک‌های ژاپنی با صورتی‌های ملیح یا زردهای پرشور نیز در حال هجوم به قلمرو جدید این سبک است. به این ترتیب، ما هم مثل شما مشتاقانه منتظریم تا ببینیم تحولات بعدی در این چیدمان چه خواهد بود!

سخن پایانی

طراحی دکوراسیون داخلی سبک اسکاندیناویایی مظهر سادگی با تاکید بر کارکرد و زیبایی است. این سبک کاملاً مینیمال، شیک و درعین‌حال دنج و متاثر از طبیعت است و برای کسانی که دوست دارند احساس کنند خانه یک پناهگاه امن برای گریز از اضطراب‌ها و تنش‌های روزمره است، بهترین چیدمان محسوب می‌شود. بسیاری از طرفداران دکوراسیون اسکاندیناویایی معتقدند این دیزاین می‌تواند زندگی را آسان‌تر ‌کند. سطوح شیک، منسوجات گرم، الگوهای ساده، مواد طبیعی و فضاهای باز و مطبوع، همگی به افزایش احساس راحتی کمک می‌کنند. خانه‌های دلباز و دنج با طراحی اسکاندیناویایی مظهر زندگی جاودانه هستند و به محیطی عالی برای زندگی آرام و بی‌دغدغه تبدیل شده‌اند. درهرحال، اگر این دکوراسیون ایدئال شما است؛ اما دقیقاً نمی‌دانید چگونه آن را اجرا کنید، نگران نباشید. شما می‌توانید با مطالعه این مقاله، تمام جزئیات مربوط به این طراحی را متوجه شوید و سپس خودتان یا یک شرکت دکوراسیون داخلی به اجرای آن بپردازید.

سوالات متداول

 •  سبک طراحی اسکاندیناوی چه سبکی است؟

طراحی داخلی اسکاندیناویایی یک سبک مینیمالیستی است که از ترکیبی از بافت‌ها و رنگ‌های ملایم، مینیمال و زنده استفاده می‌کند تا دکوراسیونی شیک، مدرن و جذاب را خلق کند.

 •  ویژگی‌های طراحی اسکاندیناویایی چه هستند؟

رنگ‌های خنثی یا سفید، استفاده کم از المان‌ها، کاربرد گل‌ها و گیاهان سبز و نور طبیعی از ویژگی‌های اصلی طراحی اسکاندیناویایی هستند.

 •  چه کسانی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی را دوست دارند؟

این سبک طراحی ایدئال کسانی است که به‌دنبال آرامش و کاهش تنش‌های روزمره در محیط امن خانه هستند.

 •  در طراحی دکوراسیون داخلی اسکاندیناویایی از چه رنگ‌هایی استفاده می‌شود؟

رنگ‌های سفید، خاکستری، آبی، سبز دریایی، مشکی و کرم بیشترین استفاده را در دکوراسیون اسکاندیناوی دارند.

 •  چرا سبک اسکاندیناوی را انتخاب کنیم؟

زیبایی‌شناسی مینیمالیستی و هزینه مقرون‌به‌صرفه در این دکوراسیون به این معنی است که شما می‌توانید با المان‌های کمتر فضایی کاملاً زیبا ایجاد کنید و از آرامش خلق‌شده در خانه خود لذت ببرید.

همواره تلاشم این بوده که اجزا و المان‌های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی را عین کف دست بشناسم. با همه مصالح و متریال‌های موجود در ساختمان رفیق شدم و بساط دوستی را با هر تجهیز جدیدی که وارد بازار می‌شود، جور می‌کنم. از زمان دانشجویی عاشق متریال‌های ساختمانی بودم و همواره سعی می‌کنم آن‌ها را به درستی در کنار یک‌دیگر بنشانم. گاهی خلاقیت را چاشنی دوستی خود با مصالح می‌کنم و گاهی هم با نوآوری، فضا را دگرگون می‌کنم. چکیده تمام آموخته‌هایم در دانشگاه، حضورم در دوره‌های آموزشی متعدد و بیش از یک دهه فعالیتم در حوزه صنعت ساختمان در تهران ایده به نمایش گذاشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *