...

راهنمای بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی [۱۲نکته کلیدی]

اشتراک گذاری :
بازسازی خانه های کلنگی

چگونه خانه کلنگی را بازسازی کنیم؟

یکی از مهم‌ترین متقاضیان و علاقه‌مندان بازسازی منزل، کسانی هستند که خانه‌های کلنگی دارند و می‌خواهند به شیوه‌ای اقتصادی و هوشمندانه، خانه خود را بازسازی و نوسازی کنند. در این مقاله تصمیم داریم شیوه بازسازی منزل کلنگی را به صورت گام به گام توضیح دهیم و چند ایده کارآمد و مؤثر در این زمینه ارائه کنیم. در صورتی که شما هم قصد بازسازی منزل خود را دارید، پیشنهاد می‌شود که تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

نگاهی اجمالی و کلی به فرایند بازسازی خانه کلنگی

در این بخش از مقاله فرایند بازسازی خانه کلنگی را به صورت مختصر و مفید بیان می‌کنیم. در صورتی که تمایل داشتید هر کدام از این مراحل را به صورت جزئی‌تر بدانید، می‌توانید ادامه مقاله را مطالعه کنید:

  • تعیین هدف و چشم‌اندازتان از آینده خانه کلنگی و تحولات آن
  • ارزیابی توان مالی و تعیین بودجه برای بازسازی خانه کلنگی
  • مذاکره و عقد قرارداد با یک پیمانکار یا شرکت بازسازی ساختمان

گام اول: ابتدا ببینید که می‌خواهید آینده خانه کلنگی‌تان چگونه باشد!

پیش از اینکه فرایند نوسازی خانه کلنگی را آغاز کنید، باید ابتدا هدف خود را از بازسازی مشخص کنید. در واقع باید به این سوال پاسخی روشن دهید: می‌خواهید پس از بازسازی، خانه چه نما، شکل و ظاهری به خود بگیرد؟

اگر دنبال بازسازی صفر تا صد  خانه قدیمی هستید و می‌خواهید خانه را تخریب کنید و از نو بسازید، قاعدتاً باید مراحل قانونی تخریب و دریافت پروانه ساخت را طی کنید. اگر قصد بازسازی داخلی، مدرن‌سازی و بهینه‌سازی فضای خانه را دارید، قاعدتاً نیازی به کارهای قانونی ندارید و می‌توانید به سرعت دست به کار شوید.

البته توجه داشته باشید که جدای از تخریب کامل و ساخت خانه از صفر، یک سری اقدامات دیگر هم نیاز به مجوز و تأیید شهرداری دارد که در ادامه به چند مورد از این اقدامات اشاره شده است:

  • ایجاد حوض و استخر در خانه کلنگی
  • تغییر در لوله‌کشی خانه، به گونه‌ای که نیاز به جابجایی موتورخانه داشته باشد
  • حذف دیوارهای داخلی که نقش حامل یا باربر را ایفا می‌کنند
  • جابجایی بخش‌هایی از ساختمان که با قانون و ضوابط شهرداری، مغایرت دارد

برای اینکه درک دقیق و درستی از اصول شهرداری در مورد بازسازی خانه‌های کلنگی و قدیمی دارید، حتماً

از یک متخصص یا شرکت بازسازی سوال کنید. متخصصان و مهندسان شرکت‌های فعال در عرصه بازسازی خانه پاسخ کلیه سوالات شما را در این زمینه خواهند داد.

گام دوم: اکنون توان مالی خود را برای بازسازی خانه کلنگی ارزیابی کنید

در این مرحله باید بودجه‌ای که برای بازسازی خانه قدیمی در نظر گرفته‌اید را مشخص کنید و این بودجه را با هدفی که از بازسازی ساختمان دارید، تطبیق دهید. در واقع اگر می‌خواهید کل آشپزخانه، لوله‌کشی، کفپوش، دیوارپوش، سیستم برق‌کشی و غیره را تغییر دهید، دست‌کم باید 800 میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه کنید. اگر می‌خواهید 300 میلیون تومان هزینه کنید، باید ببینید که با این بودجه، بهتر است کدام بخش‌ها را در اولویت نوسازی بگذارید تا منزل، قابلیت سکونت داشته باشد.

برای اینکه بتوانید در مورد بازسازی قسمت‌های مختلف خانه کلنگی، تصمیم بهتری بگیرید، پیشنهاد می‌شود از یک شرکت بازسازی مطمئن و حرفه‌ای مشورت بگیرید. متخصصان این شرکت‌ها با حضور در محل، نقاطی به فراخور بودجه شما اولویت بیشتری دارند را تعیین و به شما اعلام می‌کنند.

بازسازی خانه قدیمی

گام سوم: برای اجرای فرایند بازسازی با یک شرکت بازسازی ساختمان قرارداد ببندید

اکنون که بودجه و محل مورد نظر برای بازسازی خانه کلنگی را تعیین کردید، زمان است که کارها را تقسیم‌بندی کنید. آن دسته از کارها را که خودتان می‌توانید انجام دهید، مشخص کنید و مابقی کارهای تخصصی را به یک پیمانکار یا شرکت دکوراسیون داخلی و بازسازی بسپارید. توجه داشته باشید که قبل از شروع همکاری با شرکت بازسازی یا پیمانکار حتماً از چند منبع معتبر قیمت بگیرید و در نهایت با شرکت یا فرد مورد نظر قرارداد ببندید.

در این قرارداد باید زمان انجام کار، هزینه و نوع کار کاملاً مشخص باشد تا در صورتی که شرکت بر خلاف اصول و ضوابط قرارداد رفتار کرد، بتوانید اقدامات قانونی و حقوقی لازم را برای جبران خسارت‌ها انجام دهید.

 

انعقاد قرارداد؛ تضمینی مهم برای اجرای درست فرایند بازسازی خانه کلنگی

 

11 نکته مهم و اساسی برای بازسازی بخش‌های مختلف خانه‌های کلنگی و قدیمی

تا به اینجای کار اصول اساسی بازسازی خانه کلنگی را تعیین کردیم. در این بخش از مقاله می‌خواهیم 11 نکته مهم برای بازسازی خانه‌های قدیمی را بازگو کنیم. با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید بازسازی هوشمندانه و آگاهانه‌ای انجام دهید:

1. حذف کردن برخی دیوارها و افزودن چند دیوار برای مدرنیزه کردن خانه

یکی از تغییرات عمده‌ای که می‌توانید در منزل قدیمی خود ایجاد کنید، برداشتن دیوارها و افزودن دیوارهای جدید است. این کار می‌تواند فضای خانه را به کلی متحول و مدرنیزه کند. در خانه‌های قدیمی، عموماً دیوار آشپزخانه‌ها به گونه‌ای کشیده شده که آشپزخانه از پذیرایی جدا شود و فضایی اتاق‌مانند پیدا کند. زیر نظر یک متخصص یا پیمانکار خبره، این دیوارها را بردارید تا فضای آشپزخانه و پذیرایی یکپارچه شود.

2. تغییر کفپوش منزل؛ راهی برای زیباسازی فضای خانه

یکی از راه‌های عالی برای زیباسازی فضای خانه کلنگی، تغییر کفپوش خانه است. معمولاً کف خانه‌های کلنگی، سیمانی یا از جنس موزاییک است. اگر این کفپوش‌ها جدا و از لمینت یا پارکت استفاده کنید، کفپوش زیباتر و مدرن‌تری خواهید داشت. برای انتخاب کفپوش، بهتر است مدل دکوراسیون داخلی مورد نظر خود پس از بازسازی را تعیین کنید. توجه داشته باشید که بهتر است هر کفپوشی که انتخاب می‌کنید، آن را در کل فضای خانه اجرا کنید تا فضایی یکپارچه در اختیار داشته باشید.

3. استفاده از کاغذ دیواری، رنگ و نقاشی؛ انتخابی جذابی برای بازسازی دیوارها

با انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای منزل قدیمی، می‌توانید فضایی جذاب و مدرن به منزل خود ببخشید. در هنگام انتخاب کاغذ دیواری، رنگ کفپوش، مبلمان، قالی و پرده منزلتان را در نظر بگیرید و رنگی را برگزینید که با اجزای دکوراسیون داخلی منزلتان هماهنگ باشد. اگر می‌خواهید فضایی سنتی در منزلتان ایجاد کنید، بهتر است از کاغذ دیواری‌‌های طرح سنتی استفاده کنید.

اگر به فکر کاغذ دیواری طرح‌دار هستید، بهتر است یک دیوار پذیرایی (دیوار اصلی یا کنونی) را به کاغذ دیواری اختصاص دهید و سایر دیوارها را رنگ و نقاشی کنید.

4. انتخابی نمایی خلاقانه و محافظ برای ساختمان

معمولاً نمای خانه‌های کلنگی بر اثر گذر سالیان، قدیمی و فرسوده شده است و زیبایی چندانی ندارد. یکی از بهترین کارها برای بازسازی ساختمان این است که نمایی خلاقانه و محافظ برای دیوارهای بیرونی ساختمان (ایوان، حیات و دیوار کوچه) انتخاب کنید. در کنار انتخاب نما، می‌توانید در خروجی ساختمان را هم عوض کنید.

در حال حاضر سبک‌های مختلفی برای نمای بیرونی ساختمان وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به نمای آجری، رومی، شیشه‌ای، سنگی، سرامیکی و سیمانی اشاره کرد. توجه داشته باشید که بین نمای بیرونی و مدل دکوراسیون داخلی منزل، نوعی هماهنگی و همخوانی به وجود بیاورید. به عنوان مثال اگر دکوراسیون داخلی منزل، مدرن است، می‌توانید از نماهای آجری، سنگی یا سرامیکی استفاده کنید.

5. تعویض در و پنجره‌های خانه؛ یکی از اولویت‌ها در هنگام بازسازی ساختمان

یکی از اولویت‌های اساسی در هنگام بازسازی خانه‌های قدیمی و کلنگی، تعویض در و پنجره‌های خانه است. با تعویض درها و پنجره‌ها و استفاده از شیشه‌های دوجداره، فضای خانه زیبا و دلنشین و میزان مصرف انرژی بهینه می‌شود. با استفاده از درهای ضد سرقت، می‌توانید امنیت خانه را نیز بالا ببرید.

برخی از افرادی که می‌خواهند به فضایی ناب و قدیمی به خانه خود بدهند، استفاده از پنجره‌های چوبی را ترجیح می‌دهند. پنجره‌های آلومینیومی، به‌روزتر هستند و دوام بالاتری دارند. برخی دیگر از خانواده‌ها که به مقاومت و سازگاری با محیط زیست اهمیت می‌دهند، پنجره‌های UPVC را در اولویت قرار می‌دهند. با این تفاصیل، پیشنهاد می‌شود که در هنگام انتخاب در و پنجره برای خانه خود از متخصصان بازسازی منزل کمک بگیرید تا مزایا و قیمت هر محصول را برایتان بیان کنند تا بتوانند راحت‌تر تصمیم بگیرید.

6. تغییر در حمام و دستشویی خانه؛ یک کار ضروری در هنگام بازسازی خانه کلنگی

معمولاً پس از گذشت سال‌ها کف و دیوار حمام و دستشویی، شیرآلات و لوله‌کشی آن‌ها قدیمی و فرسوده می‌شود. یکی از بخش‌هایی که در هنگام بازسازی خانه کلنگی لازم مورد بررسی قرار گیرد، حمام و دستشویی است. در صورت امکان کف و دیوار این بخش‌ها را تخریب کنید، لوله‌کشی را تعویض و سپس دیوار و کف را عایق‌بندی کنید. در نهایت با انتخاب سرامیک باکیفیت برای دیوار و کف می‌توانید حمام و دستشویی جذابی داشته باشید.

در بعضی از خانه‌های کلنگی، دستشویی در حیاط منزل قرار داده شده است. بهترین راهکار این است که در کنار حمام خانه، دستشویی جدیدی بنا کنید و دستشویی واقع در حیاط را هم بازسازی و حفظ کنید. نصب توالت فرنگی در حمام یا دستشویی و شیرآلات باکیفیت، باعث می‌شود که سال‌های سال حمام و دستشویی کارآمدی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر برای بازسازی این بخش‌ها، پیشنهاد می‌شود مقاله 11 نکته کاربردی برای بازسازی حمام و سرویس بهداشتی را مطالعه کنید.

 

7. بازسازی آشپزخانه؛ کاری که فضای خانه شما را دگرگون می‌کند

بازسازی آشپزخانه خانه کلنگی، معمولاً یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های خانواده‌هاست. برای بازسازی این بخش، پس از یکپارچه‌سازی آشپزخانه و پذیرایی، می‌توانید کابینت‌ها را نوسازی و تعویض کنید و لوله‌کشی و شیرآلات را تغییر دهید. استفاده از کانتر طرح جزیره، یکی دیگر از کارهایی است که می‌تواند فضای خانه و آشپزخانه را دگرگون کند. برای درک بهتر شیوه بازسازی آشپزخانه، پیشنهاد می‌شود مقاله بازسازی آشپزخانه از صفر تا صد را مطالعه کنید.

 

 

8. تعویض برق‌کشی و کلید و پریزها؛ گامی اساسی برای بازسازی خانه

برای بهینه‌سازی زیرساخت‌های خانه کلنگی و جلوگیری از دوباره‌کاری، بهتر است برق‌کشی خانه تعویض شود؛ چون به مرور زمان، سیستم سیم‌کشی، توان و کارایی خودش را از دست می‌دهد و با تغییر کابل‌ها و کلید و پریزهای خانه می‌توانیم جذابیت و کارایی منزل را افزایش دهیم. از طرفی با تغییر دیوارها و آرایش اتاق‌ها، پذیرایی و آشپزخانه، ناگزیر هستیم که جای چراغ‌ها، کلید و پریزها را تغییر دهیم. در هنگام انتخاب کلید و پریز سراغ گزینه‌هایی بروید که با مدل و رنگ دکوراسیون خانه و دیوارها، هماهنگ باشد.

9. بازسازی سقف ساختمان؛ لازمه زیبایی ساختمان و مقاوم‌سازی آن

برای زیباسازی سقف خانه می‌توانید از کناف یا گچ‌بری طرح کناف استفاده کنید که مقاومت و زیبایی منحصر به فردی دارد. برخی از خانواده‌ها، استفاده از کاغذ دیواری مناسب برای سقف را به سایر گزینه‌ها ترجیح می‌دهند. اگر می‌خواهید پشت بام منزل خود را عایق‌سازی کنید، می‌توانید از ایزوگام استفاده کنید. بدون عایق‌سازی سقف، اگر باران ببارد، زیبایی سقف و نمای داخلی منزل شما به کلی از بین می‌رود.

10. انتخاب سیستم‌های مدرن و کارآمد برای سرمایش و گرمایش خانه

استفاده از سیستم‌های مدرن و کارآمد برای سرمایش و گرمایش خانه باعث آسایش اعضای خانواده در فصول گرم و سرد سال می‌شود. برای انتخاب بهترین سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، پیشنهاد می‌شود که از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. کارشناسان و مشاوره شرکت بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی تهران ایده می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

11. بازسازی اتاق خواب‌های خانه کلنگی و ایجاد فضاهایی برای آرامش و آسایش

اتاق خواب یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه است که با بازسازی آن می‌توانید حس و حال خوبی به اعضای خانواده ببخشید. سعی کنید پنجره‌های این اتاق‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که در طول روز، نور طبیعی کافی داشته باشند. همچنین رنگ‌آمیزی دیوارها به جز دیوار اصلی اتاق (مثلاً دیوار پشت تخت خواب) به اتاق نمای جذابی می‌دهد.

پیشنهاد می‌شود که در هر اتاق، فضای کوچکی به عنوان دکور یا کتابخانه هم در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که رنگ دیوارها و طرح کاغذ دیواری را متناسب با علاقه و سلیقه هر یک از اعضای خانواده انتخاب کنید. به عنوان مثال در هنگام انتخاب طرح کاغذ دیواری اتاق کودک و نوجوان، حتماً نظر آن‌ها را جویا شوید و بر اساس دلخواه آن‌ها، کاغذ دیواری بخرید.

اجرای حرفه‌ای، کامل و اقتصادی کلیه مراحل بازسازی خانه کلنگی با تهران ایده

در این مقاله مراحل بازسازی خانه کلنگی را به صورت جامع مورد بررسی قرار دادیم و گفتیم که برای بازسازی خانه‌های قدیمی باید چه کارهایی انجام دهیم. امید است که با خواندن نکات و راهکارهای این مقاله بتوانید منزل کلنگی و قدیمی خود را به صورت هوشمندانه و اقتصادی بازسازی کنید و از نتیجه نهایی، لذت ببرید.

اگر قصد دارید منزل کلنگی خود را به صورت تخصصی و حرفه‌ای بازسازی کنید، از شرکت‌های معتبری که در زمینه بازسازی خانه و طراحی دکوراسیون داخلی فعالیت می‌کنند، کمک و مشورت بگیرید؛ چون این شرکت‌ها تجربه، دانش و هنر کافی را در این زمینه دارند و می‌توانند فرایند بازسازی را به بهترین شکل برای شما انجام دهند.

یکی از شرکت‌های حرفه‌ای و معتبر در عرصه بازسازی خانه، شرکت تهران ایده است. این شرکت، مجموعه‌ای از طراحان، متخصصان و نیروهای کار را در کنار خود دارد و با تکیه بر این افراد، می‌تواند کلیه کارهای بازسازی ساختمان قدیمی شما را از صفر تا صد و با هزینه‌ای مقرون به صرفه انجام دهد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات، کارمزدها و اقدامات شرکت بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی تهران ایده، کافی است با شماره 88707414-021 تماس بگیرید.

در صورتی که این مقاله برای شما مفید و آموزنده بود، پیشنهاد می‌شود مقاله هزینه و قیمت بازسازی خانه را مطالعه کنید. در این مقاله، هزینه بازسازی کلیه بخش‌های منزل درج شده است.

از نظر شما علاوه بر نکاتی که در این مقاله بیان شد، برای بازسازی خانه کلنگی باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم؟ از نگاه شما مهم‌ترین مرحله بازسازی ساختمان کلنگی چیست؟ لطفاً نظرها، تجربیات و پیشنهادهای خود را در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) با ما به اشتراک بگذارید.

 

سوالات پرتکرار

  1. بازسازی کدام بخش‌های خانه‌های کلنگی به مجوز شهرداری نیاز ندارد؟

برای بازسازی کفپوش خانه، برق‌کشی، سقف ساختمان (مثل ایزوگام کردن)، تغییر نما، عرض کردن در و پنجره‌ها و دیوارپوش، نصب سرویس بهداشتی و کناف‌کاری، هیچ نیازی به مجوز نخواهید داشت.

  1. بازسازی خانه کلنگی را خودمان انجام دهیم یا از شرکت‌ها و افراد معتبر کمک بگیریم؟

با توجه به پیچیدگی و تخصصی بودن فرایند بازسازی خانه‌های کلنگی، بهتر است از افراد و شرکت‌های متخصص کمک بگیرید. البته یک سری کارها مثل انتخاب کفپوش، دیوارپوش یا نمای ساختمان را می‌توانید خودتان انجام دهید.

  1. هزینه بازسازی خانه کلنگی چقدر است؟

برای تعیین هزینه بازسازی خانه کلنگی ابتدا باید ببینید که چه تغییری می‌خواهید در خانه ایجاد کنید. این تغییر می‌تواند در حد تعویض کفپوش خانه یا حتی تخریب کامل و بازسازی از صفر باشد. برای کسب اطلاع در مورد هزینه کارهای مختلف، پیشنهاد می‌شود با شماره 88707414-021 تماس بگیرید تا کارشناسان تهران ایده، اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهند.

 

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

فهرست مطالب

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.