طراحی ویلا

بازسازی ویلا

ویلا عموما به ساختمانی گفته می شود که از هر چهار طرف، دیوار مشترکی با دیگر ساختمان ها ندارد و معمولا از هر چهار سمت دارای نما است.  همچنین در تعریف ویلا آمده است که فضاهای آزاد و باز بسیاری را شامل می شود. در کشور ما معمولا ویلا ها بیشتر در شمال کشور طراحی و ساخته می شوند و شامل دو سبک مدرن و کلاسیک هستند. معماران می توانند در طراحی ویلاها خلاقیت و سلیقه به خرج دهند و آن را به صورت دوبلکس، نیمه دوبلکس، تریبلکس و فلت و روستیک و …. بسازند. همچنین در ساختار کلی اکثر ویلا باید تعداد دو یا بیشتر اتاق خواب و امکاناتی نظیر زمین های بازی، استخر و سونا، روف گاردن، آلاچیق، آب نما، باربیکیو و …. وجود دارد که این مکان ها و امکانات توسط معماران طراح با به کار گیری دقت، خلاقیت و نکات استاندارد فضا سازی و محوطه سازی می شود. در طراحی ویلا باید به نکات مهمی توجه شود؛ از جمله آشنایی و آنالیز شرایط اقلیمی مانند جهت باد، تابش خورشید، بافت شهرسازی، دانش قوانین شهرداری در ساخت و ساز ویلا و همچنین تعداد کاربران ویلا و … . از مزایای طراحی ویلا قبل از اجرا می توان به برآورد هزینه های ساخت و صرفه جویی در وقت به علت معین بودن مراحل کار و همچنین دادن یک دید کلی به کارفرما برای ساخت ویلا اشاره کرد.

افزودن روف گاردن به طراحی ویلا

روف گاردن یک فضای نوین در ساخت و ساز های ویلایی است که امروزه طراحی آن بسیار باب شده است. در تعریف روف گاردن می توان گفت به زبان ساده تر همان باغ بام است و در واقع به فضای سبز روی سقف و یا پشت بام و حیاط می گویند که بستری برای کشت گیاه در ارتفاعات بالاتر از سطح زمین به روی بستری مصنوعی قرار گرفته است. طراحان می توانند بنا به سلیقه و یا سفارش در طراحی روف گاردن فضاهایی را برای المان هایی چون آب نما، آلاچیق، گلدان های پرتابل و یا ثابت با فضای سبز، چمن های مصنوعی و طبیعی و یا نیمکت و باربیکو یا آشپزخانه و در مواردی هم جکوزی و استخرهای فایبرگلاس و….فضا سازی کنند. در طراحی روف گاردن ها نکات بسیاری وجود دارند که قابل توجه و رعایت هستند و طراحان و معماران باید علاوه بر در نظر گرفتن موارد ایمنی و اصلاح سازی و نکات استاندارد به آن ها توجه کافی را به عمل بیاورند. برخی از اینموارد عبارتند از:

 • انتخاب مکان مناسب
 • انتخاب گیاه و چمن های مناسب
 • آبیاری و نور پردازی مناسب و اتوماتیک
 • توجه به زیرسازی و کف سازی پشت بام
 • دقت به تجهیزات مکان
 • و…..

طراحی استخر

طراحی و ساخت استخر می توان گفت که در هر مکانی قابل اجرا می باشد؛  یعنی چه در ویلا ها و یا در خانه های شخصی باشد و چه در در فضایی سرپوشیده و یا فضایی آزاد باشند، طراحان استخر برای این کار آزادند و محدودیت آنچنانی ندارند. نکته ی قابل توجه این است که طراحی استخر ها طبق اصول و قوانین خاصی انجام می شود. انواع استخر ها با هر سبک و ابعاد و مساحتی که باشند، برای شنا کردن و یا تفریحات آبی دیگر با یکدیگر فرق دارند و طراحان با توجه به سلیقه و خلاقیت خود و همچنین با به کار گیری نکات و اصول ساختاری استاندارد به طراحی و ساخت انواع استخر ها می پردازند. نمونه ی بارز این نکات این است که طول استخر استاندارد باید 3 برابر یک انسان بالغ باشد و عمق آن حداقل یک متر محاسبه شود و برای محاسبه ی ابعاد و اندازه های استخر برای وجود هر نفر در آب تقریبا فضایی به اندازه ی 5 متر مربع در نظر گررفته می شود.

توجه به دکوراسیون داخلی در طراح ویلا

در تعریف طراحی داخلی می توان گفت به مجموعه ای از هنر یا عمل برنامه ریزی و نظارت بر طراحی و اجرای معماری داخلی و مبلمان گفته می شود که هدف از آن ایجاد یک فضایی توام با آرامش می باشد و تنها آسایش و آرامش افراد در آن فضا مد نظر است وهر خانه و ویلا و یا مکانی از یک طراحی داخلی برخوردار است که با توجه به سلیقه ای فرد صاحب ملک می تواند این طراحی از نوع سبک کلاسیک و مدرن باشد. طراحی داخلی شامل طیف گسترده ای از مولفه ها از قبیل نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی، عناصر تزییناتی و مبلمان می شود که باید به صورت هماهنگ و متناسب با هم و در یک هارمونی قرار داشته باشند.

توجه به نمای ساختمان در طراحی ویلا

در ساختمان سازی چه به صورت آپارتمان چه در طراحی ویلا به قسمت بیرونی ساختمان، نما گفته می شود که از اهمیت و ضرورت خاصی برخوردار است. به دنبال این اهمیت می طلبد که در طراحی و ساخت و ساز آن ها نهایت سلیقه و دقت را به عمل آورد. دلیل اهمیت نما در ساخت و ساز ساختمان ها  و ویلا ، بیشتر می تواند این باشد که اولین چیزی است که در نگاه اول به چشم می خورد و قابل آنالیز است. همچنین نما در واقع چهارچوب کار برای بقیه ی اجزای ساختمان را مشخص می کند.  در اصل به عنوان یک لایه محافظ برای ساختمان به حساب می آید و نماد پوسته ی ساختمان را دارد. نما علاوه بر نقش زیبایی ظاهری ساختمان، وظیفه ی محافظت از ساختمان را در برابر عوامل مختلف بر عهده دارد. از حساس ترین قسمت های  طراحی یک ساختمان طراحی نمای ساختمان است که در واقع لباس و پوشش ساختمان محسوب می گردد. هر چه این پوشش زیبا چشم گیر تر و کاربردی تر باشد، بهتر می تواند ویژگی ها و مزایای داخلی ساختمان و یا ویلا را برای همگان بیان دارد. نمای ویلا ها امروزه می تواند به سبک مدرن یا کلاسیک و با سنگ های متفاوت و یا آجر و … باشد. البته قابل ذکر است که این روزها بیشتر نمای ویلا ها به صورت رومی ساخته می شوند و طراحان لازم است که در طراحی و اجرای نما به نکات زیر نهایت توجه را به عمل بیاورند.

 1. توجه به منطقه ی مسکونی مورد نظر.
 2. توجه و دقت به راندمان بالای انرژی و جلوگیری از اتلاف انرژی داخلی ساختمان.
 3. توجه و دقت به طرح و مدل درب ورودی ساختمان ویلا که باید با سبک نما و نحوه ی طراحی نما هم خوانی و مطابقت داشته باشد.
 4. استفاده از مصالح ساختمانی  مناسب و با کیفیت که نقش مهمی در ایجاد نمای کلی ساختمان ویلا ایفا می کند.
 5. توجه به عایق بودن نما  و دقت در ضریب انتقالی گرما و سرما و صوت.

از زمانی که به خودم آمدم، خودم را یک ساختمانچی دیدم. از دوران نوجوانی دست در دست پدربزرگ به کارگاه‌های ساختمانی سر می‌زدم و در حالی که کفش‌هایم غرق در خاک بود، گوش به حرف‌های اولین و معتبرترین معمار رویاهای نوجوانی‌ام می‌دادم. پدربزرگ همیشه به من می‌گفت: "تو باید یک مهندس باشی تا به مردم خدمت کنی." به همین دلیل تا کنکور فقط به مهندس‌شدن فکر می‌کردم. بعد از امتحانات ترم اول دانشگاه، کارآموز شدم. بعد از سه ماه حقوق گرفتم. ساختن به عشقم تبدیل شده‌بود. و الان بعد از گذشت بیش از یک دهه همچنان با عشقم زندگی می‌کنم. خوشحالم که بعد از کلی تجربه در پروژه‌ها و حضور در دوره‌های حرفه‌ای مهندسی، ساختمانچی‌بودن را در تهران‌ایده نفس می‌کشم.

فهرست مطالب

این شماره تلفن ضروری شرکته

021-66956304

در ساعات غیر اداری میتونید تماس بگیرید

اطلاعات تماس بذارید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود