6 مورد از اصول و تکنیک‌های نورپردازی در دکوراسیون داخلی

اصول نورپردازی

یکی از متخصصان طراحی دکوراسیون داخلی که بسیار پرکار و پردرآمد است و هنوز هم برای تخصص و طراحی‌هایش، سر و دست می‌شکنند، می‌گفت: «اهمیت و جایگاه نورپردازی در دکوراسیون داخلی به ‌گونه‌ای است که اگر خانه، بهترین ساخت و چیدمان را داشته باشد؛ ولی نورپردازی آن، خوب و حرفه‌ای انجام نشده باشد، مثل این است که هیچ کاری در آن خانه، انجام نشده!» در واقع نورپردازی، یکی از اصول اساسی و بنیادین طراحی داخلی است و در هنگام طراحی داخلی خانه، باید به شکل حرفه‌ای و دقیق انجام شود.

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد در مورد طراحی دکوراسیون داخلی منزل مطرح می‌کنند، این است که: «در هنگام نورپردازی منزل باید چه اصول و تکنیک‌هایی را مد نظر قرار دهیم؟ متخصصان طراحی داخلی در هنگام نورپردازی منازل به چه نکاتی، توجه ویژه دارند؟» در این مقاله تصمیم داریم 6 مورد از مهم‌ترین اصول و تکنیک‌های نورپردازی در طراحی داخلی را بیان کنیم. در صورتی که شما هم می‌خواهیم نور منزل خود را به شیوه‌ای حرفه‌ای طراحی کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

فهرست مطالب

استفاده از نور روز و لوستر مدرن
استفاده از نور روز و لوستر مدرن

1. لایه‌بندی نور؛ یکی از جذاب‌ترین تکنیک‌های نورپردازی در دکوراسیون داخلی

یکی از اصول و تکنیک‌های اساسی طراحی نور و روشنایی فضاهای مختلف، لایه‌بندی نور است. در این تکنیک، ما ابتدا کارکرد و عملکرد یک فضا را مد نظر قرار می‌دهیم و در گام بعدی، لایه مناسب نور را برای آن فضا انتخاب می‌کنیم. متخصصان شرکت دکوراسیون داخلی تهران ایده همواره می‌کوشند که لایه‌های مختلف نور را با یکدیگر ترکیب کنند تا بتوانند فضایی کارآمد و دلپذیر پدید آورند. بر اساس اصول طراحی روشنایی، ما سه لایه مختلف برای نور داریم: لایه عمومی، لایه وظیفه‌ای و لایه تأکیدی. در ادامه این سه لایه را به صورت مختصر و مفید معرفی می‌کنیم:

  • لایه عمومی یا محیطی نور، اساس روشنایی هر فضاست. هدف این لایه نوری، تأمین روشنایی کلی و یکنواخت فضاست. افراد با استفاده از این نور می‌توانند همه چیز را به‌خوبی ببینند و در محیط، رفت و آمد کنند. این لایه، معمولاً ملایم و پراکنده است.
  • لایه وظیفه‌ای، برای انجام یک کار مشخص در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال، ما در اتاق کار و مطالعه، نور عمومی داریم؛ ولی از نور وظیفه‌ای نیز برای میز کار یا مطالعه استفاده می‌کنیم تا انجام دادن کارمان راحت‌تر شود. چراغ‌های آویز (مثلاً برای بالای میز ناهارخوری) و چراغ‌های مطالعه و رومیزی، مثالی از لایه نور وظیفه‌ای هستند.
  • لایه تأکیدی: لایه نور تأکیدی با این هدف طراحی می‌شود که توجه بینندگان را به نقطه یا بخش خاصی از فضا جلب کند. در واقع این لایه، برای فروشگاه‌ها، فضای نشیمن، بخش‌های ورودی و هر جایی که محل نمایش ویژگی‌هایی خاص باشد، مناسب است.

در صورتی که قصد دارید نورپردازی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف را به بهترین شکل انجام دهید، بهتر است از این سه لایه نوری به بهترین شکل استفاده کنید. در صورتی که نورپردازی فضای مورد نظرتان را به یک طراح داخلی کاربلد و حرفه‌ای بسپارید، قطعاً خواهد کوشید که این سه لایه نوری را به‌زیبایی در فضای دلخواه شما پیاده‌سازی کند.

نورتاکیدی برای تابلو
نورتاکیدی برای تابلو

2.دمای رنگ نور؛ اصل مهم نورپردازی در طراحی داخلی

دمای رنگ نور، نکته دیگری است که برای نورپردازی فضاهای مختلف باید به آن توجه کرد. دمای رنگ نور، یک کمیت است که با اعدادی بین 1000 تا 10 هزار کلوین مشخص می‌شود. هر چه این عدد، کمتر و به 1000 کلوین نزدیک‌تر باشد، نور مورد نظر گرم‌تر است. با افزایش این عدد و نزدیک شدن آن به 10 هزار کلوین می‌فهمیم که نور، سردتر است. به عنوان مثال نور شمع و نور خورشید، نورهای گرم و نور آبی و سفید، نورهای سرد محسوب می‌شوند.

 

نورپردازی خطی در دکوراسیون خانه
نورپردازی خطی در دکوراسیون خانه

نورهای سرد، معمولاً حس تمیزی به افراد منتقل می‌کنند و برای فضاهایی مثل بیمارستان یا کلینیک‌ها بهتر هستند. این در حالی است که نورهای گرم، حس گرما، صمیمیت و فعالیت را به افراد انتقال می‌دهد و برای فضاهایی مثل سالن پذیرایی منزل، مناسب است.

نکته‌ای که متخصصان طراحی دکوراسیون داخلی همواره می‌کوشند که در منازل رعایت کنند، ترکیب رنگ‌های سرد و گرم است. به عنوان مثال اگر رنگ دیوارهای منزل، سرد باشد، آن‌ها خواهند کوشید سایر المان‌های دکوراسیون را به رنگ گرم انتخاب کنند. در ادامه جدولی برای نورها با دماهای مختلف ارائه شده است تا وضعیت نورها از نظر دما، بهتر مشخص شود:

دمای نور

نوررنگ نورویژگی

کاربرد مناسب

2000 تا 3000

آفتابینارنجی مایل به زرد یا طلاییآرام، دنج، خونگرم و صمیمیپذیرایی، اتاق‌های خواب، نورپردازی تزئینی و نورپردازی باغ

3000 تا 4500

مهتابی

سفید روشن

روشن، پرجنب‌وجوش، واضح و صمیمی

آشپزخانه، حمام، دفتر خانگی، محیط کاری و تجاری

4500 تا 6500نور طبیعیسفید مایل به کرمروشنگر، قدرتمند و هوشیار

گاراژ و کارگاه، پروژکتور و چراغ‌های امنیتی

3. استفاده حداکثری از نور طبیعی؛ تکنیکی دیگر برای نورپردازی دکوراسیون داخلی

سعی کنید طراحی نورپردازی منزل و فضاهای مختلف را به گونه‌ای انجام دهید که در طول روز، نور طبیعی بیشتری وارد منزلتان شود. وجود نور طبیعی در منزل، حال و هوای خاصی به اهالی خانه می‌بخشد و باعث بهبود خلق و خو و احساسات افراد می‌شود. برای ورود حداکثری نور طبیعی به منزل، سعی کنید پنجره‌های بزرگی برای منزل در نظر بگیرید و پرده‌ای برای آن‌ها نصب نکنید یا پرده‌های آن‌ها را نازک انتخاب کنید.

نوردردازی با استفاده از نور روز

4. استفاده از آینه؛ راهکاری برای روشن‌تر کردن و افزایش روشنایی

برای افزایش روشنایی فضا، بهتر است از آینه‌ها کمک بگیرید. این کار باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود و خانه را روشن‌تر و دلبازتر می‌کند. برخی از متخصصان دکوراسیون داخلی برای افزایش نور طبیعی روز، آینه‌ها را روبروی پنجره‌ها قرار می‌دهند. همین کار ساده می‌توان فضای منزل را بهبود ببخشد.

نورپردازی نارنجی خانه

5. نورپردازی هوشمندانه سقف سالن پذیرایی؛ اساس نورپردازی مدرن منزل

یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه از نظر نورپردازی، سقف سالن پذیرایی است. این بخش، بیشتر از سایر بخش‌های منزل به چشم می‌آید و نورپردازی حرفه‌ای آن، نقش مهمی در زیبایی و جذابیت منزل دارد. یکی از راهکارهای نورپردازی مدرن منزل، پیاده‌سازی نور مخفی در سقف منزل با الیاف نوری یا نوارهای LED، باعث زیبایی و جذابیت سقف‌های کناف‌کاری‌شده می‌شود.

استفاده از لوسترهای مدرن، یکی دیگر از راهکارهای عالی برای افزایش جذابیت سقف پذیرایی است. چراغ‌های سقفی توکار هم برای افزایش روشنایی سالن پذیرایی در مواقع نیاز، مناسب هستند. لامپ‌های هالوژن، گزینه‌های مناسبی به عنوان چراغ‌های توکار سقفی هستند.

نورمخفی و نور تاکیدی
نورمخفی و نور تاکیدی

6. استفاده از دیمر دیجیتال؛ راهکاری برای تنظیم شدت نور در منزل

دیمر دیجیتال، ابزاری است که می‌توان آن را در مدار برق خانه قرار داد و با استفاده از روشنایی لامپ‌ها را کم و زیاد کرد. تنظیم شدت نور خانه باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود و به شما کمک می‌کند که در مواقع دلخواه بتوانید شدت نور منزل را افزایش یا کاهش دهید.

در صورتی که می‌خواهید از دیمر در منزل خود استفاده کنید، باید لامپ‌های خریداری کنید که با دیمر سازگار باشند و قابلیت کاهش و افزایش نور با دیمر را داشته باشند.

دیمر یا تنظیم کننده نور لامپ

دلایل اهمیت نورپردازی در طراحی داخلی؛ چرا نورپردازی مهم است؟

در این بخش از مقاله تصمیم داریم به این سوال پاسخ دهیم که چرا نورپردازی دکوراسیون داخلی مهم است؟ نورپردازی دقیق در طراحی داخلی چه مزایا و فوایدی دارد؟

  • نورپردازی، به فضاها هویت و روح می‌بخشد: فرض کنید خانه‌ای دوخوابه داریم که یک اتاق برای خواب و استراحت و اتاق دیگر برای کار و مطالعه طراحی شده است. چگونه می‌توانیم به یک اتاق، حال و هوای استراحت و به اتاق دیگر، انرژی و شور ببخشیم؟ با نورپردازی دست و حرفه‌ای! با نورپردازی می‌توانیم کاری کنیم که افراد پس از ورود به یک اتاق، آماده استراحت شوند و پس از ورود به اتاق دیگر، شور و حال کافی برای کار و مطالعه را پیدا کنند. در واقع نورپردازی، هویت هر فضا را مشخص می‌کند و به آن روح و جان می‌بخشد.
  • نورپردازی، زیبایی فضا را چند چندان می‌کند: یکی از مهم‌ترین کارکردهای نور، افزایش زیبایی و جذابیت محیط است. در صورتی که نورپردازی توسط افراد متخصص و حرفه‌ای انجام شود، زیبایی یک فضا چند برابر می‌شود و محیط، خیلی بیشتر به دل حاضران و بینندگان می‌نشیند.
  • با نورپردازی می‌تواند درک افراد از مساحت یک فضا را تغییر داد: با استفاده از نور می‌توانیم یک فضا را بزرگ‌تر و کوچک‌تر جلوه دهیم. قاعدتاً هر چقدر یک محیط، روشن‌تر باشد و نور سفید بیشتری در آن به کار رفته باشد، بزرگ‌تر و دلبازتر جلوه می‌کند.
  • نورپردازی می‌تواند روی درک افراد از دمای یک محیط تأثیر بگذارد: هر چقدر از نورهای گرم مثل قرمز، نارنجی و زرد در یک محیط بیشتر استفاده شود، افراد حاضر در محیط احساس می‌کنند که در در فضای گرم‌تر و صمیمی‌تری حضور دارند. این در حالی است که استفاده از نورهای سرد مثل سفید و آبی، فضای را جدی‌تر و رسمی‌تر نشان می‌دهد.
  • با طراحی نور می‌توانید اشیا را برجسته‌تر کنید: فرض کنید یک سری آثار هنری در منزل خود دارید و می‌خواهید آن‌ها بهتر و زیباتر به چشم بیایند. با طراحی ویژه نور برای این آثار می‌توانید کاری کنید که در چشم بیننده، بهتر و بیشتر جلوه کنند.

شرکت دکوراسیون داخلی تهران ایده؛ مجری تخصصی انواع پروژه‌های دکوراسیون داخلی

در این مقاله با 6 مورد از مهم‌ترین اصول و تکنیک‌های نورپردازی در طراحی داخلی آشنا شدیم و کوشیدیم چند مورد از دلایل اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی را در کنار هم مرور و بررسی کنیم. امیدواریم نکات و آموزه‌های این مقاله، شما را با مفاهیم و تکنیک‌های بنیادین نورپردازی آشنا کرده باشد.

در صورتی که تمایل دارید نورپردازی منزل، فروشگاه، شرکت، مطب یا داروخانه خود را به شکلی اساسی و حرفه‌ای انجام دهید، پیشنهاد می‌شود از شرکت‌های معتبر یا کارشناسان حرفه‌ای و نام‌آشنای عرصه دکوراسیون داخلی کمک بگیرید. این افراد و شرکت‌ها با تکیه بر تخصص و تجربه خود می‌توانند پروژه نورپردازی و دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر شما را به شکلی چشم‌نواز و تخصصی اجرا کنند.

شرکت دکوراسیون داخلی تهران ایده، یکی از شرکت‌های معتبری است که سال‌هاست در زمینه بازسازی و طراحی داخلی فعالیت می‌کند و تاکنون پروژه‌های مختلفی را در تهران و اطراف آن اجرا کرده است. این شرکت، مجموعه‌ای از بهترین متخصصان و مجریان طرح‌های دکوراسیون داخلی را در کنار خود دارد و می‌تواند صفر تا صد پروژه‌های طراحی داخلی فضاهای مختلف را برای شما پیاده کند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات این مجموعه، هزینه پروژه‌های طراحی داخلی یا ثبت سفارش برای اجرای پروژه دکوراسیون داخلی، کافی است با شماره 88707414-021 تماس بگیرید.

از نظر شما، علاوه بر نکات این مقاله، چه اصول و تکنیک‌های دیگری را برای نورپردازی باید مد نظر قرار دهیم؟ مهم‌ترین مزیت نورپردازی حرفه‌ای چیست؟ لطفاً نظرها، پیشنهادها و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان شرکت دکوراسیون داخلی تهران ایده در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

همواره تلاشم این بوده که اجزا و المان‌های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی را عین کف دست بشناسم. با همه مصالح و متریال‌های موجود در ساختمان رفیق شدم و بساط دوستی را با هر تجهیز جدیدی که وارد بازار می‌شود، جور می‌کنم. از زمان دانشجویی عاشق متریال‌های ساختمانی بودم و همواره سعی می‌کنم آن‌ها را به درستی در کنار یک‌دیگر بنشانم. گاهی خلاقیت را چاشنی دوستی خود با مصالح می‌کنم و گاهی هم با نوآوری، فضا را دگرگون می‌کنم. چکیده تمام آموخته‌هایم در دانشگاه، حضورم در دوره‌های آموزشی متعدد و بیش از یک دهه فعالیتم در حوزه صنعت ساختمان در تهران ایده به نمایش گذاشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *